Neden Yalın İnternet Tercih Etmemelisiniz?

Yalın internet bir diğer deyişle telefon hizmeti olmadan kullanılan internet, son dönemde kullanıcılara bir artı özellikmiş gibi sunulmaya başlandı.

Halbuki, yalın internet kullanmak bir artı değil, alabileceğiniz bir hizmetten feragat etmeniz anlamına geliyor. Peki, bu devirde internet ve telefon bir arada mı, yoksa sadece yalın internet mi kullanılmalı? Bu yazımızda bu soruya cevap veriyoruz.

Yalın internet nedir?

Yalın Türkçe’de gösterişsiz, süssüz ve sade anlamına geliyor. Yalın internet derken de sade internet hizmeti kastediliyor. Yani, içinde telefon hattı olmayan, telefonsuz internet.

İnternet hizmetinin evlere kadar ulaşmasında en çok kullanılan yöntem, bakır telefon şebekesi üzerinden verilen ADSL ve VDSL teknolojileri… Kısaca xDSL diyebileceğimiz bu yöntemde, internet evlerin içinde bakır telefon kabloları üzerinden verilir. ADSL’de 16 Mbps’e kadar, VDSL’de ise şu an 100 Mbps’e kadar download (veri indirme) hızı almak mümkün. Elbette bu yöntemde telefon şebekesi kullanıldığından aynı hat üzerinden hem telefon hem de internet hizmeti alınabiliyor. Böylece internet ve telefon hizmeti, basit bir splitter cihazı sayesinde aynı anda kullanılabiliyor.

Yalın internet tercih edilmeli mi?

Yalın internet sağlayıcıları, her ne kadar sabit bir hat bağlamadan internet erişimi sağladığı için sabit hat faturasını ödemediğinizi söylese de yalın internet hizmeti verirken alınan aylık erişim ücreti çoğu zaman internetle birlikte verilen sabit telefon hizmeti için alınan fiyatla aynı hatta daha fazlası olabiliyor. Ancak tek bir fatura ve tek bir fiyatla aynı anda hem internet hem de ev telefonu hizmeti kullanmak hiç zor değil.

Neden Yalın İnternet Tercih Etmemelisiniz?

Ev telefonu kullanmamanın diğer olumsuzlukları neler?

Sabit telefon hizmeti, her zaman mobil şebekelerden daha iyi ses kalitesi sunar. Daha berrak ses ile konuştuklarınızı daha kolay anlayabilirsiniz. Ayrıca, evinizin nerede olursa olsun, hiçbir zaman çekim sorunu olmaz. Her zaman telefonunuzun kullanıma hazır olur. Günümüzde evlerde daha çok elektrikle çalışan telsiz sabit telefonlar kullanılsa da bu cihazlar sürekli şarjda kaldığı için pil sorunu yaşamaz. Ayrıca mobil şebekeler acil durumlarda, yoğun kullanım sırasında kısa sürede kilitlenebilirken, ev telefonunda bu risk daha azdır. Eğer evinizde elektrik ile çalışmayan daha basit bir telefon bulundurursanız, elektrik kesilse bile telefon hizmetinizi kullanmaya devam edebilirsiniz.

Ev telefonu kullanmanın bir diğer avantajı ise cep telefonlarında uzun süre konuşmadan sonra olan baş ağrısı gibi sorunların ev telefonunda olmamasıdır. Ayrıca cep telefonları uzun görüşmelerde çabuk ısınırlar. Bu da konuşurken sizi rahatsız edebilir.

Sonuç olarak ev telefonu halen evlerde olması gereken bir hizmettir. Tabii, bu devirde bu hizmet için ekstra ya da çok fazla ücret ödemek doğru değil. Önemli olan internet ve telefon hizmeti, yalın olarak değil, uygun fiyatla aynı anda alabilmek.

Tek Fiyata Hem Telefon Hem de İnternet Hizmeti

TurkNet’in Özgür İletişim paketiyle hem internet hem ev telefonu bir arada evinize geliyor. Ev telefonunuza ekstra sabit ücret ödemeden 1.000 dakika günün her saati, şehir içi, şehirler arası sabit telefon numarası, yurt içi GSM, Uluslararası Kademe 1 Ülkeleri sabit numaraları ile doya doya konuşmanın tadını çıkarırken, yüksek hızlı kotasız ve taahhütsüz internet kullanmanın keyfine varıyorsunuz.

Kaynak: https://turk.net/blog/turknet/neden-yalin-internet-tercih-etmemelisiniz/

Abone Ol 

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu