Tiktok Takipçi Satın Al

Şimdiye Kadar Bilmeniz Gereken 32 Oyun Terimi

İşte en yaygın oyun terimleri, ifadeler ve jargonun yanı sıra anlaşılması kolay tanımlar. Modern oyuncular için işe yarar detaylar!

Herhangi bir hobi gibi, oyunun da yabancılara yabancı gelebilecek kendi terminolojisi vardır. Video oyunlarına girmeye karar verdiyseniz ve artık kafanız karışmamak için jargonu öğrenmek istiyorsanız, doğru yere geldiniz.

Oyun terimleri sözlüğü diyebileceğimiz bu rehberde 32 tane oyun terimi listeledik. Yaygın oyun terimlerini size basit bir dille açıklayacağız. Pek çok oyun ve türün kendi dili olsa da (bu terimlerin bazıları bağlama bağlı olarak farklı anlamlara sahip olabilir), bu genel tanımlar sizi temel oyun terimleri konusunda hızlandıracaktır.


Şimdiye Kadar Bilmeniz Gereken 32 Oyun Terimi

1. AAA

AAA oyunları, Ubisoft veya EA gibi büyük stüdyolar tarafından üretilen oyunları ifade eder. Genellikle büyük bütçeleri ve onları çevreleyen çok sayıda pazarlaması vardır. AAA oyunlar, küçük geliştirme ekipleri tarafından yapılan “bağımsız” oyunlarla tezat oluşturuyor.

2. AFK

AFK, “klavyeden uzakta” anlamına gelir. Bu, bir oyuncunun geçici olarak müsait olmadığı anlamına gelir.

3. Botlar

Botlar, CPU’lar ve “bilgisayarlar”, çok oyunculu oyunlarda insan olmayan rakipleri ifade eder. Bazı çok oyunculu oyunlar, oyun modlarını kendi başınıza veya yerel çok oyunculu olarak botlara karşı arkadaşlarınızla oynamanıza izin verir.

4. Buff / Nerf

Buff, bir karakteri bir şekilde daha güçlü kılan bir değişikliği ifade eder. Tersine, nerf, karakterin gücünü azaltan bir değişikliktir. Bunlar genellikle çevrimiçi oyunlarda karakterler veya silahlar arasındaki dengeyi ifade etmek için kullanılır.

5. Bullet Sponge

Türkçesi mermi süngeri, öldürmek için aşırı miktarda hasar alan bir düşmanı ifade eder (çünkü hasarı bir sünger gibi “emer”). Örneğin, birkaç mermi ile yere serilmesini beklediğiniz ve onu yenmek için birkaç dergi alan bir düşman, bir bullet sponge.

 

6. Camping (Pusmak)

Camping yapmak Türkçesi aslında pusmaktır, haritada dolaşmak yerine diğer oyuncuları düşürmek için tek bir yerde (pusu olarak adlandırılır) oturan oyuncuları ifade eder. Genellikle CSGO, Call of Duty gibi çevrimiçi oyunlarda kullanılır.

7. Cheese/Cheesing

Bir şeyi aldatmak, bir eylemi tamamlamak için ucuz bir taktik uyguladığınız anlamına gelir. Örneğin, rakibinizi yenmek için belirli güçlü bir komboyu defalarca tekrarlayabilirsiniz. Ayrıca, bir meydan okumaya kolay bir çözüm bularak tek oyunculu bir oyunda bir şeyler yemleyebilirsiniz edebilirsiniz.

8. Klanlar

Birçok takım tabanlı çok oyunculu oyunda klanlar, birlikte oynayan oyuncu gruplarıdır. Call of Duty gibi başlıklar, kullanıcı adınıza bir klan etiketi eklemenize ve bir klana katılmanıza izin verir. Tipik olarak, bunlar düşük anahtardır; düzgün organize edilmiş profesyonel ekipler değiller.

7. Bekleme Süresi

Çoğu oyunda, bir yeteneği kullandığınızda, onu tekrar kullanmadan önce belirli bir süre beklemeniz gerekir. Buna mola veya bekleme süresi denir.

8. Crafting

Crafting, bir oyunda toplanan malzemeleri silahlar veya iyileştirici iksirler gibi başka yararlı öğeler yapmak için kullanmayı ifade eder.

9. DLC

DLC, indirilebilir içerik anlamına gelir. Karakterler, seviyeler, kozmetikler ve benzerleri dahil olmak üzere ana oyundan ayrı olarak indirebileceğiniz ekstra unsurları ifade eder. DLC bazen, ancak her zaman değil, ek bir ücrete tabidir.

10. DRM

Dijital haklar yönetimi anlamına gelen DRM, oyunlar için telif hakkı korumasını yöneten araçları ifade eder. Çoğu zaman, DRM önlemleri gereğinden fazla harcanır ve yasal kullanıcıları etkileyebilir.

11. Easter Eggs

Türkçesi Paskalya yumurtaları olarak bilinen Easter Eggs, gerçek hayattaki benzerleri gibi, oyunlarda gizli mesajlar veya özelliklerdir. Bu, serideki başka bir başlığa küçük bir selamlama, geliştiriciler tarafından gizlenen komik bir mesaj veya benzeri olabilir.

12. FPS

FPS, birinci şahıs nişancı oyunudur. Bu, dünyayı karakterinizin gözünden gördüğünüz bir türü ifade eder. Nişancılar genellikle yüzen ellerinizde, sanki karaktermişsiniz gibi size bir silah gösterir.

13. Glitch

Bir aksaklık veya hata, bir oyunun kodlamasında istenmeyen bir sorundur. Hatalar, karakterinizin bir duvara sıkışmasına, düşmanların tuhaf davranışlar sergilemesine veya hatta oyunu tamamen dondurmasına neden olabilir.

14. Grinding

Grinding, istenen sonucu elde etmek için bir oyunda tekrarlayan eylemler yapma eylemidir. Örneğin, bir oyuncu, silahlarını yükseltmek için malzeme kazanmak veya seviye atlamak için bir RPG’de canavarlarla defalarca savaşabilir.

15. Hitscan

Hitscan, genellikle birinci şahıs nişancı oyunlarında, cephaneleri hedefledikleri şeye anında isabet eden silahları ifade eder. Bu, mermilerin hedeflerine ulaşmasının zaman aldığı mermi silahlarıyla çelişir.

16. HP

Sağlık puanı veya can puanı anlamına gelen HP, karakterinizin canlılığını ölçer. Genellikle HP’niz sıfıra düştüğünde karakteriniz ölür.

17. HUD

HUD, baş üstü ekranı anlamına gelir. Sağlık çubuğu, para sayımı veya harita gibi oyun ekranının önündeki grafik unsurları ifade eder.

18. K / G

K / D veya öldürme-ölüm oranı, çevrimiçi nişancı oyunlarındaki performansınızın ortak bir ölçüsüdür. Örneğin, altı öldürme ve bir ölümden 10 ölüm ve beş ölümden daha yüksek bir K / D’ye sahip olacaksınız.

19. Lag

Yaygın bir çevrimiçi oyun terimi olan gecikme, girişiniz ile oyunda gerçekleşen eylem arasındaki gecikmedir. Bu, genellikle aşırı ping’in neden olduğu çevrimiçi gecikmeyi ifade eder.

20. MMORPG

Bu kısaltma, çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunu anlamına gelir. Binlerce oyuncunun aynı oyun dünyasında aynı anda var olduğu RPG unsurlarına sahip bir oyunu ifade eder. World of Warcraft harika bir örnek.

21. MP

Büyü noktalarının kısaltması olan MP, bazı oyunlarda (genellikle RPG’ler) büyüleri ve diğer özel yetenekleri kullanmak için ihtiyaç duyduğunuz kaynaktır.

22. Noob

Noob (bazen n00b veya newb olarak yazılır), bir oyunda açıkça yeni olan birini ifade eder. Hakaret olarak kullanılabilir (örneğin, birisinin temel hatalar yapması gibi), ancak mutlaka aşağılayıcı değildir.

23. NPC

Oyuncu olmayan karakter (veya oynanamayan karakter) anlamına gelen NPC, bir oyunda sizin kontrol etmediğiniz herhangi bir karakteri ifade eder. NPC’lerin genellikle önceden belirlenmiş eylemleri ve davranışları vardır.

24. Ping

Ping, sisteminizden gelen bilgilerin oyunun sunucusuna gidip geri dönmesinin ne kadar sürdüğünün bir ölçüsüdür (milisaniye cinsinden). Düşük ping daha iyidir, çünkü yüksek sayılar gözle görülür bir gecikmeye neden olur.

25. PvP / PvE

PvP, oyuncuya karşı oyuncu anlamına gelir. İnsan oyuncuların birbirleriyle rekabet ettiği oyunları (veya modları) ifade eder. Bu, bilgisayar kontrollü rakiplere karşı oynadığınız PvE (oyuncuya karşı çevre) modlarıyla tezat oluşturuyor.

26. Pwned

Pwned (“ödünç verildi” ve “poned” olarak telaffuz edilen tekerlemeler), başka bir oyuncuya karşı üstünlüğünü ifade etmek için kullanılan “sahip olunan” ifadesinin bir türevidir. Çevrimiçi bir maçta ezdiğiniz birinin şaşkın olduğunu söyleyebilirsiniz.

27. QTE

Bu kısaltma, hızlı olayları ifade eder. Bunlar, oyunlarda hasarı veya oyunun bitmesini önlemek için aniden bir düğmeye veya başka bir girişe basmanız gereken bölümlerdir.

28. Ragequit

Öfke anlamına gelen Ragequit, bir oyunda aşırı derecede üzülen ve ardından hemen oynamayı bırakan bir kişiyi ifade eder.

29. RNG

RNG, rastgele sayı oluşturucu anlamına gelir. Bu, oyunlarda her oynadığınızda aynı olmayan unsurları ifade eder

30. RPG

Bir RPG veya rol yapma oyunu geniş bir türdür. Tipik olarak, karakterinizin canavarlarla savaşarak ve görevleri tamamlayarak artırdığınız çeşitli istatistiklere sahip olduğu sürükleyici dünyalara sahip hikaye açısından zengin oyunlardır.

31. Sandbox

Bir sanal alan oyunu, son derece açık uçlu bir oyunu ifade eder ve bu nedenle oyuncunun istediği her şeyi yapmasına izin verir.

32. XP

XP, birçok türdeki ilerlemenizin ortak bir ölçüsü olan deneyim puanlarının kısaltmasıdır. Yeterli XP kazandığınızda, genellikle yeni yetenekler, istatistik artışları, daha iyi silahlar veya benzerleri getiren bir sonraki seviyeye ilerlersiniz.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu