TeknoDiot
     
     
     

NVMe Nedir?

NVMe Nedir?

NVMe bilgisayarlarımızda kullandığımız yeni bir depolama teknolojisidir. Artık standart SSD depolama birimi yerine kullandığımız yeni bir teknolojidir.

PCI-E üzerinden çalışan yeni bir teknoloji. Yakın zamanda 2.5” SSD yerine daha küçük tasarıma sahip. NVMe teknolojisi, normal SATA üzerinden değil PCI-E üzerinden veri aktarımı gerçekleştirmekte. Yeni bir teknoloji olmasından dolayı fiyatları birazcık cep yakıyor diyebiliriz. Ancak verdiğiniz parayı sonuna kadar hak ediyor desek yanlış demiş olmayız.

Yeni nesil depolama teknolojisi NVMe kendisini artık her bilgisayarda göstermeye başladı. Teknik olarak PCI Express arayüzü üzerinden çalışan SSD (solid state drive, katı hal sürücü) olan NVMe mobil bilgisayarlarda sıkça kullanılırken bu sıralarda neredeyse tüm orta ve üst seviye ana kartlarda da kendisini gösterdi.

[sp-related style=”light” id=”35059″]

NVMe Nedir?

SATA sürücüler yerine kendi bağlantı ve iletişim katmanını kullanan NVMe SATA SSD’lere göre birkaç kat daha hızlı ve M.2 arayüzüyle bağlanan hâliyle ufak boyutlarının da avantajını kullanabiliyor.

Teknoloji, oyun, donanım, yapay zeka, bilim, otomobil ve yazılım sektörleriyle ilgili güncel tüm içeriklere teknoloji haberleri ve oyun haberleri kategorileri üzerinden yakından takip edebilmeniz mümkündür.


CS:GO’nun Yeni Arayüzü: Panaroma Arayüzü

Buğra Noyan

Acer, İçerik Üreticilerine Özel Ürünlerini Tanıttı

Uğur Aydemir

Sosyal Mühendislik Nedir ve Nasıl Korunulur?

TeknoDiot Bey

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.