Tiktok Takipçi Satın Al

Pekinez Özellikleri ve Bakımı

Pekinez ırkı sevimli dostlarımızı en çok ön plana çıkaran şey son derece görkemli ve hoş görünümlü tüy yapısıdır. Uzun tüy yapısı sebebiyle bacakları dahi gözükmeyen sevimli dostumuzun tüy bakımlarının düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Düzenli olarak tüy taraması ve fırçalaması gibi bakımların yapılmadığı takdirde tüy dolanması ve tüy dökülmesi gibi durumlar sıklıkla yaşanabilmektedir. Aynı zamanda tüy dolanması gibi durumlar yaşanması halinde sevimli dostumuzun en belirgin özelliği olan görkemli tüylerinin kesilmesi gibi olumsuz durumlar da söz konusudur.

Sevimli dostumuz kendisi gibi olan diğer küçük köpeklerin aksine büyük bir enerjiye sahip değildir. Bu sebeple sadece evde bir aile dostu beslemek isteyen fakat oyunlar için ekstra zaman yaratamayan sahipler için son derece uygun bir seçimdir. Sıcaklık hassasiyeti de son derece yüksek olan sevimli dostumuz için en ideal yaşam tarzı ev yaşamıdır. Diğer evcil hayvanlarla da ilişkisi önemli ölçüde yüksek olan bu ırkın aynı ev içinde başka hayvanlarla da yaşaması mümkündür.


Sahibine karşı son derece sadık olan sevimli dostumuzun tek ihtiyacı sevgidir. Sahibine her zaman şefkat besleyen bu ırk karşılığında da aynı duyguları ve ilgiyi beklemektedir. Sahibine karşı bir tehdit algıladığı zaman kesinlikle hiç düşünmeden bekçilik iç güdüleri devreye girebilmektedir. Küçük yapısına aldırış etmeden her durumda kendini ve sahibini savunabilecek olan bu ırk için sahiplerinin dikkatli olması gerekmektedir.

Pekinez Kişilik & Karakter Özellikleri

Pekinez ırkı sevimli dostumuzun karakteristik özelliklerinden en temel olanı cesur bir yapıya sahip olmasıdır. Pekinez özelliklerinin temelinde yatan bekçilik içgüdüsü sebebiyle tehlike sezdiği zaman karşısındaki ne olursa olsun saldırgan tavır alabilmektedir. Bu tavrı almaması adına itaat eğitimleri son derece önemlidir. Sahiplerinin çevreyi rahatsız etmemek adına bu eğitimlere önem vermesi tavsiye edilmektedir.

İyi bir eğitim sonrası sahiplerine ve çevresine karşı son derece duyarlı bir hale gelen sevimli dostumuzun normal zamanlarda da iletişimi çok kuvvetli bir ırk olduğu söylenebilmektedir. Bu sebeple oyun arkadaşı olarak evde başka ırklardan köpeklerin, hatta her türlü canlının yaşaması onun için sevindirici bir haberdir. Çocuklarla da iletişimi son derece kuvvetli olan sevimli dostumuzun onlar için tam bir oyun arkadaşı olacağı söylenebilmektedir.

Egzersiz ihtiyacı önemli ölçüde bulunmayan sevimli dostumuz evde oynanan oyunlar ile günlük egzersiz ihtiyacını giderebilmektedir. Fazla sesli bir yapıya sahip olmayan sevimli dostumuz apartman yaşamına da son derece uyumlu bir ırktır. Kötü karakteristik özelliklerinden birisi olarak da inatçı bir ırk olduğu söylenebilmektedir. Bu sebeple sevimli dostumuzun eğitimi esnasında sabırlı bir tutum sergilemek gerekmektedir.

Pekinez Tarih

Pekinez ırkının tarihi diğer ırklara göre son derece ilgi çekici bir tarihtir. Geçmiş dönemlerde Çin çevresinde Buda inancının hâkim olmuştur. Bu inanç çerçevesinde aslan önemli bir semboldür. Sevimli dostumuzun da tüy yapısı itibariyle aslana benzetilmesi onu bu inanç için önemli bir sembol haline getirmiştir. Çevredeki insanlar sevimli dostumuzun minyatür bir aslan olduğuna inanması sebebiyle ona özel bir anlam yüklemişlerdir. Hatta bu çevrede zaman zaman Aslan Köpeği olarak anıldığı da bilinmektedir.

MS 700 – 1000 yılları arasında T’ang hanedanlığı zamanında sevimli dostlarımız kraliyet ailesinin bir üyesi olarak görülmekteydi. Bu sebeple her Pekinezin bir hizmetçisi bulunmaktaydı. Bu sebeple sevimli dostumuzun ırkı son derece şımarık bir yapıya sahiptir. Geçmişinde böyle görkemli bir tarih bulunan patili dostumuz günümüzde de aynı yaşantıyı aramaktadır.

Döneminde sevimli dostumuzu popüler yapan bir bilgi de bu ırkın kötü ruhları kovduğu düşünülen Foo ırkının devamı olduğu düşünülmesi idi. Bu sebeple sevimli dostumuza son derece saygı duyulmaktaydı. Aynı zamanda bir taraftan bu denli saygı duyulurken bir taraftan da saygı duymayan kişiler ağır şekilde cezalandırılmaktaydı.

Asya tarafında bu denli tanınan sevimli dostumuz Batı tarafında hiç tanınmamaktaydı. Belirli bir zaman sonra İngilizlerin Pekin’i işgal etmesiyle işgal kuvvetleri tarafından batı tarafına götürülen sevimli dostumuz Burada Kraliçe Victoria’ya hediye edildi. Zamanla çok fazla sevilen bu ırk Batı da çoğalarak dünyada popüler olan bir ırk haline geldi.

Pekinez Özellikleri ve Bakımı

Pekinez Fiziksel Nitelikler

Sevimli dostlarımızın bilinen en temel Pekinez özellikleri tıknaz bir yapıya sahip olmalarıdır. Son derece gür bir tüy yapısına sahip olan sevimli dostumuzun dış görünümünü koruması adına düzenli olarak tüy bakımlarının yapılması gerekmektedir. Bu bakımların içinde tüy taraması, fırçalama, yıkama ve kremleme gibi bakımlar bulunmaktadır. Sevimli dostlarımızın tüy bakımlarının aksatılması durumunda tüy dolanması gibi çok ciddi problemler ortaya çıkabilmektedir.

Pekinez ırkı sevimli dostlarımızın aşırı derecede enerjik bir ırk olduğu söylenemez. Oyun kabiliyeti son derece yüksek olan bu ırkın oyun haricinde dinlenmek için daha fazla zaman ayırdığı söylenebilmektedir. Evcil hayvanlarına zaman ayırmak konusunda problem yaşayan sahipler için sevimli dostlarımız çok uygun bir seçimdir. Aynı zamanda yüksek bir özgüvene sahip olan sevimli dostumuz yalnız yaşama konusunda da kesinlikle sıkıntı çekmektedir.

Kısa kemikli ve kalın bir bacak yapısına sahip olan sevimli dostunuzun bu fiziksel görünümü hareketsiz yapısı ile doğru orantılı olduğu söylenebilmektedir.

Pekinez Bakımı

Pekinez ırkı sevimli dostlarımızın en temel bakımı tüy bakımıdır. Diğer ırklara oranla daha uzun boyutlarda tüy yapısına sahip olan sevimli dostumuzun bu güzel tüylerinin düzenli bir bakıma ihtiyacı vardır. Düzenli olarak tüy bakımı yapılmayan sevimli dostlarımızın tüy dökülmesi ve tüy dolanması gibi problemlerle sık sık karşılaştığı gözlemlenmektedir. Pekinez ırkı sevimli dostlarımız için tavsiye edilen bakım sıklığı her gün tarama ve haftalık fırçalama bakımı olarak belirlenmiştir.

Tüy bakımına ek olarak Pekinez bakımında tırnak ve kulak bakımı da son derece önemlidir. Bu bakımlarının da aksatılmaması sevimli dostumuzun daha mutlu ve huzurlu bir yaşam geçirmesi açısından son derece önem taşımaktadır.

Son olarak sıcaklık hassasiyeti önemli ölçüde yüksek olan bu ırkın bakımlarının uygun sıcaklık değerlerindeki havalarda yapılması tavsiye edilmektedir. Aksi takdirde sevimli dostumuzun solunum rahatsızlığı gibi durumlar ile karşı karşıya kalması muhtemeldir.

Pekinez Eğitimi

Pekinez ırkı sevimli dostlarımızın en belirgin özelliklerinden bir tanesi de son derece üstün bir zekaya sahip olmasıdır. Zeki bir evcil hayvana sahip olmak kimi zaman sahipler açısından olumlu bir unsur olarak görülse de kimi zaman sevimli dostumuz gibi kurnaz ırklar sebebiyle olumsuz yargılar oluşturabilmektedir. Sevimli dostumuzun kurnaz bir yapıya sahip olması sebebiyle zaman zaman sahibine istediklerini yaptırmak adına üstün zekasını kullanabilmektedir.

Sevimli dostumuzun bu kurnaz yapısını idare etmek adına eğitimleri son derece önem teşkil etmektedir. Bu özelliğin törpülenmesi adına öncelikli olarak verilmesi gereken eğitim itaat eğitimidir. İtaat eğitiminin doğru uygulanmadığı takdirde sevimli dostumuz ile sahibi arasındaki roller değişerek sahibinin sevimli dostumuzdan liderlik tutumları gördüğü gözlemlenmektedir. Bu sebeple itaat eğitimi son derece önem taşımaktadır.

Tüm bunlara ek olarak sevimli dostumuzun tuvalet eğitimi de önemlidir. İtaat eğitiminde gösterdiği zorluğu bu eğitimlerde göstermeyen sevimli dostumuz tuvalet eğitimlerinde başarılı bir süreç geçirmektedir.

Pekinez Beslenmesi

Sevimli dostumuzun beslenme konusu kesinlikle bir program dahilinde yapılmalıdır. Aktiflik yapısı düşük olan bu ırkın düzensiz beslenmesi kolaylıkla kilo artışına sebep olabilmektedir. Bu sebeple beslenme programının bir uzman danışmanlığında yapılması sevimli dostumuz için önemli ölçüde kolaylık sağlayacaktır. Patili dostumuzun ev yemeklerini bir uzman kontrolü sonrası alerjik durumlarına göre yiyebildiği bilinmektedir. Bunun yanında köpek mamalarından yüksek kalite olanları da tüketebildiği bilinmektedir. Küçük köpek ırklarının büyük çoğunluğunda görülen kalitesiz mamalar tüketimi sonrası alerjik hastalıklar sevimli dostumuzda da bulunmaktadır.

Pekinez Egzersizleri

Sevimli dostumuzun miskin yapısı sebebiyle önemli ölçüde bir egzersiz ihtiyacı bulunmamaktadır. Fakat sahiplerine bağlılığı sebebiyle onlarla zaman geçirmekten son derece keyif almaktadır. Bu sebeple sevimli dostlarımızın sahipleriyle zaman geçirmek adına miskin yapılarını geride bırakıp zaman zaman yüksek efor gerektiren egzersizler yaptığı da gözlemlenmiştir.

Sevimli dostumuz için günlük 20 dakika süren yürüyüşler yeterli olmaktadır. Günlük egzersiz ihtiyacını ev içerisinde de giderebilen sevimli dostumuz bu iş için zamanı olmayan sahipler için çok uygun bir seçimdir. Fakat yine de her canlı gibi Pekinez ırkının da belirli bir egzersiz ile formunu korumaya ihtiyacı vardır.

Sıkça Sorulan Sorular

Pekinezler neyi sever?

Sahiplerine son derece bağlı olan sevimli dostlarımız sadakatleriyle ünlüdür. Bu sebeple sevimli dostlarımızın en sevdiği şey sahipleriyle zaman geçirmektir. Bu sebeple bir Pekinez yavru sahiplenecek olan kişilerin onlara zaman ayırabilmesi gerekmektedir.

Pekinez çok tüy döker mi?

Pekinez ırkı sevimli dostlarımızın diğer tüm tüylü ırklar gibi tüy döktüğü söylenebilir. Özellikle bu ırkta tüy dökme oranının azımsanamayacak düzeyde olduğu bilinmelidir. Ancak düzenli olarak yapılan tüy tarama gibi uygulamaların sevimli dostlarımızın tüy dökme oranlarını en aza indirebileceği de bilinen unsurlar arasında yer almaktadır.

Pekinez Fiyatları

Pekinez fiyatları günümüzde 2.000 TL ile 7.000 TL aralığında değişim göstermektedir.

Pekinez büyür mü?

Küçük köpek ırkları arasında yer alan sevimli dostumuz belirli bir boy skalasından sonra büyümemektedir. Günümüzde yaşayan pekinezlerin ortalama olarak boy aralığı 15 cm – 23 cm aralığındadır. Bu özelliği ile kendisine küçük köpek sınıfında yer bulan sevimli dostumuzun ortalama kilosu ise 6 kg – 7 kg aralığındadır.

Pekinez hangi mamayı yer?

Küçük köpek ırklarının büyük bir çoğunluğunda görülen yemek seçme özelliği sevimli dostumuzda da bulunmaktadır. Bunun uzmanlar tarafından açıklanan en temel sebebi küçük köpek ırklarının alerjen hastalıklara olan yatkınlığıdır. Bu sebeple sevimli dostumuz üst kalite Royal Canin, Proplan, Acana gibi mamaları tüketmektedir.

Pekinez yaşam süresi ne kadar?

Her canlının yaşam süresi yaşadığı koşullara, beslenmesine, mutluluk ve huzur durumuna göre değişmektedir. İyi bakılmış bir Pekinez ırkı patili dostumuzun ortalama olarak 12 ile 15 yıl aralığında yaşadığı bilinmektedir. Ancak bu sürenin daha az veya daha fazla olduğu canlılar da görülmüştür.

Sonuç

Tüm özellikleri incelenen sevimli dostumuzun sahipler açısından bir fikir oluşturması amacıyla iyi ve kötü yanları şu şekilde sıralanabilir;

Artıları

 • Son derece zeki bir ırktır.
 • Büyük bir egzersiz ihtiyacı bulunmamaktadır.
 • Aile ile iletişimi çok iyidir.
 • Çocuklarla oyun kabiliyeti yeterli seviyededir.
 • Sahibine karşı son derece şefkatli ve sadıktır.
 • Diğer evcil hayvanlardan rahatsız olmayıp onlar ile zaman geçirebilmektedir.

Eksileri

 • İnatçı olması sebebiyle eğitim süreci zorlu geçmektedir.
 • Bakımları aksatıldığında tüy dökme sorunu çıkabilmektedir.
 • Yüksek tonlarda havlama sesleri çıkartabilmektedir.
 • Bakım gereksinimleri tüylü yapısı sebebiyle yüksektir.
 • Miskin bir yapıya sahip olması sebebiyle beslenmesine dikkat edilmelidir.
Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu