Tiktok Takipçi Satın Al

Neden Bir VPN Kullanmalısınız?

VPN’ler, internet erişiminin siber güvenliğiniz açısından sorun yaratabileceği bu günlerde imdadınıza yetişiyor.

Birçok şirket ve bireysel kullanıcı, internette daha güvenli bir şekilde gezinebilmek için en iyi VPN hizmetlerinden yararlanmakta.


Fakat bununla birlikte VPN’lerin sunduğu faydalardan haberdar olmayan, bu hizmetleri sadece teknolojiyle iç içe olan kişiler kullanması gerektiğini düşünenler de var.

Peki bu yaklaşım gerçekten doğru mu? Herkes VPN kullanmalı mı? Gelin bu soruyu cevaplandıralım.

Öncelikle VPN Nedir?

Virtual private network, yani sanal özel ağ teriminin açılımı olan VPN, internetteki aktivitenizi ve kimliğinizi şifreleyen hizmetlere denir.

Yani VPN kullanarak kendi kimliğinizi ve ilettiğiniz bilgileri meraklı gözlerden sakınmanız mümkün. VPN’ler, bu bağlamda size internette daha güvenli bir şekilde gezinme imkânı sunmakta.

VPN’in ne olduğunu temel olarak açıkladığımıza göre bu hizmeti kullanmanızı gerektiren sebeplerden bazılarından bahsedelim şimdi.

Halka Açık Ağlarda Güvenlik

Oturduğumuz kafelerde, havaalanlarında, bindiğimiz toplu taşımalarda kullanabileceğimiz ücretsiz kablosuz internet ağları bulunmakta. Doğal olarak kendi veri paketimizden veri harcamak istemeyip işlerimizi bu ağlar üzerinden halledebiliyoruz.

Fakat bu ağlar halka açık, yani kendilerine herkes bağlanabiliyor. Bu durum, veri güvenliğiniz için tehlike oluşturabiliyor.

Çünkü halka açık internet ağlarına bağlı kişilerin internete gönderdiği bilgilere erişebilmek için bir bilgisayar uzmanı olmaya gerek yok.

Minimal derecede efor sarf eden birisi bile açık ağa gönderdiğiniz şifresiz bilgilere rahatlıkla erişebilir.

Yani bu ağlar üzerinden önemli şifreler, gizli veriler gibi başkalarının görmemesi gereken bilgileri paylaşırsanız büyük sorunlar yaşayabilirsiniz. VPN kullanarak halka açık ağlara bağlıyken siber güvenliğinizi arttırmanız mümkün.

Hem kimliğinizi hem de gönderdiğiniz verileri şifreleyen bu hizmetleri kullanırken herhangi birinin gönderdiğiniz bilgilere erişebilmesi o kadar da kolay olmayacaktır. İnternette içiniz rahat bir şekilde işlerinizi halledebilirsiniz.

Kimliğinizin Açığa Çıkmasını Engellemek

Birçok internet sağlayıcısı, müşterilerin verilerini veya kişisel bilgilerini satmadığını, otoritelerle paylaşmadığını iddia eder. Fakat bunu kanıtlamak için yapabilecekleri hiçbir şey yoktur.

Hatta son yıllarda verilerin büyük otoritelere satıldığının, gizli kalması gereken bilgilerin paylaşıldığının örneklerini birçok farklı yerde gördük.

Bu durum, özellikle otoriter ülkelerde devletlerin sopasını çok daha güçlü kılabiliyor.

Örneğin attığınız bir eleştirel tweet’i sinirli bir devlet yetkilisi görüp sizi cezalandırmaya karar veriyor diyelim. Eğer VPN kullanmıyorsanız IP adresiniz kolaylıkla bulunuyor ve kimliğiniz açığa çıkıyor.

Fakat VPN kullanırsanız kimliğinizi gizleyebilir, sinirli ve otoriter devlet yetkililerinden kaçınabilirsiniz.

Yani hükümetle sorununuz varsa problem yaşayacağınız ülkelerdeyseniz VPN kullanmanızda fayda var.

VPN’ler, internete yüklediğiniz verileri şifrelediği için internet sağlayıcınızın bu verilere kolayca erişebilmesini engeller. Bu sayede “hiçbir şey satmadığını” söyleyen internet sağlayıcınızın devletlere satabilecek bir verisi olmaz.

Aynı zamanda dijital kimliğiniz olan IP adresiniz de şifrelendiği için dijital varlığınızdan sizi bulmak oldukça zorlaşır. Kısacası, kimliğinizi gizlemeniz gerekiyorsa kesinlikle bir VPN kullanmalısınız.

İçeriklere Özgürce Erişim İmkânı

VPN kullanarak internetteki güvenliğinizi ve anonimitenizi sağlayabileceğiniz gibi bu hizmetleri aynı zamanda eğlence veya daha çok özgürlük için kullanabilmeniz de mümkün. Zira birçok ülke belirli siteleri yasaklayabiliyor veya her yayın platformu her ülkede erişilebilir olmuyor.

Bunun yanında yayın yasağı getirilen haber platformlarına da VPN’ler ile erişebilmeniz mümkün.

Kısacası VPN’ler konumunuzdan dolayı erişemediğiniz herhangi bir içeriğe ulaşmanızı sağlayabilir.

Gelin bu durumu bazı kısa örneklerle gösterelim.

Halkı galeyana uğratabilecek bir skandalın ortaya çıktığını, skandalın öznelerinin de bunu sır gibi saklamaya çalıştığını ele alalım. Skandala konu olan yetkili, bu olayı yayan sitelere erişimi kesmek, yayın yasağı getirmek gibi birçok farklı yol deneyecektir.

Eğer VPN ile konumunuzu değiştirirseniz bu yasaklardan etkilenmeyerek istediğiniz içeriğe erişebilirsiniz.

Bir başka örneğe gelecek olursak yayın platformları, lisans problemlerinden dolayı bazı ülkelerde hizmet veremeyebiliyor. Dolayısıyla bu platformların kullanıcıları, istedikleri filmlere veya dizilere ulaşmak için platforma para ödemelerine rağmen kaçak yola başvurmak zorunda kalıyor.

Eğer kaçak sitelerden içerik izlemeyi sevmiyorsanız, orijinal platformların rahatına alışkınsanız iyi bir VPN kullanarak kendinizi yurt dışında gösterebilir, böylelikle istediğiniz içeriği kendi ülkenizde de görebilirsiniz.

O zaman tekrarlayalım, VPN kullanırsanız konumunuzdan dolayı erişemediğiniz herhangi bir içeriğe veya internet sitesine ulaşabilmeniz mümkün hâle gelir.

Sonuç

İnternetteki kimliğinizi, internete yüklediğiniz verileri şifreleyerek sizi koruyan VPN’ler, sadece saklayacak bir şeyi olanlar için değil, aynı zamanda daha fazla özgürlük ve gizlilik isteyenler için de oldukça uygun hizmetler.

Kısacası aktif olarak internet kullanan herkes, daha güvenli bir deneyim için VPN kullanmalı.

Siber güvenliğiniz için VPN’in yanında temel kuralları da uygulamayı unutmayın, sonuçta sizden kaynaklanan hataları en iyi VPN hizmeti bile kapatamaz.

Bu noktada sorumluluk almanız ve phishing gibi sıklıkla kullanılan siber saldırılara karşı uyanık olmanız gerekir. Güvende kalın, herkese iyi dolaşmalar!

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu