Tiktok Takipçi Satın Al

Google Play Protect, Android Güvenlik Testlerinde Bir Kez Daha Başarısız Oldu

Android‘in yerleşik kötü amaçlı yazılım savunma sistemi olan Google Play Protect, karşı karşıya geldiği 20.000’den fazla kötü amaçlı uygulamanın üçte ikisinden biraz fazlasını tespit ettikten sonra antivirüs test laboratuvarı AV-TEST’in gerçek dünyadaki testlerinde başarısız oldu.


Google’ın her gün 100 milyardan fazla uygulamayı otomatik olarak tarayan Android mobil tehdit koruması, Mayıs 2017’deki Google I/O 2017 sırasında tanıtıldı ve Temmuz 2017’den itibaren tüm Android cihazlarda kullanıma sunuldu.

O zamandan beri, Google Play Protect milyarlarca cihaza dağıtıldı ve şu anda 2,5 milyardan fazla aktif Android cihazında yerleşik kötü amaçlı yazılım koruması .

Göre AV-TEST sonuçlarının , Google’ın mobil tehdit koruma çözümü Haziran 2021 Ocak tarihleri arasında, altı aylık bir zaman dilimi içinde test edilen 15 Android güvenlik uygulamaları son out sırada yer aldı.

Cihaza yüklenen ve başlatılan her uygulamayı her zaman çalıştırıp tararken, “dayanıklılık testi, bu hizmetin özellikle iyi bir güvenlik sağlamadığını ortaya çıkardı: diğer tüm güvenlik uygulamaları Google Play Protect’ten daha iyi koruma sağlıyor.”

Google Play Protect, Android Güvenlik Testlerinde Bir Kez Daha Başarısız Oldu

Testin Son Hali

Bu 5 aylık uzun dayanıklılık testi sırasında Google Play Protect, test laboratuvarının üç tur testin bir parçası olarak kullandığı yaklaşık 20.000 virüslü uygulamanın üçte ikisinden biraz fazlasını tespit etti.

Bu test turlarının her biri, güvenlik uygulamalarını 3.000’den fazla yeni keşfedilen kötü amaçlı yazılım örneğiyle (24 saate kadar eski) ve 3.000’den fazla bir aya kadar olan diğer örneklerden oluşan bir referans setiyle karşılaştırdı.

AV-TEST, “Gerçek zamanlı testte ve referans setli testte toplam 5 uygulama tüm saldırganları her zaman yüzde 100 tespit etti” dedi.

“Son sırada bitiren Google Play Protect, gerçek zamanlı testte yalnızca yüzde 68,8 ve referans seti ile testte yüzde 76,6 tespit etti.”

Test edilen tüm mobil güvenlik uygulamaları arasında Bitdefender, G DATA, McAfee, NortonLifeLock ve Trend Micro %100 mükemmel bir algılama oranına ulaşanlar oldu.

Google Play Protect, Android Güvenlik Testlerinde Bir Kez Daha Başarısız Oldu

Google Play Protect ayrıca AV-TEST tarafından Play Store ve üçüncü taraf Android uygulama mağazalarından yüklenen yaklaşık 10.000 zararsız uygulamadan 70’ini yanlışlıkla potansiyel olarak kötü amaçlı olarak algıladı.

Android yerleşik kötü amaçlı yazılımdan koruma çözümünün testler sırasında kendisine atılan 20.000 kötü amaçlı yazılım örneğinin üçte birinden fazlasını tespit edemediği göz önüne alındığında, AV-TEST, kullanıcılara Play Protect’in savunmalarından kötü amaçlı yazılımların sızmasını engellemek için ikinci bir güvenlik uygulaması kullanmalarını tavsiye ediyor.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu