Tiktok Takipçi Satın Al

Python ve Ruby Arasındaki Farklar

Bu makalemizde sizlere Python ve Ruby arasındaki farkları detaylı olarak anlatan bir makale hazırladık. Bilgiler makalemizde 🙂

Python ve Ruby genel amaçlara hitap eden programlama dillerindendir. Aralarında birçok benzer özellikler bulunmaktadır. Peki Python ve Ruby arasındaki farklar neler?

Bu yüzden de iki uygulama arasında geçiş yapılması esnasında öğrenilmesi gereken çok az söz dizimi bulunmaktadır. Python’ın aksine Ruby ile arasındaki farklar ise şunlardan oluşmaktadır;

  • Ruby de karakter dizelerinde farklılıklar bulunmaktadır.
  • Değerinin değişmesini istemeyeceğiniz değişkenleri sabitleyerek olusturulabilmektedir.
  • Bazi harflere özel duyarlılık sağlamaktadır ve büyük harf küçük harf uyumuna dikkat edilmesi gerekmektedir.
  • Tek çeşit bir liste konteynerine sahiptir. Bu da Python’un özellikleri arasında bulunmamaktadır.
  • Pyhthon da bulunan “New style” ve “oldu style” gibi sınıfları Ruby kendi bünyesinde bulundurmamaktadır.
  • Özniteliklere Pyhtondaki gibi direkt ulaşılma imkânı yoktur.
  • Pyhton da bulunan çoklu miras özelliği yerine Ruby de mixinler kullanılmaktadır.
  • Pyhton’a göre Ruby de birçok kısayol bulunmaktadır. Ancak bu kısa yollar öğrenmesi kolay ve çok fazla üretken yapılmasına yardımcı olmaktadır. Bunlar ise Python ve Ruby arasındaki farklar olarak sıralanmaktadır.

Python ve Ruby Arasındaki Benzer Özellikler


Python ve Ruby arasındaki farklar çok azdır. Bunun yanı sıra benzerlikleri ise çok fazladır. Onlar ise etkileşimli komut satırı ikisinin de özellikleri arasında bulunmaktadır. Bunun yanı sıra dokümanlara ait komutları satırda okuma imkanını ikisi de vermektedir.

Özel satır sonlandırıcı gibi bir özellik ikisinde de yoktur. Nesneler güçlü ve dinamik bir tip özelliği taşımaktadır. İki programlama dilinde de her şey objedir ve değişkenler sadece objelere referans özelliği taşımaktadır.  Dillerde anahtar kelimeler ufak farklılıkları bulunmasının yanı sıra genel olarak aynı istisna diller ile çalışma özelliği göstermektedir. Gömülü olarak saklanabilir belge araçlarına sahiptirler. Bu makalemizde sizlerle Python ve Ruby arasındaki farklara göz attık.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu