Rekabet Kurumu’ndan Google’a Rekor Ceza!

Dünyanın en büyük ve en popüler arama motoru Google’a rekor ceza Rekabet Kurumu’ndan geldi. Rekabet Kurumu, arama pazarındaki hâkim durumunu kullanarak rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırdığı için Google’a rekor bir ceza kesti.

Rekabet Kurumu, diğer firmaların ‘faaliyetlerini zorlaştırmak ve pazardaki rekabeti bozmak’ ile suçlanan arama devine rekor bir ceza verdi. Rekabet Kurumu tarafından Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti., Google International LLC, Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc. hakkında yürütülen soruşturma sonuçlandı.

Google’ın genel arama pazarındaki hâkim durumunu kötüye kullanarak çevrim içi alışveriş hizmetleri pazarındaki rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırmak suretiyle 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak yürütülen soruşturma tamamlandı.

13.02.2020 tarihinde Rekabet Kurulunca dosyanın müzakeresi sonucunda; Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti., Google International LLC, Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc.’ten oluşan ekonomik bütünlüğün (Google) 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine, dolayısıyla adı geçen ekonomik bütünlüğe idari para cezası (98 milyon 354 TL) verilmesine karar verildi.


AMD

Yargı yolu Ankara İdare Mahkemeleri olmak üzere gerekçesi daha sonra tebliğ edilecek olan 13.02.2020 tarih, 20-10/119-69 sayılı kararın açıklama metnine ulaşmak için tıklayınız.

Google’ın genel arama pazarındaki hâkim durumunu kötüye kullanarak çevrim içi alışveriş hizmetleri pazarındaki rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırmak suretiyle 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak yürütülen soruşturma sonucunda; toplanan tüm delil, bilgi ve belgeler, düzenlenen rapor, yazılı savunmalar ve sözlü savunma toplantısında yapılan açıklamalar değerlendirilerek, 13.02.2020 tarihinde yapılan Rekabet Kurulu toplantısında 20-10/119-69 sayı ile aşağıdaki nihai karar alınmıştır.

Rekabet Kurumu'ndan Google'a Rekor Ceza!

Rekabet Kurumu, Google’dan ne istiyor?

Rekabet Kurumu’nun açıkladığı bazı dosyada Google’dan aşağıdaki maddelere uymasını istediği belirtildi.

  • Genel arama sonuç sayfasında rakip alışveriş karşılaştırma hizmetlerinin kendi ilgili hizmetlerinden daha az avantajlı olmayacakları koşulları sağlaması.
  • Mobil mecraya uyumlu olacak şekilde, diğer mecralarda da Shopping Unit’e ait başlığın tıklanma özelliğini kaldırması.
  • Shopping Unit’in başlığında ve etiketlenmesinde bu alanın reklam olduğuna ilişkin belirsizliği makul şekilde gidermesi.
  • Google’da yapılan aramalarda ürün adı ile birlikte açıkça alışveriş karşılaştırma hizmeti sunan rakiplerinin marka veya site adına yer verilmesi durumunda Shoppping Unit’in öncelikli olarak
    konumlandırılmasına son vermesi.

Google’ın önümüzdeki 60 gün boyunca verilen kararı temyize götürme hakkı bulunuyor.

Rekabet Kurumu'ndan Google'a Rekor Ceza!

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu