Tiktok Takipçi Satın Al

Sony, PlayStation 5’in Merak Edilen Teknik Özelliklerini Açıkladı

Sony, oyuncuların merakla beklediği PlayStation 5 özelliklerini açıkladı. PlayStation 5 konsolunun resmi özelliklerini yayınladı.

Sony, yeni nesil donanımın bazı etkileyici özelliklere sahip olduğunu doğrulayarak PlayStation 5 konsolunun resmi özelliklerini yayınladı.


Sony, PlayStation 5’in beklenen özelliklerini merak edenler için resmi ağızdan açıklamış oldu. Sony’nin PS5 sunumu konsolun bileşenlerinin her biri hakkında ayrıntılara girerken, sızdırılan liste genel olarak her şeyi kapsar. Liste, PS5’in ZZen 2 mimarisine sahip işlemciye ve 10.28 teraflopta GPU’ya sahip.

PlayStation 5 yepyeni bir işlemciyi beraberinde getiriyor. Bu işlemci 3.5 GHz hızında ve 8 çekirdeklidir. Buna karşılık PS4’ün CPU’su da 8 çekirdeğe sahip ancak 1.6 GHz’lik bir hızda çalışıyordu.

Yeni PlayStation neler sunacak?

GPU’ya gelince, PS5’ler etkileyici bir 10.28 teraflop ortaya koyuyor. GPU, 2,23 GHz’lik bir kapta çalışan 36 bilgi işlem birimine sahiptir. PS4’ün GPU’su, 800MHz’de çalışan 18 işlem birimi ile 1.84 teraflop mevcuttu. Bu durumda PS5 ile birlikte verilerin iletim hızı 5GB/saniye seviyesini bulacak.

Radeon’un Navi ailesinin özel bir çeşidi olan GPU olduğunun altını çizelim. PS5, bir önceki jenerasyondan çok daha hızlı olacak. Esas SSD seçim nedeni ise hız değil, oyun yapımcılarına serbestlik vermek. Böylece oyuncuların da daha rahat hareket edebilmesi sağlanacak. Yamalar daha hızlı inecek. 16 GB GDDR6 RAM ile gelecek. Oyunlar ve yayınlar 100 kat hızlı olacak. Ayrıca en sevilen özelliklerden biri de geri dönüklülük olayı.

Sony, PlayStation 5’in Merak Edilen Teknik Özelliklerini Açıkladı

Yeni konsolda PS4 ve PS4 Pro oyunları legacy modunda dahil olacak, PS5 oyunları ise native olarak çalışacak. Konsolda Ray Tracing desteği olacağı zaten biliniyordu ancak kullanım kapsamı bilinmiyordu. Bu özellik sadece küresel ışıklandırma için değil, gölgelendirme, ses ve yansıma gibi amaçlarla da kullanılacak.

PS4, tüm nesiller boyunca PlayStation oyunlarını oynatamamış olsa da, bunun PS5’te gerçekleştirilememesi olasılığı, özellikle hayranların uzun süredir aradığı bir özellik olduğunu görüyor. Xbox One’ın geriye dönük uyumlu özelliklerinin başarısı ortada.

PlayStation 5 duyurularının yakında çıkacak olan bir PlayStation Deneyimi veya State of Play için kaydedilmesi daha olasıdır.

Sony, PlayStation 5’in Merak Edilen Teknik Özelliklerini Açıkladı

PlayStation 5 özellikleri

  • İşlemci: 8x Zen 2 çekirdek – 3,5 GHz
  • Ekran kartı (GPU): 10,28 TFLOP, 36 CU 2,23 GHz
  • Ekran kartı mimarisi: Özel RDNA 2
  • RAM: 16 GB GDDR6 / 256 bit
  • RAM bant genişliği: 448 GB/sn
  • Depolama: 825 GB SSD
  • IO: 5,55 GB/sn (Ham) 8-9 GB/sn (sıkıştırılmış)
  • Ek hafıza: NVMe SSD Slotu
  • Harici depolama: USB HDD desteği
  • Optik sürücü: 4K UHD Blu-ray sürücü

Sony, PlayStation 5’in Merak Edilen Teknik Özelliklerini Açıkladı Sony, PlayStation 5’in Merak Edilen Teknik Özelliklerini Açıkladı

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu