Riot Games’ten Müjde: Valorant Kapalı Betası Tamamen Türkçe Olacak!

Riot Games, 2020 yazında çıkacak olan ve heyecanla beklenen taktiksel nişancılık oyunu Valorant’ı duyurmuştu.

Bugüne dek “Project A” kod adıyla bilinen ve oynaması ücretsiz olan Valorant keskin becerinin, büyük risklerin, rekabetçi oynanışın ve bireysel başarı anlarının öne çıktığı yaratıcı oyun tarzlarını ödüllendiriyor. Valorant’ta beşer oyuncudan oluşan iki takım, saldıranların savunuculara karşı olduğu 24 turda mücadele ederek tur tabanlı silahlı çatışmaları kazanmaya çalışıyor.


Oyuncular Valorant’ta dünyanın farklı köşelerinden, savaşa hazır çeşitli ajanlardan oluşan doğa üstü bir ekip arasından seçimini yapacak. Her bir ajan, silah becerisini taktiksel bilgi ve stratejik destekle tamamlayarak oyuncuların farklı durumlara yaklaşımını etkileyecek özel yetenek setlerine sahip. Yetenekler, doğru atışı yapabilmeleri için oyunculara taktiksel fırsatlar sağlamaları için tasarlandı.

Dijital oyun ekosisteminin en büyük temsilcilerinden Riot Games, Türkiye’deki oyuncuların oyun keyfini artıracak yeni bir sürprize imza atıyor. Şirketin büyük merakla beklenen taktiksel nişancılık oyunu oyun, 7 Nisan 2020’de açılacak Kapalı Beta döneminde tamamen Türkçe olarak, yerelleştirilmiş bir şekilde oyuncularla buluşacak.

:: Valorant Kapalı Betaya Nasıl Kayıt Olunur?

Riot Games'ten Müjde: Valorant Kapalı Betası Tamamen Türkçe Olacak!

Tamamen Türkçe

Riot Games, karakter diyaloglarından, metinlere kadar oyunla ilgili her detayı tamamen Türkçe sunabilmek için uzunca bir süredir ünlü sanatçılarla çalışmalarını sürdürüyor. Valorant’ın oyuncuya Türkçe ulaşmasını sağlayabilmek için Riot Games adına, farklı yerelleştirme başlıklarında 6 kişilik deneyimli bir çekirdek ekip çalışıyor. Seslendirme sanatçıları, teknik ekip gibi kaynaklar da dahil edildiğinde bu sayı 30’a ulaşıyor.

Yıllardır League of Legends evrenini büyük bir özenle gerçekleştirdiği yerelleştirme çalışmalarıylaülkemizdeki oyuncu kitlesiyle buluşturan Riot Games, oyun için de hayli yoğun bir yerelleştirme süreci geçiriyor.

Toplam 3214 Türkçe replik Valorant dünyasında yerini aldı ve bu replikler için Mustafa Oral’ın seslendirme yönetmenliğinde çalışıldı.

Aylardır yürütülen çalışmalarda şu ana kadar, 13.000 kelime oyun içi metin, 25.000 kelime oyun dışı metin ve 14.000 kelime seslendirme metni çevirisi gerçekleştirildi; saatlerce süren kalite kontrol testleri yapıldı ve bu sayılar her geçen gün artmaya devam ediyor.

Riot Games Türkiye, oyun ajanlarını olabildiğince gerçekçi ve dilimize uygun olarak konuşturmak istediği için, sanatçıların o karakteri doğru yansıttığından emin olana kadar defalarca kayıt tuşuna basarak uzun bir çalışma sürecini geride bıraktı. Bu uzun ama keyifli sürecin sonundaki ilk örnekleri ise bir video ile birlikte oyuncularla paylaştı:

Valorant karakterleri seslendirenler;

 • Breach – Umut Tabak
 • Cypher – Selim Yeğin
 • Sova – Murat Aydın
 • Viper – Hümay Güldağ
 • Phoenix – Onur Kırış
 • Brimstone – Itri Koşar
 • Sage – Damla Özüduru
 • Jett – Berrak Kuş
 • Omen – Levent Yıldız
 • Dış Ses – Merih Tangün

Riot Games'ten Müjde: Valorant Kapalı Betası Tamamen Türkçe Olacak!

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

2 Yorum

 1. Arkadaşlar RAZE adlı karakterin kimin seslendirdiğini bir türlü bulamadım tüm sitelerde de aynı kadro mevcut 10 isim yazılı 1 i dış ses 9 karakter yazılı kimse bilmiyor bu RAZE KİM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu