Tiktok Takipçi Satın Al

Altı Yıl Sonra OnePlus One, Android 10 Güncellemesi Alıyor

OnePlus One, lansmanından altı yıl sonra Android 10 güncellemesini alacak.

Akıllı telefon dünyası, Çinli şirketlerin hala ana akım haline gelmek için ilk adımlarını attığı 2014’te oldukça çılgındı.


O yıllar içerisinde, aynı grup Oppo, OnePlus One’dan kaynaklanan küçük bir girişimin doğuşunu gördük. Şirket, dünyaya ilk amiral gemisini duyurmak için yüksek vaatlerle geldi.

OnePlus One için şirket uzun ömürlü pil ve çok uygun bir fiyat vaat etmişti. Bunlar oldukça iddialı sözlerdi, ancak şirket bunların çoğunu OnePlus One ile yerine getirmeyi başardı. Telefon, o yılki amiral gemisi Snapdragon yonga seti, daha fazla pil ve 400 doların altında çok uygun bir fiyat etiketi ile geldi. 2014’te amiral gemilerinin ne kadar ucuz olduğunu düşünmek garip.

CyanogenOS Serüveni

Tabii o zamanlar popüler Custom ROM geliştirici markası CyanogenOS ile çalışan OnePlus One dikkat çeken özellikleri ile de konuşuluyordu. Bu ortaklık, telefonun Android meraklıları ve Uluslararası pazarlardaki başarısını açıklıyor.

Çoğu Çinli şirket, son derece özelleştirilmiş ROM’ları ile telefon satışa sunarken, OnePlus, bazı özel özelliklerin dışında bir Custom ROM ile satışa çıkmasına karar verdi.

Altı Yıl Sonra OnePlus One, Android 10 Güncellemesi Alıyor

2014 yılında Samsung bile buggy TouchWiz yazılımı ile yazılım bölümünde mücadele ediyordu. OnePlus One, KitKat tabanlı ROM’uyla dikkatleri çekmeyi başarmıştı.

Ne yazık ki, CyanogenMod ile ortaklık çok uzun sürmedi. ROM’un arkasındaki ekip, Microsoft ile ortaklık kurduktan ve “Android’i Google’dan alacağız” veya “Google’ın başına bir kurşun koyacağız” dedikten sonra bazı tartışmalara katıldı. Bu stratejilerin hiçbirinin işe yaramadığını biliyorsunuz. CyanogenOS gitti ve onun yerine LineageOS’un gelişini gördük.

OnePlus One Uzun Zaman Sonra Android 10 Alacak

Sonrasında da OnePlus kendi yazılımını geliştirmek zorunda kaldı ve bu en güncel sürümü Android 10 tabanlı olan OxygenOS’u geliştirdi. Orijinal OnePlus One, uzun zamandır güncellemelerin gerisinde kaldı. Ancak, özel ROM geliştiricilerinin çabaları sayesinde hala nefes alıyor. Şimdi, 2014 telefonu OnePlus One, LineageOS 17.1 sayesinde Android 10’u alacak.

Altı Yıl Sonra OnePlus One, Android 10 Güncellemesi Alıyor

Android 10 tabanlı LineageOS 17.1 derlemeleri, Nisan 2020’den itibaren desteklenen cihazlar için çıkmaya başladı. O zamandan beri listeye yeni cihazlar eklendi. OnePlus One, LineageOS’tan resmi destek almak için en son telefon.

Ancak, Android 10 ile ilk yapı henüz bu telefon için gelmedi. Bu noktada, yakın zamanda açılacak ilk yapıların hatalarla dolu olması gerekir. Ancak, hala bir OnePlus One’ınız varsa, bir şans verebileceğinizi düşünüyoruz.

Android 10 ile cihaz biraz temiz hava alabilir. Birkaç ay içinde, ROM’un telefon için yeterince kararlı olacağına inanıyoruz. Dahası, LineageOS 17.1 kaynak kodu, geliştiricilerin gelecekte başka Özel ROM’lar oluşturmasına izin verecektir.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu