Tiktok Takipçi Satın Al

Microsoft, Windows 11 İşletim Sistemini Tanıttı

Microsoft'tan Panos Panay, canlı yayınlanan bir sanal etkinlikte Windows 11'i tanıttı.

Microsoft, online bir etkinlikte “yeni nesil” işletim sistemi olan Windows 11’i tanıttı.


Yeni yazılım, Android uygulamalarının Windows masaüstünde çalışmasına izin verecek. Ürün yöneticisi Panos Panay, Windows kullanıcıları için yaygın bir şikayet olan daha küçük, daha hızlı güvenlik güncellemeleri sözü verdi ve bunların arka planda olacağını söyledi.

Windows 11 ayrıca, kullanıcıların bir Mac’te olduğu gibi iş, ev ve oyun için birden fazla masaüstünü yapılandırmasına izin verecek. Uzun zamandır üzerinde konuşulan yeni Windows 11 sistem gereksinimleri listesi de yayınlandı.

Microsoft, şu anda Windows 10 çalıştıran yaklaşık 1,3 milyar cihaz olduğunu söylüyor. Uygulama geliştiricileri için yeni sistemin erken bir önizleme sürümü önümüzdeki hafta yayınlanacak.

Windows 11, mevcut Windows 10 kullanıcıları için ücretsiz bir güncelleme olarak sunulacak – ancak bazı cihazlar doğru özelliklere sahip olmayacak. Bunlara en az 64 gigabayt depolama ve gigabayt RAM dahildir. Bir kozmetik değişiklik, “Başlat” düğmesini sol taraf yerine ekranın alt ortasına yerleştirmektir.

Microsoft, tabletlerde ve dokunma hedeflerinde kullanabileceğiniz hareketleri de geliştiriyor. Windows 11, bir tablet moduna geçmek yerine, işletim sistemine kolayca dokunmanıza izin verecek şekilde uyarlanır.

Microsoft, Windows 11 İşletim Sistemini Tanıttı

Bununla birlikte, mürekkep oluşturma ve sesle yazmayla ilgili iyileştirmeler de var. Belirli kalemlerle Windows 11, burada dokunsal geri bildirimi de destekleyecektir. Bu, Windows 11’de bu ekran kalemi değişikliklerini destekleyecek birçok yeni donanım göreceğimiz anlamına gelebilir.

Xbox, Microsoft’un büyük bir parçasıdır ve ayrıca Xbox yöneticisi Sarah Bond’dan Windows 11 ile PC oyunları hakkında bilgi aldık. Xbox Series X / S’deki bir özellik olan Otomatik HDR, Windows 11’in bir parçası olacak. Otomatik HDR’yi etkinleştirmek ekleyecektir.

Buradaki en büyük haber, Windows 11’in Android uygulamalarını da çalıştıracağı. Microsoft, bunu gerçeğe dönüştürmek için Amazon ve Intel ile ortaklık kurdu ve Windows 11, bunu hayata geçirmek için Intel Bridge teknolojisini kullanacak. Microsoft, Windows 11’de Windows uygulamalarıyla birlikte çalışan TikTok ve diğer Android uygulamalarını gösterdi ve şirket, “önümüzdeki aylarda” bu konuda daha fazla bilgi paylaşmayı planlıyor.

Windows 11 için henüz bir çıkış tarihi yok, ancak Microsoft, bu tatilde Windows 10 kullanıcılarına ücretsiz yükseltme olarak sunacağına söz verdi. Windows 11’in işletim sistemini çalıştıran yeni donanımın yanı sıra Ekim ayının bir noktasında görünmesini bekliyoruz.

Windows 11 Yenilikleri ve Özellikleri

Yeni Başlat menüsü, orijinal olarak Windows 8 ile sunulan Canlı Kutucukları kaldırır ve Chrome OS veya Android’de bulabileceğiniz daha fazla tipik başlatıcıyı seçer. Uygulamalar, en son belgeler ve ayrı bir arama arayüzü var. Ortalanmış görünümün çoğu, macOS ve Chrome OS’den açıkça etkileniyor ve Windows 11, hem Android hem de iOS’ta gördüğümüz yuvarlatılmış köşeleri de içeriyor.

Windows şefi Panos Panay, “ekip her ayrıntıya kafayı taktı” diyor. Windows 11, bugün Windows’ta gördüklerimizden çok daha iyi görünen güncellenmiş karanlık ve aydınlık modları da içerecek.

Ayrıca Microsoft’un, uygulamaları Windows 11’in desteklediği çeşitli modlara hızlı bir şekilde eklemenize olanak tanıyan Snap Layouts dediği bir şey var. Windows 11’in bu yeni sürümü, Snap Grupları adı verilen bir şey sayesinde uygulamalarınızın nerede depolandığını da hatırlayacaktır.

Birden çok monitörü desteklemenin ve uygulamaların her zaman doğru ekranda açılmasını sağlamanın kullanışlı bir yolu gibi görünüyor. Bu, özellikle bir monitöre bağlı bir dizüstü bilgisayar veya birden çok ekrana sahip geleneksel bir masaüstü makine kullanıyorsanız yararlıdır.

Performans ayrıca Windows 11 için büyük bir odak noktasıdır. Windows güncellemeleri artık arka planda gerçekleştiği için yüzde 40 daha küçük ve daha verimlidir. Umarım bu, Windows 11’in sizi işin ortasında rahatsız etmeyeceği anlamına gelir.

Microsoft, Windows 11 İşletim Sistemini Tanıttı

Windows 10, 2025 Yılında Desteğini Sonlandıracak

Ayrıca Windows 11, Microsoft’un iletişim platformu Teams ile daha sıkı entegrasyona sahip olacak. Yüzlerce oyuna erişim sunan bir abonelik hizmeti olan Xbox Games Pass da önceden yüklenecek.

Teknoloji devi, rakip Apple iş modeliyle ilgili zorluklarla karşılaşmaya devam ederken , uygulama mağazasından daha fazla kârı içerik oluşturucular ve geliştiricilerle paylaşacağını söyledi.

Windows 10, 2015 yılında piyasaya çıktığında Microsoft, işletim sisteminin son sürümü olacağını söylemişti. O zamandan beri Windows 10’un 2025’te kullanımdan kaldırılacağını duyurdu. Microsoft CEO’su Satya Nadella, lansmanı “Windows tarihinde önemli bir dönüm noktası” olarak nitelendirdi, ancak CCS Insight’tan analist Geoff Blaber, bunu “devrim niteliğinde bir adım” olarak görmediğini söyledi.

Windows 11 Çıkış Tarihi

“Kademeli olarak kullanıma sunulacak olan yükseltme planının, henüz kesin olmamakla birlikte 2021 yılının son aylarında başlayacağı ve 2022 yılında da devam edeceği öngörülmektedir.”

Açıklamaya göre güncelleme programının 2021’nin son aylarında başlayıp 2022’ye kadar devam edeceğini görüyoruz.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu