Qualcomm, Snapdragon 875’in Bütçe Dostu Bir Sürümünü Duyurabilir

Qualcomm’un mükemmel üst düzey mobil platformlara sahip olduğu biliniyor, ancak ucuz değiller, son zamanlarda çıkan bir söylenti, şirketin Snapdragon 875’in daha ucuz bir sürümünü yayınlayabileceğini öne sürüyor.

Söylenti Twitter’daki Digital Chat Station’dan geliyor. Oppo’nun düzenlediği bir iletişim etkinliği sırasında ortaya çıkan detayları sızdı.


Bilgiye göre Qualcomm, Oppo ve OnePlus gibi markaların Snapdragon 875’i entegre etmesini kolaylaştıracak gibi görünüyor. Ayrıntılar doğruysa, tüketiciler gelecek yıl telefonlarda daha düşük bir fiyat bekleyebilir.

Qualcomm Snapdragon 875 birden çok “Lite” sürümüyle gelebilir

Digital Chat Station’a göre Snapdragon 875, Lite sürümüyle gelebilir. Sadece bir değil, potansiyel olarak birden fazla Lite sürümü ile gelmesi bekleniyor.

Bunun nedeni Snapdragon 875’in daha uygun fiyatlı olması olabilir. Qualcomm’un en üst düzey mobil platformları daha pahalıdır. Kısmen, üreticilerin modemi ayrıca satın almaları gerektiğinden. Çünkü işlemci ile entegre değildir.

Bu da tüketicilere ulaştığında daha pahalı bir cihaza yol açmakta. Ya bu ya da üretici potansiyel olarak kayıplı cihazlar üretiyor. OnePlus’ın en eski cihazlarından bazılarını hatırlarsanız, bu telefonlar çok daha ucuzdu.

Qualcomm’un eski mobil platformları da entegre modemlere sahipti. Mevcut donanımı yok. Snapdragon 875‘i alıp üreticilere Lite sürümlerini sunarak, Qualcomm’un donanımını entegre etme ve yine de cihazlarda maliyeti düşük tutma becerisine sahip olmaları gerekir.

Qualcomm, Snapdragon 875'in Bütçe Dostu Bir Sürümünü Duyurabilir

Bir Lite sürümü muhtemelen daha az güçlü olacaktır

Qualcomm’un Snapdragon 875’in daha ucuz bir versiyonunu veya bir Lite versiyonunu yapması için, kendi üretim maliyetlerini düşürmesi gerekecek.

Bu, özellikleri kaldırmak anlamına gelir. Bu muhtemelen biraz daha az güçlü bir mobil platforma yol açacaktır. Ne kadar güçsüz olduğu belli değil. Birincisi, Snapdragon 875’te Qualcomm’dan henüz bir onay yok, bunun Lite sürümü bir yana.

Muhtemelen 2020’nin sonlarına kadar böyle bir donanımı duyurmayacak. Bununla birlikte, standart bir Snapdragon 875 veya 875 Plus’tan daha az güçlü bir mobil platform olsa bile, yine de çok yetenekli olabilir.

Elbette tüm bunlar spekülatiftir çünkü doğrudan Qualcomm’dan veya birlikte çalıştığı üreticilerden gelmiyor. Her şeye rağmen, daha ucuz Qualcomm mobil platformları para tasarrufu anlamına gelir. Hepsi özelliklerden ve performanstan ödün vermek zorunda kalmadan.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu