Tiktok Takipçi Satın Al

Lenovo, Dünyanın En İyi 500 Süper Bilgisayarları Listesinde İlk Sırada!

Teknoloji devi Lenovo, listede bulunan 173 sistemle en fazla sistemi bulunan teknoloji şirketi oldu.

TOP500 listesi 26. yılında çok önemli bir kilometre taşına sahne oldu. Listenin tarihinde ilk kez, ilk 500’de yer alan sistemlerin tümü, Yüksek Performans Linpack (HPL) performans göstergesinde 1 petaflop ve üzerinde performans elde etti. Bu sonuçla, listeye giriş için gereken performans 1,022 petaflopa yükseldi. (Petaflop bir bilgisayarın 1 saniyede hesaplayabileceği 1000 trilyon işlemi ifade ediyor.)

Listedeki en fazla sistem Lenovo’da


Listede Çin’in sistem sayılarındaki üstünlüğü 219 ile kendisini gösterdi. Çin’i 116 ile Amerika takip etti. Markalardan da listede en fazla sistemi bulunan Lenovo 173 sistemle başı çekti.

Lenovo, Dünyanın En İyi 500 Süper Bilgisayarları Listesinde İlk Sırada!

TOP500 Listesi hakkında

Günümüzde TOP500 halini almış olan liste, Haziran 1993’te Almanya’da düzenlenen bir konferansta yapılan bir egzersiz olarak başladı. Listenin yazarları daha sonra Kasım 1993’te, arada geçen sürede ne gibi değişiklikler yaşandığını görmek amacıyla listeyi yenilemeye karar verdiler. Sunduğu potansiyelin fark edilmesiyle sonraki yıl da tekrarlanan liste, günümüzde yılda iki kez düzenlenen, merakla beklenen, geniş bir kitleye ulaşan ve yoğun değerlendirmelere konu olan bir etkinliğe dönüştü.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu