Tiktok Takipçi Satın Al

Yapay Zekanın 2024’te Yapacağı 3 Yeni Atılım

Bu yıl yapay zeka (YZ) teknolojisi için bir dönemdi, özellikle OpenAI’nin ChatGPT’si, kitlelere erişilebilir, pratik yapay zeka oluşturarak bu teknolojiye çıkış yaptı. Ancak YZ’nin geçmişi pek de parlak değil ve bugünkü teknoloji, başarısız deneyimlerin kısa bir geçmişi ile önce geldi. YZ’deki çoğu yenilik, tıbbi teşhisler ve bilimsel keşif gibi alanlarda iyileştirmeler yapmaya yönelik gibi görünüyor. Örneğin bir YZ modeli, bir X-ışını taramasını analiz ederek akciğer kanseri geliştirme riskinizin yüksek olup olmadığını tespit edebilir. COVID-19 sırasında bilim insanları, virüsü insanların öksürük seslerindeki ince farkları dinleyerek teşhis edebilen bir algoritma geliştirdi. YZ aynı zamanda insanların düşündüğünden öte kuantum fizik deneyleri tasarlamak için kullanıldı.

Ancak tüm yenilikler masum değil. Öldürücü insansız hava araçlarından insanlığın geleceğini tehdit eden YZ’ye kadar, 2024’te muhtemelen karşılaşacağımız bazı korkunç YZ çıkışları şunlar:

Yapay Genel Zeka (YGZ) Çağı

OpenAI CEO’su Sam Altman’ın 2023’ün sonlarında neden kovulup tekrar işe alındığı tam olarak bilinmiyor. Ancak OpenAI’deki şirket içi karmaşa ortasında, insanlığın geleceğini tehdit edebilecek gelişmiş bir teknoloji söylentileri dolaşıyordu. Bu sistem, Q* (Q-yıldızı olarak okunur) adını taşıyor ve yapay genel zeka (YGZ) olarak bilinen potansiyel devrimin belki de öncüsü olabilir. Yapay genel zeka, YZ’nin insanlardan daha akıllı hale geldiği hipotetik bir dönemdir. Şu ana kadar YZ’nin, örneğin bağlam temelli akıl yürütme ve gerçek yaratıcılık gibi alanlarda insanların gerisinde kaldığı görülüyor. Ancak YGZ belirli görevleri çoğu insanın üstünde gerçekleştirebilir, silahlaştırılabilir ve örneğin gelişmiş patojenler oluşturmak, kitlesel siber saldırılar düzenlemek veya kitle manipülasyonunu organize etmek için kullanılabilir. Eğer raporlar doğruysa, bu gizemli sistem, YZ’nin yeteneklerini birkaç kademe yukarı taşıyabilir.

Yapay Zekanın 2024'te Yapacağı 3 Yeni Atılım

Seçimleri Manipüle Eden Gerçekçi Deepfake’ler

AI deepfake teknolojisi seçim sonuçlarını etkileyebilir. Deepfake, tamamen sahte insan görüntüleri veya videolarını içerir ve bu, kişileri yanlış temsil edebilir, suçlayabilir veya zorlayabilir. AI deepfake teknolojisi henüz önemli bir tehdit olacak kadar iyi değil, ancak durum değişebilir. Yapay zeka şu anda gerçek zamanlı deepfake’ler üretebiliyor ve insan yüzlerini üretme konusunda o kadar iyi hale geliyor ki insanlar gerçek ile sahte arasındaki farkı ayırt edemiyor. Bu durum, insanların çıplak gözle gerçek ile kurguyu ayırt etmelerini neredeyse imkansız hale getirebilir. Araçlar derin sahteleri tespit etmeye yardımcı olabilir, ancak bunlar henüz yaygın değil. Örneğin Intel, kan akışını analiz etmek için yapay zeka kullanarak gerçek zamanlı bir deepfake tespit cihazı geliştirdi, ancak bu cihazın sonuçları karışık oldu.

Deepfake teknolojisinin olgunlaşmasıyla, insanlar seçim sonuçlarını etkilemek için deepfake’leri kullanabilir. Örneğin, Financial Times (FT), Bangladeş’in Ocak ayındaki seçimini derin taklitlerle sarsılmış bir şekilde beklediğini bildirdi. ABD’nin Kasım 2024’teki başkanlık seçimine yaklaşırken, YZ ve deepfake’lerin bu kritik oyunun sonucunu değiştirmesi olasılığı var. Örneğin, UC Berkeley, kampanyalarda YZ kullanımını izliyor ve NBC News, birçok eyaletin AI üretimi dezinformasyonla başa çıkacak yasalar veya araçlara sahip olmadığını bildirdi.

Ana Akım YZ Güdümlü Ölümcül Robotlar

Dünya genelinde hükümetler, askeri sistemlere YZ’yi entegre etmeye başlıyor. ABD hükümeti 22 Kasım’da, 47 eyaletin Şubat ayında Lahey’de başlatılan askeri alandaki YZ’nin sorumlu kullanımına dair bir deklarasyonu onayladığını duyurdu. Peki, neden böyle bir deklarasyon gerekiyordu? Çünkü “sorumsuz” kullanım gerçek ve korkutucu bir olasılık. Örneğin, Libya’da iddia edilen şekilde YZ’ye sahip insansız hava araçları, insan müdahalesi olmadan askerleri hedef alıyor olabilir. YZ, askeri bağlamda desenleri tanıyabilir, kendini öğrenebilir, tahminlerde bulunabilir veya öneriler üretebilir ve YZ

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu