Tiktok Takipçi Satın Al

Ping Düşürme Yolları Nelerdir?

Bu makalemizde oyunlarda sıkça başımıza gelen ping’in nasıl düşürülebileceğini sizlere anlattık. Detaylar makalemizin ilerleyen paragraflarında…

Ping Nedir?

Hem internet dünyasında hem oyun dünyasında sıkça duyduğumuz terimlerden biri olan ping kavramını açıklamak gerekirse internet bağlantımız üzerinde iletişim kurmak için bağlantının test amaçlı oluşturduğu veri paketleri bulunmaktadır. Bu veri paketleri sizden yani ana merkez noktadan çıkarak yapmak istediğiniz işleme doğru yani ana hedefe doğru ilerler. Bu veri paketinin ama merkezden ana hedefe gidiş ve ana hedeften ana merkeze dönüş süresi ping olarak adlandırılmaktadır. Bu süreler günümüz internet hız teknolojisinde oldukça hızlı gerçekleşse dahi 1000 milisaniye üstündeki ping paket veri akışları gecikme olarak nitelendirilmektedir. İnternet uygulamalarında ve sitelerinde ping paketinin gecikmesi istenen sayfaların açılmaması demek iken oyunlarda ise oyunun kare kare olması ya da istenilen anın saniyeler öncesinde veya sonrasında olmak olarak açıklanabilir.


Oyun konusunda örnek vermek gerekirse çok oyunculu bir silah oyununda tam rakibi gördüğünüz anda ping süresi gecikirse sizin hedefi vurmanız neredeyse imkânsız olup hedefiniz sizi kolaylıkla avlayabilecektir. Bu da oyuncular için oldukça can sıkıcı bir durum olarak ön plana çıkmaktadır. Oyuncular ping sürelerine ve ping değerlerine çok fazla önem vermektedir. Çünkü oyunlarda her bir saniye oldukça önemlidir. Eğer sizde internet bağlantınızda ping süresinden kaynaklı sıkıntılar yaşıyorsanız ping süresini düşürme yöntemlerimizi dikkate alabilirsiniz.

Ping Düşürme Yolları Nelerdir?

Ping Süresini Düşürme Yöntemleri

Ping sürelerindeki gecikmenin en büyük etkenlerinden biri internetin yavaş olmasıdır. Bu nedenle internet bağlantı hızınızı arttırmak ping sürelerinde gecikme yaşamanızı önleyecek davranışlardan biri olarak ön plana çıkmaktadır. Bilgisayarınızı güncel teknolojilere göre yenilemeniz de ping sürelerindeki artışa sebep olan etkenlerden biri olmaktadır. Örneğin bilgisayarınızı 2 sene önce aldınız ve o dönem internet bağlatmak için modem aldınız. Modeminiz 2 senede hem yazılım hem de kullanılan teknolojilere göre eskimektedir. Bu nedenle yeteri seviyede ping alamayabilirsiniz. İşte bu tür durumlarda modem cihazınızı yenisi ile değiştirmek ping artışına sebep olabilmektedir.

İnternet bağlantınız yüksek, modem ve bilgisayarınız yeni ama halen ping sorunu yaşıyorsanız bunun daha farklı sebepleri bulunmaktadır. Bunun için bilgisayarınızı bir virüs taramasından geçirmeli ve hatta gerekiyorsa temiz format dediğimiz CD ya da USB aracılığı ile işletim sisteminizi yenilemeniz gerekebilir. Bilgisayarınızda bulunan virüsler ve zararlı dosyalar internet bağlantınızı sizin kontrol ve isteğiniz dışında başka alanlara yönlendirdiği için internet hızında yeteri kadar sonuç alamayabilirsiniz. Bir diğer neden ise bulunduğunuz bölgede yeterli alt yapının bulunmamasından kaynaklıdır. Bunun için müşterisi olduğunuz internet servis sağlayıcı firmanın müşteri hizmetlerini arayarak konu hakkında bilgi alabilir ve bu konu hakkında yardım talep edebilirsiniz.

Oyun oynarken ping sorunu yaşayanlar yine aynı şekilde bilgisayarlarında dosya indirme, arka planda çalışan torrent tarzı uygulamalar kullanıyorsa bu tür uygulamalar da interneti kullandığı için ping düşürme etkisine sahiptir. Bu tür uygulamaları kapatmalısınız. Son olarak cihazınızı modeminize yakın tutarak internete bağlanmakta ping sorununu çözen yöntemlerden biri olarak bilinmektedir.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu