Oyunlardaki DLC Nedir? DLC Paketi Nasıl Alınır?

Bazı oyunlara gelen DLC paketleri nedir? Aslında nedir bu DLC denilen şey? DLC, yani “Delece”, yani Downloadable Content, yani İndirilebilir içerik…

Neredeyse piyasaya sürülen her büyük video oyunu, deneyimi genişletmek için oyuna ekleyebileceğiniz içerik olan bir çeşit DLC’ye sahiptir. DLC’nin mevcut olduğu formlara ve neden bu kadar yaygın olduğuna bir göz atalım.

Peki bu DLC, yani “Delece”, yani Downloadable Content, yani İndirilebilir içerik demiştik. Bazı oyunlar için DLC paketleri çıkabiliyor.  DLC, belki de pek çoğumuzun bilmediği bir kavram. Yahu nedir bu DLC?

DLC Nedir?

DLC, “indirilebilir içerik” anlamına gelir. Bir oyuncunun eksiksiz bir video oyununun üzerine yükleyebileceği ek dijital içeriktir. DLC, oyun içinde çevrimiçi olarak veya Steam veya Playstation Store gibi bir oyun platformu aracılığıyla dağıtılabilir. Bazen ücretsiz olabilir. Diğer zamanlarda, ayrı olarak satın almanız gerekebilir veya temel oyunla birlikte gelen paketlere dahil edilebilir.

DLC, çok çeşitli şeyleri kapsayabilir. Bazıları dış görünümler ve seslendirmeler gibi basit kozmetik değişikliklerdir, diğerleri ise oyunu tamamen elden geçiren tamamen yeni alanlar, hikayeler veya oyun mekanikleri içerir.

Bazı içerik paketleri, yüzlerce saatlik ek oynatma süresi ekler. Geliştiriciler genellikle DLC’yi bir oyunu güncellemenin ve ilk sürümünden sonra aylar (hatta yıllar) boyunca oyuncuların ilgisini çekmenin bir yolu olarak kullanır.

İndirilebilir içerik, birçok yönden genişleme paketlerinin doğal bir devamıdır. Oyun genişletmeleri kavramı, rol yapma ve kart oyunlarından geldi. Yayıncılara tamamen yeni bir oyun oluşturmadan içerik eklemeleri için bir yol sundular. Genişletmeler genellikle bir oyunun ömrünü artıran ve oyuncuların yatırım yapmasını sağlayan öğeler, karakterler veya yetenekler içeriyordu.

Oyunlarda DLC Ne Anlama Geliyor?

DLC, yalnızca bir oyunun yayıncısı tarafından dijital formatta satılmaktadır. Bireysel müşterinin konsoluna veya hesabına bağlı olma eğilimindedir; bu, DLC’nin fiziksel oyun diskleri gibi yeniden satılamayacağı veya takas edilemeyeceği anlamına gelir. DLC’ye benzer bir konsept, çevrimiçi bir hizmet aracılığıyla etkinleştirilmesi gereken disk kilitli içeriktir.

Bazen şirketler, ek içerik indirmek için gereken bir kodla oyunların fiziksel kopyalarını yayınlar. Örneğin, Resident Evil Origins Collection’ın Switch sürümü, oyuncuların Resident Evil’in yeniden yapımını indirmek için bir kod girmesini gerektiriyor . Ayrıca yayıncıların ön sipariş bonuslarının, özel sürüm paketlerinin ve yeniden yayınların bir parçası olarak DLC sunması da yaygın bir uygulama haline geldi.

DLC, İndirilebilir İçerik demektir. Piyasada yer alan herhangi bir oyun için çıkabilir. Sadece dijital olarak edinebileceğiniz bu içerikleri; Steam, PSN, XBLA ve benzeri portallarda görebilirsiniz. DLC‘ler farklı şekillerde vücut bulabilir. Oyun içerisindeki karaktere eklenen yeni bir kıyafet, bazen oyunun multiplayer moduna yeni bir harita, bazen de oyunun içerisine farklı bir hikaye ekleyebilir.

Oyunlardaki DLC Nedir? DLC Paketi Nasıl Alınır?

DLC Örnekleri

Oyunların sunduğu DLC türleri şunları içerir:

  • Ekstra karakterler, seviyeler ve zorluklar gibi yeni özellikler
  • Silahlar ve güçlendirmeler gibi oyunda ilerlemenize yardımcı olan öğeler
  • Karakter kıyafetleri ve silah görünümleri gibi kozmetik ekstralar
  • Rastgele çeşitli oyun içi avantajlar içeren ganimet kasaları
  • Yaklaşan DLC’ye erken erişim sağlayan sezon geçişleri

Oyunda DLC’nin Tarihçesi

Dijital oyun dağıtımı kavramı, Atari’nin GameLine hizmetiyle 1980’lere kadar uzanıyor, ancak gerçek zamanlı strateji oyunu Total Annihilation, geliştiricilerinin her ay yeni içerik yayınlamaya başladığı 1997’de DLC’yi normalleştirdiği için kredilendirildi. Birkaç yıl sonra Sega, Microsoft, Sony ve Nintendo, konsolları ve taşınabilir sistemleri için DLC’yi desteklemeye başladı. Guitar Hero ve Just Dance gibi franchise’lar , oyuncuları meşgul etmek için DLC’ye büyük ölçüde güvendi.

2000’lerin sonlarında, sosyal medya ve mobil oyun, oyuncuların yeni içeriği tek bir dokunuşla hızlı bir şekilde indirmesini kolaylaştıran mikro dönüşüm kavramını normalleştirdi. Böylece geliştiriciler, oyuncuların satın alabileceği yeni özellikleri sürekli olarak eklemeye teşvik edildi. Bugün, neredeyse her büyük konsol veya mobil oyun, bir çeşit DLC’yi desteklemektedir.

Kullanıcı Tarafından Oluşturulan DLC

Tüm DLC, oyun geliştiricileri tarafından yayınlanmaz. Birçok oyunda ayrıca oyun içi içerik oluşturan ve bunları indirilebilir hale getiren oyuncular bulunur. Oyunu oynayan kişiler tarafından oluşturulan DLC’ye genellikle “mod” denir. Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik, oyunları her türlü şekilde genişletebilir. Ayrıca genellikle oyun modları oluşturmaya, dağıtmaya ve incelemeye adanmış tüm alt topluluklara ve forumlara yol açar.

Bunun harika bir örneği The Elder Scrolls V: Skyrim’dir . Skyrim neredeyse dokuz yaşında olmasına rağmen , hala tüm web’deki en büyük, en aktif modlama topluluklarından birine ev sahipliği yapıyor. Hızlı bir Google araması, Skyrim modlamaya adanmış binlerce kılavuza, veri tabanına ve araca götürür . Bunun nedeni büyük ölçüde Bethesda Game Studios’un (geliştirici) oyunu arkadaş canlısı ve kolay modlanacak şekilde tasarlamasıdır.

Topluluk içeriği, bir geliştirici onu güncellemeyi bıraktıktan sonra oyunun ömrünü uzatabilir. Örneğin, Blizzard’ın Warcraft III’ü 2003’te piyasaya sürüldü, ancak hala aktif bir oyuncu topluluğuna sahip. Bu, korunmaya devam eden birçok moddan kaynaklanmaktadır.

DLC Güvenli mi?

PlayStation Network, Google Play, Epic Games, Origin, Ubisoft veya Steam gibi saygın platformlar aracılığıyla sunulan DLC’yi indirmek her zaman güvenlidir.

Genellikle bir ücret karşılığı satın alınan bu DLC’ler elinizdeki mevcut oyuna ekstra içerik sağlar. Örnek olarak elinizde mevcut olan Call of Duty: Ghosts oyunu için alacağınız harita DLC’si ile multiplayer modunuzdaki harita sayısını çeşitlendirebilirsiniz. Tabii zaman zaman ücretsiz oyun oynayan insanlar maalesef DLC’yi çok fark edemiyorlar. Bedava oyun indirerek bazı yapımcılarının oyunlarında da aynı şekilde DLC bulunuyor.

Abone Ol 

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Oyuncu Ekipman Çekilişi
10 KİŞİYE OYUNCU EKİPMANI HEDİYE EDİYORUZ!
10 KİŞİYE OYUNCU EKİPMANI HEDİYE!
ÇEKİLİŞE KATIL!