Tiktok Takipçi Satın Al

macOS Catalina Duyuruldu! İşte macOS Catalina Özellikleri

macOS Catalina, yepyeni özellikler ve uygulamalarla dolu. Üstelik Sidecar sayesinde Mac’teki çalışma alanınızı iPad ile genişletebilirsiniz.

Apple bugün harika yeni özellikler, yepyeni uygulamalar ve geliştiricilere yönelik güçlü teknolojiler sunan, dünyanın en gelişmiş masaüstü işletim sisteminin en yeni sürümü macOS Catalina’nın ön gösterimini gerçekleştirdi.


Apple, macOS Catalina ile iTunes’un yerine popüler eğlence uygulamaları Apple Music, Apple Podcasts ve Apple TV uygulamasını getiriyor. Tamamen yeni Sidecar özelliği, kullanıcıların iPad’lerini ikinci bir ekran gibi kullanarak Mac masaüstlerini genişletmelerine veya Mac’teki yaratıcılık uygulamalarında iPad’i hassas bir giriş cihazı olarak kullanmalarına olanak veriyor. Yeni güvenlik özellikleri kullanıcıları daha da iyi koruyor ve Voice Control özelliği kullanıcıların Mac’lerini tamamen seslerini kullanarak kontrol edebilmelerini sağlıyor.

Apple’ın Yazılım Mühendisliğinden sorumlu başkan yardımcısı Craig Federighi, “macOS Catalina ile, Mac’e başta Apple Music, Apple Podcasts ve Apple TV uygulamalarının yeni bağımsız sürümleri olmak üzere birçok yeni uygulama geliyor.” dedi ve şunları ekledi: “Kullanıcılar, iPad ve Apple Pencil’ı kullanarak Mac uygulamalarıyla etkileşim kurmanın yeni yollarını sunan Sidecar ile çalışma alanlarını nasıl genişletebildiklerini gördüklerinde çok memnun olacaklar. Ve geliştiricilere yönelik yeni teknolojiler sayesinde bu sonbaharda Mac’e daha da fazla harika üçüncü taraf uygulama eklendiğini görecekler.

Apple Music, Apple Podcasts ve Apple TV uygulamaları

macOS Catalina ile iTunes yerini üç yepyeni uygulamaya bırakıyor. Bu uygulamalar, kullanıcıların favori müzik, TV programı, film ve podcast’lerini keşfetme ve tümünün keyfini çıkarma biçimlerini büyük ölçüde kolaylaştıracak ve iyileştirecek.

Mac için yeni Müzik uygulaması ışık hızında çalışıyor, eğlenceli ve kolay bir kullanım sunuyor. Apple Music, sunduğu 50 milyondan fazla şarkı, çalma listesi ve video klip ile kullanıcıların yeni ve harika müzikler keşfetmesine yardımcı olacak ve kullanıcılar şarkıları ister indirmiş ister satın almış veya bir CD’den içe aktarmış olsunlar tüm müzik arşivlerine erişebilecekler. Ve dinledikleri müziklere sahip olmak isteyenler için iTunes Music Store bir tık kadar yakın olacak.

macOS Catalina Duyuruldu! İşte macOS Catalina Özellikleri

Yepyeni Apple TV uygulaması, filmleri ve TV programlarını bulmanın ve keşfetmenin birçok yolunu tek bir uygulamada bir araya getiriyor. Apple TV uygulaması ile kullanıcılar Apple TV kanallarına, kişiye özel önerilere ve iTunes’daki 100.000’den fazla filme ve TV programına göz atabilir, dilediklerini satın alabilir veya kiralayabilir, 4K HDR ve Dolby Atmos özellikli filmlerin tadını çıkarabilirler.1 Şimdi İzle bölümü, kullanıcıların ne izlediklerini görebilmesine ve herhangi bir ekranda kaldıkları yerden devam edebilmesine olanak veren Sonraki özelliğine sahip. Bu sonbaharda, Apple’ın orijinal video abonelik servisi Apple TV+, Apple TV uygulamasında kullanılabilecek.

Çok sevilen Apple Podcasts uygulaması, kataloğunda 700.000’den fazla program sunuyor ve yeni bölümler çıktığında otomatik bildirim almaya olanak veriyor. Uygulamada ayrıca yeni kategoriler, tüm dünyadan editörlerin derlediği koleksiyonlar ve hazırlayana, konuğa veya konuya göre bölüm aramanıza olanak veren gelişmiş arama araçları bulunuyor.

İçerikleri cihazlarına kablo kullanarak eşzamanlayan kullanıcılar bunu yeni eğlence uygulamalarında da hızla ve kolayca yapabilirler. Mac’e bir cihaz bağladıklarında cihaz hemen Finder’daki kenar çubuğunda belirir ve kullanıcılar buradan cihazlarını yedekleyebilir, güncelleyebilir veya geri yükleyebilirler.

Sidecar

Sidecar, iPad’in Mac’iniz için ek bir ekran olarak ve desteklenen Mac uygulamalarında yüksek hassasiyet sunan bir çizim tableti olarak kullanılmasına olanak veriyor. Sidecar, hareket halindeki kullanıcıların beraberlerinde ek bir ekran taşımasını kolaylaştırıyor.

macOS Catalina Duyuruldu! İşte macOS Catalina Özellikleri

Böylece, kullanıcılar nerede olurlarsa olsunlar işlerini iki ekrana yayabiliyorlar. Ayrıca, stylus kalemle veri girişini destekleyen tüm Mac uygulamalarında Apple Pencil ile eşleştirdikleri iPad’lerini çizim yapmak veya yazı yazmak için kullanabiliyorlar. Sidecar, Final Cut Pro X ile video düzenlemek, Adobe Illustrator ile çizim yapmak veya iWork belgeleri üzerinde işaretlemeler yapmak için harika bir araç. Tüm Devamlılık özellikleri gibi Sidecar da kablosuz bağlantıyla çalışarak kullanıcıların daha mobil bir şekilde çalışmasına olanak veriyor.

Erişilebilirlik

Apple, teknolojinin ancak herkese güç verdiği zaman en güçlü haline geldiğine inanıyor. Apple, macOS Catalina ile her kullanıcının Mac’inden en iyi şekilde yararlanmasına yardımcı olan yeni yardımcı teknolojiler sunuyor. Voice Control, geleneksel giriş cihazlarını kullanamayan kullanıcıların yerleşik Siri konuşma algılama teknolojisiyle Mac’lerini tamamen seslerini kullanarak kontrol etmelerine olanak veriyor. Bu teknoloji ile kişisel veriler de gizli tutuluyor.

macOS Catalina Duyuruldu! İşte macOS Catalina Özellikleri

Yeni etiketler ve ızgaralar ile kullanıcılar, kapsamlı gezinme araçlarını kullanarak neredeyse tüm uygulamalarla etkileşime geçebiliyorlar ve bu süreçte ses işleme işlemi cihaz üzerinde gerçekleşiyor. Voice Control şimdi iOS ve iPadOS’ta da sunuluyor. Böylece kullanıcılar tamamen seslerini kullanarak cihazlarını kontrol edebiliyor, hatta dokunma ve kaydırma gibi hareketleri yapabiliyorlar.

Güvenlik

macOS Catalina’daki Gatekeeper, tüm uygulamaları bilinen güvenlik sorunlarına karşı kontrol ediyor ve tüm uygulamaların kullanıcı belgelerine erişmeden önce izin istemesini zorunlu tutuyor. Approve with Apple Watch (Apple Watch ile onaylama) özelliği ile kullanıcılar, güvenlikle ilgili birçok doğrulama talebine Apple Watch’larındaki yan düğmeye basarak onay verebiliyorlar. Şimdi T2 Güvenlik Çipi’ne sahip tüm Mac’ler, hırsızlar için cihazların çekiciliğini azaltan Etkinleştirme Kilidi özelliğini destekliyor. Ve yeni Find My (Cihazımı Bul) uygulaması ile kayıp veya çalınmış bir Mac’in konumu, Mac offline olduğunda bile diğer Apple cihazları üzerinden güvenli ve anonim bir şekilde sahibine iletilebiliyor.

macOS Catalina Duyuruldu! İşte macOS Catalina Özellikleri

Ekran Süresi

Mac’teki Ekran Süresi özelliği kullanıcıların uygulamalarda ve web sitelerinde ne kadar zaman geçirdiklerini anlamalarına yardımcı oluyor ve onlara zamanlarını diledikleri gibi yönetmeleri için araçlar sunuyor. Ekran Süresi, kullanıcılara işlerini kaydetmeleri veya bir oyundaki oturumlarını kapatmaları için biraz daha zaman veren “Bir dakika daha” özelliği gibi, insanların Mac’lerini kullanma biçimine uygun bir şekilde tasarlanmış özelliklere sahip.

Kullanıcılar Mac’lerinden uzak olacakları bir zaman programlayabiliyor ve uygulamalarda, web sitelerinde veya uygulama kategorilerinde ne kadar zaman geçireceklerini belirleyebiliyorlar. Kullanıcılar iCloud ile iPhone, iPad ve Mac’lerindeki Ekran Süresi Ayarlarını eşzamanlayabiliyor ve kullanımlarını uçtan uca şifrelemeyle bir araya getirebiliyorlar. Aile İçi Paylaşım, ebeveynlere çocuklarının cihaz kullanımını daha iyi yönetmeleri için yeni araçlar sunuyor. Bu araçlar arasında çocuklarının kimlerle ne zaman iletişim kurabileceğini seçme özelliği de bulunuyor.

Mac için Diğer Muhteşem Uygulamalar

macOS Catalina ile geliştiricilere, iPad uygulamalarını Mac’e getirmelerini inanılmaz derecede kolaylaştıran yeni API’lar ve araçlar sunuluyor. Yaratıcılıktan eğlenceye, üretkenlikten gelişime çeşitli kategorilerde bir milyondan fazla iPad uygulaması ile kullanıcılar Mac’lerinin büyük ve göz alıcı ekranı üzerinden daha fazla uygulama ile etkileşime geçebilecekler. Bu sonbaharda Jira Cloud, Twitter ve Asphalt 9 gibi birçok sevilen uygulamanın da Mac için sunulması bekleniyor.

macOS Catalina Duyuruldu! İşte macOS Catalina Özellikleri

 Uygulamalardaki İlave İyileştirmeler

Fotoğraflar, kullanıcıların en iyi fotoğraflarını akıllı bir şekilde öne çıkaran yeni ve muhteşem bir gezinme deneyimi sunuyor. Safari, Siri Önerileri’ni kullanarak sık ziyaret edilen siteleri, yer işaretlerini, iCloud sekmelerini, Okuma Listesi’nden seçenekleri ve Mesajlar’da gönderilen bağlantıları ön plana çıkaran yeni bir başlangıç sayfasına sahip.

macOs Catalina’daki Mail, belirli kullanıcılardan gelen mailleri engelleme, çok aktif yazışmaları sessize alma ve ticari mail listelerinde abonelikten ayrılma gibi yeni olanaklar sunuyor.
Notlar şimdi yeni Galeri Görünümü’ne, daha güçlü arama araçlarına ve ek işbirliği seçeneklerine sahip.

Anımsatıcılar uygulaması, anımsatıcı oluşturmayı, düzenlemeyi ve takip etmeyi daha da kolaylaştıran kullanıcı dostu yeni bir arayüzle yeniden tasarlandı.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu