NVMe Nedir?

NVMe bilgisayarlarımızda kullandığımız yeni bir depolama teknolojisidir. Artık standart SSD depolama birimi yerine kullandığımız yeni bir teknolojidir.

PCI-E üzerinden çalışan yeni bir teknoloji. Yakın zamanda 2.5” SSD yerine daha küçük tasarıma sahip. NVMe teknolojisi, normal SATA üzerinden değil PCI-E üzerinden veri aktarımı gerçekleştirmekte. Yeni bir teknoloji olmasından dolayı fiyatları birazcık cep yakıyor diyebiliriz. Ancak verdiğiniz parayı sonuna kadar hak ediyor desek yanlış demiş olmayız.

Yeni nesil depolama teknolojisi NVMe kendisini artık her bilgisayarda göstermeye başladı. Teknik olarak PCI Express arayüzü üzerinden çalışan SSD (solid state drive, katı hal sürücü) olan NVMe mobil bilgisayarlarda sıkça kullanılırken bu sıralarda neredeyse tüm orta ve üst seviye ana kartlarda da kendisini gösterdi.

[sp-related style=”light” id=”35059″]

NVMe Nedir?

SATA sürücüler yerine kendi bağlantı ve iletişim katmanını kullanan NVMe SATA SSD’lere göre birkaç kat daha hızlı ve M.2 arayüzüyle bağlanan hâliyle ufak boyutlarının da avantajını kullanabiliyor.

Abone Ol 

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Oyuncu Ekipman Çekilişi
10 KİŞİYE OYUNCU EKİPMANI HEDİYE EDİYORUZ!
10 KİŞİYE OYUNCU EKİPMANI HEDİYE!
ÇEKİLİŞE KATIL!