Tiktok Takipçi Satın Al

NoSQL Nedir? Ne İşe Yarar?

Bu makalemizde sizlere NoSql’in ne olduğunun detaylı olarak anlatıyoruz. Detaylı bilgi makalemizde…

NoSQL nedir? NoSQL bir veritabanıdır ve bu veritabanı, belirli olan veri modelleri için ortaya konulmuştur. Özel olarak tasarlanan NoSQL’un amacı; modern uygulamalar oluşturmaktır. Bunun için de gerekli olan esnek şemalara sahiptir. Geliştirme kolaylığı bulunan bu veritabanı işlevsellik adına oldukça etkilidir ve performansıyla da ön plâna çıkmaktadır.


Yüksek kullanıcı deneyimi sunan NoSQL veritabanı ölçeklenebilir bir özelliğe sahiptir. Sahip olduğu pek çok özellik sayesinde mobil ve web uygulamaları için tercih edilmektedir. Ayrıca oyunlar için de bu veritabanınından sıklıkla yararlanılmaktadır.

NoSQL Özellikleri

Modern uygulamaların ortaya çıkmasında oldukça etkili olan ve pozitif bir katkı sağlayan NoSQL veritabanı, sahip olduğu birçok özellik bakımından tercih edilmektedir. Bu özelliklerinin arasında esneklik, ölçeklenebilirlik, yüksek düzeyde performans ve işlevsellik yer almaktadır.

NoSQL Nedir? Ne İşe Yarar?

Esneklik açısından ele alındığında; NoSQL veritabanı, yenilemeli yazılım geliştirme olanağı ve hızı daha fazladır. Bu esnek şemaları sayesinde yapılandırılmamış veya yarı yapılandırılmış veriler için NoSQL veeitabanı sıklıkla tercih edilmektedir.

Ölçeklenebilirlilik açısından ele alındığında da NoSQL, kullanıcılarına ekonomiklik sağlamaktadır. Çünkü bu veeitabanlarında dağıtılmış donanım kümeleri kullanılabilmektedir ve ölçek bu şekilde genişletilebilmektedir. Bir takım bulut sağlayıcılar da bu veritabanındaki işlemlerin arka planda gerçekleşmesine olanak tanımaktadır.

Kullanıcılarına yüksek performans da vaad eden NoSQL veritabanı, belirli erişim desenleri ve modelleri için optimize edilmiştir. Ayrıca işlevsellik bakımından da özel olarak tasarlanmıştır ve işlevsel API’ler sağlamaktadır.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu