Tiktok Takipçi Satın Al
Trend

MacOS 11.0 Big Sur Güncelleme Yenilikleri

Big Sur; Safari, Mesajlar, Haritalar ve gizlilik için yepyeni, yeni bir tasarım, iyileştirmeler getiriyor ve Apple'ın güçlü M1 işlemcisi için tasarlandı.

MacOS Big Sur yenilikleri nelerdir? Apple, yeni işlemcisi ile birlikte daha iyi çalışacak olan yeni macOS sürümünü bugün yayınladı.

macOS 11.0 Big Sur ile Apple, Mac’in yaklaşmakta olan CPU mimarisi değişimini, macOS’u canlı, iyileştirilmiş bir arayüz ve tamamen elden geçirilmiş uygulamalarla sıfırdan yeniden tasarlamak için bir fırsat olarak kullandı.


İşte 12 Kasım 2020’de kademeli olarak dağıtılacak olan Big Sur’da neler olacağına bir göz atın.

macOS 10.x’in Sonu

2001’de Mac OS X 10.0’ın piyasaya sürülmesinden bu yana Apple, 10.0 ve 10.15 sürümleri arasında 16 ana sürümle 10.x’e dayalı bir işletim sistemi sürüm belirleme sistemi kullanıyor. Apple 2016’da “Mac OS X” ten “macOS” a geçtiğinde bile 10.x numaralandırma sistemi devam etti. Big Sur ile macOS, Apple’ın bu sürümün önemi hakkındaki görüşlerini yansıtan 11.0 sürümüne doğru ilerliyor.

macOS Big Sur Yenilikleri ve Özellikleri

Big Sur’da Apple, Finder da dahil olmak üzere tüm uygulamalarında araç çubuklarını, düğmeleri ve menüleri basitleştirerek macOS’un genel hissini önemli ölçüde kolaylaştırdı. Yeni bir yarı saydam menü çubuğu, yenilenmiş bir yuva ve yeniden tasarlanmış uygulama simgeleri var.

Aslında, tüm macOS uygulama simgeleri artık iOS’ta olduğu gibi tek tip bir şekil ve boyuttadır. Apple ayrıca, tüm Apple platformlarında bunları birleştirmek için iOS ve iPadOS’un düğmelerinde ve araç çubuklarında kullanılan glif paketini (yani “kes” komutu için küçük bir makas) getiriyor.

Dock simgeleri, daha uyumlu bir görünüm ve his için Apple ekosisteminde daha tutarlı görünürken Mac kişiliğini korur. Ve uygulamalar için yeni bir tasarım, kullanıcıların içeriklerine odaklanmalarını ve uygulamalarla etkileşimde bulunmalarını kolaylaştırıyor. Düğmeler ve kontroller gerektiğinde görünür ve olmadıklarında geri çekilerek görsel karmaşıklığı azaltır ve en alakalı içeriği öne çıkarır.

MacOS 11.0 Big Sur Güncelleme Yenilikleri

Big Sur’da görsel değişiklikler yaygındır, ancak ses efektleri ihmal edilmemiştir. Apple, macOS 11.0’ın sürümün yeni hissine katkıda bulunacak hem yeni hem de “yeniden düzenlenmiş” arayüz seslerini içereceğini söylüyor.

Bilhassa, Bildirim Merkezi Big Sur’da büyük bir revizyondan geçti, artık ekranın sağ üst köşesindeki menü çubuğunda zamana tıkladığınızda bildirimler widget’ların yanında birleşik bir ekranda görünecek.

Tamamen yeni Kontrol Merkezi, kullanıcılara doğrudan menü çubuğundan Rahatsız Etmeyin kontrollerine, ekranlara, klavye parlaklığına ve daha fazlasına hızlı erişim sağlar. Kullanıcılar, etkileşimli bildirimler ve yeniden tasarlanmış widget’lar dahil olmak üzere güncellenmiş Bildirim Merkezi’nde bir bakışta daha alakalı bilgileri görebilir.

MacOS 11.0 Big Sur Güncelleme Yenilikleri

Ayrıca, Denetim Merkezi Mac’e de geliyor. İOS ve iPadOS’te olduğu gibi, ses seviyesini ayarlama, Bluetooth’u etkinleştirme veya AirPlay’i başlatma gibi sık kullanılan görevlere kısayollar içeren küçük bir menüyü hızlı bir şekilde çağırabileceksiniz. Ayrıca kontrolleri doğrudan menü çubuğuna da sürükleyebileceksiniz.

MacOS 11.0 Big Sur Güncelleme Yenilikleri

Big Sur’da, Mac’teki her yerel Apple uygulaması bir arayüz revizyonu ve performans yükseltmeleri alacak. Örneğin, Apple’ın Metal API’si sayesinde Fotoğraflar daha akıcı bir kaydırma sağlıyor . Son WWDC 2020 açılış konuşmasında Apple, belirli uygulamalardaki iyileştirmeleri daha ayrıntılı olarak açıkladı, bunları aşağıda inceleyeceğiz.

Safari: Daha Hızlı, Daha Özel

Safari, macOS 11.0’da hız, gizlilik özellikleri ve uzantılarda büyük yükseltmeler alıyor. WWDC 2020 açılış konuşması sırasında Apple, sık ziyaret edilen web sayfalarını yüklerken yeni Safari’nin Google Chrome’dan yaklaşık %50 daha hızlı olacağını iddia etti.

Ayrıca, kullanıcıların duvar kağıdını sürükleyip bırakmasına olanak tanıyan yeni bir özelleştirilebilir başlangıç ​​sayfası içerecek ve endüstri standardı WebExtensions API ile yapılan uzantıları destekleyecektir . Uzantıların hangi web sitelerinde çalıştırma izinlerine sahip olduğunu da seçebilirsiniz.

MacOS 11.0 Big Sur Güncelleme Yenilikleri

Safari ayrıca, sekmelerde simgeler, yeni sekme yönetimi seçenekleri ve sayfanın önizlemesini görmek için bir sekmenin üzerine gelme yeteneği içeren, elden geçirilmiş bir sekme sistemi içerir.

Gizlilik cephesinde, Safari araç çubuğundaki yeni bir Gizlilik Raporu düğmesi size herhangi bir web sitesinin gizlilik yeteneğini gösteren özel bir puan kartı verir.

MacOS 11.0 Big Sur Güncelleme Yenilikleri

Big Sur’da Safari, uluslararası web sayfalarını okumak istediğinizde Google Translate gibi sitelere belirli bir gezi yapma ihtiyacını ortadan kaldıran web sitelerinin diller arasında yerleşik çevirisini de destekleyecektir.

Mesajlar: Memoji, Efektler

MacOS 11.0 Big Sur Güncelleme Yenilikleri Big Sur’da Mesajlar uygulaması yeni bir arama özelliği, yeniden tasarlanmış bir fotoğraf seçici içerecek ve artık Mac’te Memoji oluşturup kullanabilirsiniz. iOS ve iPadOS’teki Mesajlarda olduğu gibi, Mac sürümü artık Efektleri (yani animasyonlu konfeti, balonlar) destekleyecektir.

Ayrıca görüşmeleri sabitleyebilir ve grupları daha iyi yönetebilirsiniz; bunların her ikisi de yakında iOS ve iPadOS’te çıkacak Mesajlar özellikleriyle eşleşecek.

Haritalar

MacOS 11.0 Big Sur Güncelleme Yenilikleri
Mesajlar gibi, Haritalar da macOS 11.0′da onu iOS 14’teki gelecek özelliklerle eşit hale getirecek büyük bir revizyona tabi tutuyor. Artık, aerodinamik bir arayüz, sol üst köşede sık kullanılan konumlar, işaret eden küratörlü kılavuzlar oluşturma ve görüntüleme desteği içerecek. önemli yerler ve havaalanı gibi yerlerde dolaşmanıza yardımcı olabilecek iç mekan haritaları.

Mac için Haritalar, Google Sokak Görünümü’ne benzer yolların birinci şahısların fotoğrafla çekilmiş bir görünümü olan Apple’ın Etrafına Bakmayı da içerir. Ve bir arkadaşınız tahmini varış zamanını sizinle paylaşırsa, seyahat ettikçe harita üzerinde konumunu ve ilerleyişini görebilirsiniz.

Mac Catalyst

MacOS 11.0 Big Sur Güncelleme Yenilikleri

Catalyst, iPad uygulamalarının Mac uygulamalarına çevrilmesine yardımcı olan bir geliştirici çerçevesidir. Big Sur’daki önemli Catalyst iyileştirmeleri, uygulamaların bir Mac ekranının yerel çözünürlüğünü, yeni menü ve klavye API’lerini ve onay kutuları ve tarih seçiciler gibi güncellenmiş uygulama içi arayüz kontrollerini tam olarak kullanmasını içerir.

Apple, Haritalar ve Mesajlar’ın artık Catalyst’i kullandığını duyurdu (Borsa, Sesli Notlar ve Podcast’ler gibi şu anda onu kullanan diğer Mac uygulamalarıyla birlikte). Bu şekilde, Catalyst bir uygulamanın Mac ve iPad sürümleri arasında kolay özellik eşitliği sağlamaya devam edecektir.

Geliştiriciler

Big Sur ile Apple’ın 28 milyondan fazla geliştiriciden oluşan topluluğu, iOS, iPadOS, macOS, watchOS ve tvOS için harika deneyimler oluşturmak için ihtiyaç duydukları araçlara erişebilir. MacOS, Apple silicona geçişi basitleştirmek için bir dizi inanılmaz teknoloji sağladığı için uygulama geliştirmek artık daha da kolay.

MacOS 11.0 Big Sur Güncelleme Yenilikleri

Xcode 12, geliştiricilerin mevcut Mac uygulamalarını Universal 2 uygulama ikili dosyalarına güncellemelerini kolaylaştırarak tek bir uygulama içinde hem M1 hem de Intel tabanlı Mac’ler için yerel destek ekliyor.

Evrensel uygulamalar, M1 çipinin tüm gücüne erişim sağlayan, oldukça basit bir şekilde mevcut en hızlı, en güçlü Mac uygulamalarıdır. Ve şimdi Mac’e gelen Neural Engine ile geliştiriciler harika makine öğrenimi uygulamaları için yeni fırsatlara sahip oluyor.

Uyumluluk ve Kullanılabilirlik

macOS 11, yeni Apple çiplerine dayalı olarak hem Intel tabanlı Mac’lerde hem de Mac’lerde çalışacak ve ilki yıl sonuna kadar gelecek. Apple, Intel CPU’lardan “Apple Silicon” a geçişin yaklaşık iki yıl sürmesini beklediğini belirtti, bu nedenle Intel Mac’lerde çalışacak macOS 11 güncellemelerinin yıllarca olmasa da en az bu kadar uzun süre devam etmesini bekleyin.

Mac’inizde Big Sur’u ne zaman edinebileceğinize gelince, Apple, 12 Kasım 2020’de piyasaya sürüldüğünü söylüyor. Big Sur, Apple’ın şu anda 20 yıllık işletim sistemi mimarisine yeni bir hayat getirirken daha da birleştirerek Apple için cesur bir hamle. Yeni macOS Big Sur özellikleri listesine ve yeniliklerine bu içeriğimizde sizlere aktardık. Yeni sürüm ile ilgili yorumlarınızı bekliyoruz!

macOS Big Sur Ne Zaman Çıkacak?

Yeni macOS 11 sürümü kullanıcılara 12 Kasım yani bugünden itibaren kullanıma sunulması beklenmektedir.

(Amerika saat farkı var) kademeli olarak ilk Amerika’da ki kullanıcılara daha sonra dünya genelinde kullanıma sunulacak. Big Sur sürümü bu geceden itibaren de Türkiye’ye kullanıcılarına sunulması beklenmektedir.

MacOS 11.0 Big Sur Güncelleme Yenilikleri MacOS 11.0 Big Sur Güncelleme Yenilikleri MacOS 11.0 Big Sur Güncelleme Yenilikleri MacOS 11.0 Big Sur Güncelleme Yenilikleri MacOS 11.0 Big Sur Güncelleme Yenilikleri MacOS 11.0 Big Sur Güncelleme Yenilikleri MacOS 11.0 Big Sur Güncelleme Yenilikleri MacOS 11.0 Big Sur Güncelleme Yenilikleri MacOS 11.0 Big Sur Güncelleme Yenilikleri

MacOS 11.0 Big Sur Güncelleme Yenilikleri MacOS 11.0 Big Sur Güncelleme Yenilikleri MacOS 11.0 Big Sur Güncelleme Yenilikleri

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu