AMD

Online Girişim Nedir? Hangi İş Girişimlerini Yapmalıyım?

Online girişim ile kazanç elde etmeye çalışanların sayısı gün geçtikçe artıyor. Artan kişi sayısı ile birlikte online girişim nedir sorusuna cevap arayan sayısında da belirgin şekilde artış gözlemlenmiştir. Şu durumda tanım olarak online girişimi gerçekleştirilecek hizmetin, dönemin teknolojik ürünleri ile birlikte harmanlayarak pazarlama, sunum, iletişim imkanları gibi özellikleri kullanarak daha kolay şekilde gerçekleştirmeye çalışmaktadır olarak yapabiliriz. Fiziki olarak gerçekleştirilen girişim türlerini düşündüğümüzde, internet üzerinden yapılan girişim örneklerinin daha kolay gerçekleştirilebildiğini görebiliriz. Örnek olarak bir mağaza, ürün veya satılacak eşya olmasa da internet üzerinden açabileceğimiz bir web sitesi ile online girişimi gerçekleştirebiliriz. Ancak fiziki bir girişim örneğini sergileyebilmek için her şeyden önce bir sermayeye ihtiyacımız olacaktır. Yeterli sermaye ile birlikte mağaza açsak bile bu mağazanın düzenli olarak giderleri ortaya çıkacaktır. Tüm bunlar düşünüldüğünde online girişim örneklerinin fiziki olarak gerçekleştirilen adımlara göre çok daha kolay olduğunu görebilmekteyiz. İster fiziki olsun isterse online girişim yöntemleri olsun her iki yolu da denerken başlangıç aşamasında bazı zorlukların olması son derece doğaldır. Bu tür durumlarda önemli olan karşılaşılacak zorlukları önceden görebilmek ve bu zorluklara karşı tedbirli davranmaktır.

Yazımızın devamında online girişim yolları üzerine çalışmak isteyenler için birbirinden değerli iş fikirleri sunmaya çalışacağız.

Online girişim ile para kazanma yöntemleri girişimciler ve teknoloji arasında bağ kurmaya gerektirir. Bu girişim yönteminde işlemlerin tamamı internet ve teknolojik aletlerle gerçekleştiğinden dolayı teknolojiden uzak bir online girişim yöntemleri düşünülemez.

Her ne kadar internet üzerinden yapılan bu girişim yöntemleri kolay gibi gözükse de Her isteyen istediği işi gerçekleştirme konusunda başarılı değildir. Özellikle işletmeler açısından baktığımızda müşteriler ile kurulan ilişkilerin doğru şekilde yapılamaması işlerin sürdürülebilirliği açısından olumsuz sonuçlar doğurur. Aynı durum yalnızca işletmeler için değil bireysel olarak gerçekleştirilebilen işler ile de ilgilidir. Online olarak yapacağınız işlerde bir açıdan bireysel işlere benzediğinden dolayı ikili ilişkilerde başarılı olmanız gerekmektedir.

Şimdi online girişim para kazanma yolları üzerine hangi işlemleri gerçekleştirebileceğini hakkında bilgiler aktarmaya çalışalım. İş girişimlerini okuyarak hangilerinin kendinize uygun olduğunu tespit edebilir ve bu konuda çalışmalara başlayabilirsiniz.

 Online girişim para kazanma yöntemler- İnternet Girişimciliği

1- Dropshipping İşletmesi ile girişimciliğe adım atın

Online Girişim Nedir? Hangi İş Girişimlerini Yapmalıyım?

Dropshipping işletmesi ve online girişim arasındaki özelliklerden bahsetmeden önce “dropshipping nedir” ne anlama gelir? bunun üzerine kısa bir açıklama yapalım.

Kısaca dropshipping terimi herhangi bir ürün su toplamadan satışın gerçekleştirilmesi işlem türüne verilen isimdir. Günümüzde oldukça yaygın olarak kullanılır.

Perakende işiyle uğraşanlar satış yaptıkları ürünleri toptancılar veya üreticilerden alarak stok işleriyle meşgul olmak istemezler. Bu istememe nedeninin çok sayıda sebebi bulunmaktadır. Her şeyden önce stok yapılan ürünlerde bir yer sorunu ortaya çıkacaktır. İşte, bu tür yer sorunlarıyla karşılaşmamak için perakende işiyle meşgul olan kişiler aldıkları ürünleri müşterileri satın aldıkça tekrar tekrar temin etme yoluna gitmeye çalışırlar.

Dropshipping ile satış yapma stratejisi kendi başına bir girişim örneği olarak gösterilebilir. Belirtilen bu yöntemle depolama sorunu, tedarik sırasında gerçekleşecek problemler ve bilinmeyen diğer masrafların önüne geçilmiş olacağı gibi hızlı bir ticaret gerçekleştirilir.

Diğer yandan bir perakendecinin Dropshipping yapmayarak ürünlerinin normal usulden satması halinde karşısına bir de kargo işlemleri çıkacaktır. Bu Kargo işlemlerini binlerce ürün üzerinden düşündüğümüzde dropshipping yönteminin satıcı için ne kadar büyük bir pratiklik getirdiğini anlayabiliriz.

Dropshipping satış yönteminde ticari faaliyetin yalnızca satış kısmı perakendeciye düşmektedir. Kalan tüm işlemler toptancı tarafından gerçekleştirilir.

Genel bir özet geçmek gerekirse internet girişimi içerisinde değerlendirilen Dropshipping yöntemi satıcı ile alıcı arasında bir köprü görevi görür. Alıcı kişi yani müşteri ürünün siparişini gerçekleştirir, tedarik işlemlerinden sorumlu kişiler ürünü kargoya verirler ve sonrasında Kargo müşteriye iletilir. Tüm bu işlemler dropshipping olayını ifade eder.

2- Sanatınızı Online olarak icra edin

Online Girişim Nedir? Hangi İş Girişimlerini Yapmalıyım?

Söz konusu icra yeteneği sanat olduğundan dolayı şimdi anlatacağımız internet girişim örneği yalnızca bu konuda özel yeteneği olanlar için geçerlidir.

Fotoğraf çekmek, resim yapmak, müzisyenlik veya bunlara benzer özel yetenekleriniz olduğunu düşünüyorsanız bu yeteneklerinizi internet girişimciliği fırsatı haline getirebilirsiniz.

Uzmanlık alanınız fotoğrafçılık veya resim üzerine ise printful veya printifi gibi uygulamaları kullanarak düzenlediğiniz resimleri, baskıları veya posterleri insanların beğenisine sunabilirsiniz. Belirtmiş olduğumuz bu yöntem ile sanat eserlerinizi internet aracılığıyla insanlara ulaştırmanız mümkündür.

Aynı şekilde kendinizi müzik konusunda yeterli görüyorsanız üretmiş olduğunuz besteleriniz veya ritmik eserleriniz varsa bu sanat eserlerini internet aracılığıyla insanlarla buluşturabilirsiniz. bu konuda shopify ve benzeri uygulamaları kullanmak elinizi güçlendirebilir.

İnternet üzerinden sanat eserlerini size niçin satışa koymalısınız?

    • Bu yol üzerinden tahmin edemeyeceğiniz kadar kişiye ulaşmanız mümkündür. Eserleriniz gerçekten takdire şayansa bir kenarda kalmayacak ve geniş bir kitle tarafından tanınacaktır.
    • Görsel olarak Hazırladığınız ürünleri Web siteleri üzerinden insanlara gösterebilirseniz bu şekilde geniş bir kitleye kendinizi duyurursunuz,
    • Sevdiğiniz bir işi yaparken aynı zamanda bu yolla kazanç elde edebilmeniz internet girişimciliği ile Mümkün olabilir

3- Web tasarımcısı, makale yazarı ya da oyun programcısı olun

Online Girişim Nedir? Hangi İş Girişimlerini Yapmalıyım?

Web tasarım işi yapanlar, makale yazarlığı ile uğraşanlar veya oyun programı üzerine kendisini geliştirmiş olan kişiler online girişim para kazanma yöntemleri ile bu yeteneklerini kazanca dönüştürebilirler.

Başlı başına bir yetenek olan bu saydığımız özelliklerin yanında yabancı bir diliniz varsa elde edebileceğiniz Kazancı kur farkıyla çoğaltmanız da mümkündür. Yeteneklerinizi yalnızca ülkenizde değil ayrıca geliştirmiş olduğunuz yabancı dilinizle birlikte harmanlayarak tüm dünyaya pazarlayabilirsiniz.

Ancak bu durum yabancı dile sahip olmayanların bu işlemleri yapamayacağı anlamına gelmemektedir. Özelliklerinizi ülke sınırları içerisinde de pazarlamanız mümkündür.

Yeteneklerini geliştiren ve bu özelliklerini internet girişimciliği üzerinden değerlendirmek isteyen kişiler zamanla bu alanda uzmanlaşırlar. Serbest olarak çalışan bu kişiler uzmanlaşmanın getirmiş olduğu hızlı çalışma ile birlikte eserlerini kısa sürede bitirerek insanların beğenisine sunarlar.

Hemen olmasa da ilerleyen dönemlerde bu seviyelere gelebilmeniz halinde upwork ve Fiver gibi platformları kullanarak dünya çapında satışlar yapabilmeniz mümkündür.  Bununla birlikte yerel olarak çalışmak isteyenler için wmaracı.com ve r10.net gibi sitelerde aynı mantıkla çalışan platformlardır.

Girişim faaliyetlerinizi dünya genelinde yapmak istiyorsanız kullanacağınız platformlardan biri olan Fiver uygulamasının benzerlerine oranla biraz daha farklı olduğunu söyleyebiliriz. Genel olarak bu platform üzerinden yapılan işlemlerin çoğunluğu 5 dolar üzerinden değerlendiriliyor. Ancak bu durum yapacağınız işlemler için 5 dolar talep edebileceğiniz anlamına gelmemektedir.

Daha fazla ücret talebinde bulunmanız gerektiği durumlarda müşteriler ile birebir iletişime geçerek daha fazla para talep edebilirsiniz.

Bu duruma bir örnek vererek açıklamaya çalışalım. Bir makale 300 kelimelik makalenin yazım ücretinin 3 dolar olduğunu varsayarak işe koyulalım. Sonrasında 300 kelimeyi Aşan her 150 kelimelik makale için ek olarak 3 dolar daha talep edebileceğinizi belirtebilirsiniz. Başlangıç için uygun görünen ücretinizi bu yolla ikna edici şekilde güncelleyebilirsiniz.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu