Tiktok Takipçi Satın Al

Microsoft’un İşten Çıkarmaları Blizzard Müşteri Hizmetleri Ekibini Kapsıyor

Microsoft’un çeşitli stüdyolarında yaşanan son işten çıkarmalar, özellikle Blizzard’da, Blizzard oyunları için müşteri hizmetleri ekiplerinde önemli bir azalmaya neden oldu. Microsoft, Blizzard oyunları için müşteri hizmetlerini üçüncü taraflara dış kaynak kullanımıyla yapmayı planlıyor, bu da genel oyuncu deneyimini olumsuz etkileyebilir. Oyun endüstrası genelinde yaşanan kitlesel işten çıkarmalar, endüstri için dengesiz ve istikrarsız bir döneme işaret ediyor.

Son dönemde Microsoft stüdyoları arasında gerçekleşen işten çıkarmaların Blizzard’daki müşteri hizmetleri ekibinin büyük çoğunluğunu kapsadığı görülüyor. Bu durum, Blizzard tarafından işletilen birçok canlı hizmet oyununun neredeyse hiç moderatör, oyun yöneticisi ve müşteri hizmetleri temsilcisi olmadan çalıştığı anlamına geliyor.


Son zamanlarda Microsoft, toplam çalışanlarının yaklaşık %8’ini kapsayan neredeyse 1900 işten çıkarma duyurdu. Birçok Microsoft stüdyosu etkilendi ancak özellikle Activision Blizzard, başkan Mike Ybarra ve ortak kurucu ve baş tasarım sorumlusu Allen Adham gibi isimlerin yanı sıra şimdi iptal edilen duyurulmamış hayatta kalma oyunu üzerinde çalışan tüm geliştirme ekibi de şirketten ayrıldı.

Ancak, Microsoft’un Blizzard Entertainment’daki işten çıkarmalarının tam etkisi ancak şimdi ortaya çıkmaya başlıyor gibi görünüyor. Microsoft analisti Jez Corden’a göre, birkaç kişi hariç, ABK’de çalışan tüm müşteri destek ekipleri işten çıkarıldı ve Microsoft’un Blizzard oyunları için müşteri hizmetlerini üçüncü taraflara dış kaynak kullanımıyla yapmayı planladığı doğrulandı. İçerik oluşturucu ve bağımsız geliştirici Bellular da bu kesintilerin topluluk yönetimi dahil ekibin diğer bölümlerine yayılacağını belirtti.

Bu haberler, eski Blizzard oyun yöneticisi Northsings tarafından da doğrulandı. Yaklaşık sekiz yıl boyunca, World of Warcraft’ta oyun yöneticisi olarak, Blizzard ve WoW için moderatör olarak çalıştı ve hatta BlizzCon’a yardımcı oldu. Kendisi ve meslektaşlarının çoğu, pek bir uyarı olmadan işten çıkarıldı.

Call of Duty, Diablo 4, Diablo Immortal, Hearthstone, World of Warcraft ve Warcraft Rumble gibi Activision Blizzard’ın önemli oyunlarının neredeyse hepsi canlı hizmet oyunlarıdır. Bu işten çıkarmalarla birlikte, bu oyunların çoğu neredeyse hiç müşteri desteği olmadan çalışıyor. Bazı oyuncular geçmişte Blizzard müşteri hizmetleri ile şikayetler yaşamış olsa da, Microsoft’un dış kaynak kullanımıyla moderasyon planı tüm oyunlarındaki hayranlar için daha kötü bir deneyim sunabilir.

Ne yazık ki, şu anda oyun endüstrisinde kitlesel işten çıkarmalar yaşayan tek şirket Microsoft değil. Sadece birkaç gün önce Riot, 500’den fazla geliştiriciyi işten çıkarırken, Gearbox, Embracer ve hatta Discord da son birkaç hafta içinde personel kaybettiler. 2023, endüstride şaşırtıcı derecede fazla işten çıkarma yaşandı ve 2024 yalnızca başlamış olmasına rağmen, önceki yılın neredeyse yarısı kadar işten çıkarma yaşandı. Oyun endüstrisinin şu anda dengesiz bir dönemde olduğunu ve maalesef yakın gelecekte istikrar kazanma işaretleri göstermediğini söylemek abartı olmaz.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu