NVMe Nedir?

NVMe Nedir?

Abone Ol 

NVMe bilgisayarlarımızda kullandığımız yeni bir depolama teknolojisidir. Artık standart SSD depolama birimi yerine kullandığımız yeni bir teknolojidir.

takipçi satın al
takipçi satın al

PCI-E üzerinden çalışan yeni bir teknoloji. Yakın zamanda 2.5” SSD yerine daha küçük tasarıma sahip. NVMe teknolojisi, normal SATA üzerinden değil PCI-E üzerinden veri aktarımı gerçekleştirmekte. Yeni bir teknoloji olmasından dolayı fiyatları birazcık cep yakıyor diyebiliriz. Ancak verdiğiniz parayı sonuna kadar hak ediyor desek yanlış demiş olmayız.

Yeni nesil depolama teknolojisi NVMe kendisini artık her bilgisayarda göstermeye başladı. Teknik olarak PCI Express arayüzü üzerinden çalışan SSD (solid state drive, katı hal sürücü) olan NVMe mobil bilgisayarlarda sıkça kullanılırken bu sıralarda neredeyse tüm orta ve üst seviye ana kartlarda da kendisini gösterdi.

[sp-related style=”light” id=”35059″]

NVMe Nedir?

SATA sürücüler yerine kendi bağlantı ve iletişim katmanını kullanan NVMe SATA SSD’lere göre birkaç kat daha hızlı ve M.2 arayüzüyle bağlanan hâliyle ufak boyutlarının da avantajını kullanabiliyor.

Göz atın:   James Donkey SSD'ler Stokta! (Oyuncu Faresi Hediyeli)

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum atmayı unutmayın! Teknoloji ve oyun içeriğini okumak isterseniz teknodiot.com'a göz atın! Daha fazlası için TwitterInstagram, YouTube ve Facebook gibi sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Başa dön tuşu