Marketlerde Elektronik Ürün Satışı Yasaklandı! (BİM, A101, Şok)

Taslak hazırlandı: Zincir marketler sigara ve elektronik ürün satışı yapamayacaklar!

Abone Ol 

BİM, A101 ve Şok gibi marketlerde haftalık ürünlerde elektronik ürün satışları bulunuyordu. İşte artık o elektronik ürünlerin satışı olmayacak!

Ticaret Bakanlığı, alışveriş ve market zincirleri (A101, BİM, Şok vb.) getirilecek kriterlerle birlikte satış yapılacak elektronik ürünlere düzenleme getiriyor. Yeni düzenleme ile birlikte gıda ve zincir marketlerinde elektronik ürün satılmasını engelliyor. Satışı yasaklanacak elektronik ürünler arasında akıllı telefonlar da yer alıyor.

küçük esnafın rekabet edebilmesi ve sektörlerin birbirlerinden ayrılmasını sağlayacak. Şimdiden bu karara birçok tüketici tarafından karşı çıkılıyor ve tepki alıyor.

Ticaret Bakanlığı’nın yeni düzenlemesine göre gıda üzerine kurulmuş olan marketler, artık elektronik ürün satışı yapamayacaklar. Zincir mağazaların, perakende satıcılara verdiği zararın önüne geçilmesine çalışılıyor.

 

Bu duruma tüketici gözüyle bakıldığı zaman elbette tepki verilebilir ancak perakende olarak bakılınca bazı müşteriler için empati yapıldığı zaman doğru olduğu öne sürülüyor. Üzerinde çalışılan düzenleme, zincir marketlerin akıllı telefon, mobilya, elektronik ürün, tütün mamülleri ve beyaz eşya satışının önüne geçiyor.

Ticaret Bakanlığı, sadece tüketici ve küçük esnafı değil, üreticileri de korumaya çalışıyor. Bu bağlamda söz konusu düzenleme, marketlerin sattığı promosyonlu ürünler nedeniyle ortaya çıkan kaybı üreticiye yıkması da yasaklanacak.

Ticaret Bakanlığı’nın hazırladığı taslağa göre, gıda marketinde cep telefonu, elektronik satışı yasak olacak, zincir marketlerinde sigara satılmayacak, pazar günü 11.00’den önce kepenk açılamayacak.

Göz atın:   Bu Hafta A101’e Gelecek Teknoloji Ürünleri (28 Ağustos 2020)

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Başa dön tuşu