Tiktok Takipçi Satın Al

Medikal Malzemeler Nelerdir?

Medikal malzemeler sağlık alanlarının ayrılmaz ürünleri arasındadır. Medikal malzemeler veteriner kliniklerinde, hastanelerde ve sağlık ocaklarında en sık kullanılan tıbbi malzemelerdir. Medikal malzemeler kullanıldığı alana uygun yapıda ve içerikte üretilmektedir. Bazı medikal malzemeler insan sağlığında, bazıları ise hayvan sağlığında kullanılmaktadır. Bu yüzden de birçok farklı çeşit veteriner medikal malzeme kullanımı sağlık alanlarında aktif olarak yapılmaktadır. Veteriner kliniklerinde hayvanların birçok işleminde ve uygulamasında medikal malzemelerden faydalanılmaktadır.

Medikal Malzemeler Nelerdir?

Medikal malzemeler içerisinde kullanım alanı ve özellikleri farklı olan birden fazla ürün yer almaktadır. Medikal malzemeler şunlardır; flasterler, bandajlar, file bandaj, pamuklar, spançlar, serum setleri, alçılı sargılar, sargı bezleri, branüller, batikon, bistüri, eldiven çeşitleri (steril, non steril), yara bakım örtüsü, sentetik alçılar, enjektörler ve kendinden yapışkanlı bandajlar medikal malzemeleri oluşturmaktadır. Bu medikal malzemelerin kullanımları hem hayvan sağlığı hem de insan sağlığında yapılmaktadır. En çok veteriner kliniklerinde ve hastanelerde kullanımları yapılır. Medikal malzemeler sayesinde veteriner kliniklerinde hayvanların neredeyse bütün sağlık işlemleri ve kontrolleri başarılı bir şekilde yapılabilmektedir. Medikal malzemeler içerisinde yer alan ürünlerden bazılarının neler olduğunu açıklayalım.

Branül (İntraket)


İntraket damar yolu açmak, kan almak, serum ve benzeri sıvıların damar yolundan verilmesine olanak sağlamak amacıyla kullanılan branül (iv kanül)’’dür. Açma kapama sistemine sahip olan branüller yapısal özellikleri nedeniyle dokuya ve damara zarar vermez. Veteriner kliniklerinde hayvanlara serum takılırken, kan alma işlemlerinde veya sıvı takviyeleri verileceği zaman kullanımı yapılmaktadır. Branül(intraket) farklı numaraya ve renk kodlarına sahiptir. Bu renk kodu ve numaraları iğne kalınlığını gösterir. Renk kodları(turuncu,gri,yeşil,pembe,mavi,sarı,mor) sayesinde branüller(intraket) ayırt edilebilmektedir. Branül kullanılacak işleme ve işlem yapılacak kişiye ya da hayvana göre değişiklik göstermektedir Branüller Turuncu (14G ), Gri (16G), Yeşil (18G), Pembe (20G), Mavi (22G), Sarı (24G) ve Mor (26G) kodlarına sahiptir. Bundan dolayı da işlem için uygun olan renk koduna sahip branül(intraket) seçilmelidir.

Bistüri

Bistüri genel olarak cerrahi işlem ve operasyonlarda kullanımı yapılan malzemedir. Tıbbi bir alet olarak bilinir. Bir diğer adı ise neşterdir. Bistüri(neşter), hassas bir kesim işlemi gerektiren durumlarda kullanılmaktadır. Bistüri insanlarda ve hayvanlarda cerrahi operasyonlar sırasında kullanılır. Bistüri sapı ve bistüri ucu birleştirilerek kullanılmaktadır. Her bistüri sapının kendisiyle uyumlu olan bistüri ucu ile birleştirilmesi gerekir. Uyumlu olan bistüri sapı ve bistüri ucu birleştirildiği zaman cerrahi işlemlerde düzgün ve net bir cerrahi kesim yapılabilmektedir. Bistüri ameliyatlarda kullanıldığından dolayı paslanmaz çelik malzemelerden üretilmektedir.

Batikon

Batikon veteriner kliniklerinde ve hastane ortamlarında en sık bulundurulan ve kullanımı yapılan medikal ürünlerin başında bulunur. Batikon en temel olarak antiseptik solüsyon olarak bilinmektedir. Batikon hayvanlarda ve insanlarda kesik ve yaralanmalar sonucunda oluşabilecek enfeksiyonların engellenmesi için kullanılmaktadır. Özellikle açık yaraların mikrop ve enfeksiyon üretmesini engellemek için yaraya batikon uygulanmaktadır. Çünkü batikon içerisinde polivinil-pitolidon ve iyot karışımları bulunmaktadır. Batikonun içerisinde bulunan bu maddeler mikrop öldürücü ve gelişmesini engelleyici etkiye sahiptir. Batikon sprey, solüsyon ve krem olarak farklı çeşitlerde bulunmaktadır. Kullanımı yapılacak bölgeye ve işleme göre seçiminin yapılması önemlidir. Batikon hayvan sağlığı ve insan sağlığı için önemli bir medikal üründür.

Medikal malzemeler sağlık sektörünün ayrılmaz parçasıdır. Veteriner kliniklerinde kullanacağınız medikal malzemelerin tümüne veterinermalzeme.com sitesinden erişebilirsiniz. Veterinermalzeme.com veteriner hekimler ve klinikler için malzeme temini yapan web sitesidir. Veterinermalzeme.com üzerinden medikal malzemeler dahil olmak üzere klinik ortamlarda kullanabileceğiniz birçok malzemeyi bulabilirsiniz.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Tuğrul Gökçe Kızıl

Uluslararası ilişkiler bölümü öğrencisi. Teknoloji ve oyun tutkunu! Ayrıca LEGO yapar ve bozar...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu