Tiktok Takipçi Satın Al

Microsoft Edge, Mozilla Firefox’u Geçti! (Google Chrome Hâlâ Lider)

Muhtemelen sadece bir zaman meselesiydi, ancak Microsoft’taki herkes de dahil olmak üzere birçok insanın beklediği şey nihayet oldu: Microsoft Edge, dünyanın en çok kullanılan ikinci masaüstü tarayıcısı olmak için Mozilla Firefox’u geçti.

Pazar analizi firması NetMarketShare tarafından sağlanan veriler, her şeyin Mart ayında, Chromium destekli Microsoft Edge’in benimsenmesinin Mozilla’nın kendi tarayıcısını geçmesine izin veren bir seviyeye geldiği zaman gerçekleştiğini ortaya koyuyor.


Şu anda, Microsoft Edge %7.59‘luk payı ile gezegende en çok kullanılan ikinci masaüstü tarayıcısı iken Mozilla Firefox %7.19′la üçüncü sırada. Lidere gelince, Google Chrome %68,50‘lik payı ile bir numara olmaya devam ediyor.

Bazıları Microsoft Edge’in dünyanın en iyi masaüstü tarayıcısı olmasını beklese de, özellikle bu noktada Google Chrome ile arasındaki fark göz önüne alındığında, bunun yakın zamanda gerçekleşmesi pek olası değildir.

Ancak, böyle bir şey uzun vadede mutlaka imkansız değildir, özellikle Edge Windows 10’da yeni varsayılan tarayıcı haline geldiğinden, bu noktada Windows 10 zaten 60’a yaklaşan bir paylaşımla en iyi Windows sürümüdür.

Liderliği Google Chrome devam ettiriyor

Microsoft Edge, Mozilla Firefox'u Geçti! (Google Chrome Hâlâ Lider)

Aynı zamanda, Microsoft Edge de Windows 10 dünyasının ötesine genişledi, bu yüzden eski Windows ve macOS’ta da mevcut. Bir Linux versiyonunun da çalışmalarda olduğuna inanılıyor, ancak ne zaman inebileceğine dair bir ETA henüz mevcut değil.

Ancak bunların hepsi, Microsoft Edge’in artık birden fazla platformda Google Chrome’a ​​tam özellikli bir alternatif olduğunu gösteriyor ve Microsoft, tarayıcıyı daha da geliştirmeyi gerçekten taahhüt ettiğinde, pazar payının gelişmeye devam etmesi için iyi bir şans var.

Değeri ne olursa olsun, Internet Explorer yalnızca uyumluluk amacıyla Windows 10’da kullanılabilir olmaya devam eder, ancak Microsoft bunu günlük tarayıcı olarak kullanmamanızı önerir.

Microsoft Edge, Mozilla Firefox'u Geçti! (Google Chrome Hâlâ Lider)

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu