Tiktok Takipçi Satın Al

Neden Galaksimiz Spiral Şeklinde?

Bildiğiniz gibi, görünür evrenin yaklaşık 100 milyar galaksisi var. Bir şekilde bu kadar çok sayıda nesneyi sınıflandırmaya çalışırken, uzay teleskopunun daha sonra isimlendirildiği ünlü Edwin Hubble, bilim adamının birkaç galaksi türü tanımladığı özel bir sınıflandırma geliştirdi.

Peki neden galaksi spiral şeklinde? Bu sorunun cevabı bu haberimizde sizlerle. Eliptik, merceksi, düzensiz ve sarmal yapılar evrendeki “ortaya çıktı” ve ikincisi gezegenimizin canlı varlıklarının ortaya çıkmasına ve uzun evrim sürecine başlamasını sağlayan en yerlerden biri oldu.


Öyleyse neden galaksimiz spiral bir şekle sahip ve bu gerçek bir şekilde rasyonel bir varlığın evrenindeki görünüşünü etkileyebiliyor?

Samanyolu Galaksisinin şekli neden böyledir?

Samanyolu, uzun kollu zarif bir sarmal gökadadır. Uzay evimizin sarmal biçiminin kökenine ilişkin soru, bir zamanlar benzer galaksilerin ve içlerinde meydana gelen süreçlerin geniş çaplı bir gözlemini yapmaya karar veren bilim adamlarını şaşırtmıştır.

Bulgaristan’da kızıl ötesi astronominin stratosferik gözlemevi kullanılarak yapılan çalışmalara göre, galaksideki spiral şeklinin ortaya çıkmasının ana nedeni manyetik alanlarıdır. Enrique Lopez Rodriguez’e göre, bu kuvvetler tamamen görünmez olsa da, yeni oluşan galaktik yapının evrimi üzerinde güçlü bir etkiye sahip olabilirler. Yani, phys.org yayınlanan materyallere göre sarmal bir galaksideki manyetik alanlar, Samanyolu’nun yaklaşık 24.000 ışıkyılı boyunca tüm alanı boyunca sarmal kollarla hizalanır. Galaksinin spiral şeklini oluşturan yerçekimi kuvvetleri, yapının manyetik alanını kuvvetle sıkıştırarak devasa bir alan oluşumunun kollarının oluşum sürecini başlatır.

Neden Galaksimiz Spiral Şeklinde?

Spiral galaksiler

Spiral galaksilerin kollarının oluşumu hakkındaki yukarıdaki teoriyi doğrulamak ya da çürütmek için bilim adamları, Cetus takımyıldızında yaklaşık 47 milyon ışıkyılı uzaklıktaki M77 ya da NGC 1068 galaksisinin benzer sarmal dalları boyunca manyetik alanları ölçtüler. Galaksinin merkezinde, Samanyolu’nun ana kara deliği olan Yay A * ‘ nın neredeyse iki katı büyüklüğünde süper kütleli bir aktif kara delik vardır. M77 girdap kolları, toz, gaz ve yeni yıldız nesnelerinin ve yapılarının sürekli göründüğü yoğun yıldız oluşum bölgeleri ile doldurulur.

Galaksinin kızılötesi gözlemleri, insan gözünün göremediğini göstermektedir: spiral kolları yeni doğan yıldızlarla çevreleyen manyetik alanlar. Alan tespiti, bu kolların iyi bilinen bir şekle nasıl girdiğinin temel teorisini desteklemektedir: “yoğunluk dalgaları teorisi” olarak adlandırılanların oluşumlarını en iyi tanımlayan teorisi olabileceğine inanılmaktadır. Bu hipoteze göre, bir fandaki bıçaklar gibi kollardaki gaz, toz ve yıldızlar sabit değildir. Bunun yerine malzeme sürekli bir şekilde bir kaldıraç boyunca hareket ederken sürekli yerçekimine maruz kalırken konveyör bant üzerindeki nesnelere benzer maddeler sıkıştırıyor.

Galaksinin spiral şeklini oluşturan yer çekimi kuvvetleri manyetik alanını kuvvetle sıkıştırır .böylece yoğunluk dalgaları teorisini desteklemektedir. Bu çekim kuvveti herhangi bir şekilde Dünya’nın ve onun farklı flora ve faunasının ortaya çıkmasını etkileyebilir mi? Belki. Bununla birlikte, bir zamanlar modern insanlara görünme şansı veren sarmal bir galaksi olmasına rağmen, bazı bilim adamları Samanyolu’nun yaşanacak en kolay yer olmadığını düşünüyor.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu