Tiktok Takipçi Satın Al

League of Legends Aphelios Oynanış Rehberi

League of Legends'ın popüler şampiyonlarından biri Aphelios'ın geniş çaplı rehberi yayında.

League of Legends Aphelios oynanış rehberi siz oyunculara faydalı olacaktır. Özellikle skill, itemler ve taktikler ile daha iyi bir oyun deneyimi yaşayabilirsiniz.

Riot Games tarafından geliştirilen son dönemin en popüler oyunlarından bir tanesi olan League of Legends durmaksızın gelişmeye devam ediyor. Birbirinden farklı şampiyonlar ve birbirinden farklı macera ya da stratejileri ile birçok oyuncunun ilgi odağında yer alan bu oyun giderek daha da gelişecek gibi görünüyor. Bizde sizlere Aphelios oynanış rehberini sunuyoruz.


Aphelios oyun içerisinde yer alan şampiyonlardan bir tanesi. Ancak bu şampiyon başlangıçta her oyuncuya son derce karmaşık gelmektedir. Hal böyleyken oyuncular başarısız olma düşüncesi ile şampiyonu tercih etmemektedir. Oysa oyuncuya farklı özellikler ve imkanlar sunan Aphelios her zaman oynanmaya değer bir yapıya sahip.

League of Legends Aphelios Oynanış Rehberi

Aphelios Sahip Olduğu Yetenekler

Aphelios toplamda 5 adet birbirinden farklı yeteneğe sahip. Bu yetenekler şampiyon gelişim gösterdikçe oyuncu tarafından açılabilmekte. Aphelios’un sahip olduğu yeteneklerin içerisinde de farklı yetenekler bulunmaktadır.

Aslında bu durum oyunculara kaşık gelen kısımdır. Ancak yeteneklerin içerisindeki yeteneklerde doğru bir şekilde kullanılabildiğinde oyuncular bu şampiyon ile birçok farklı avantaj elde edebilmektedir. Yetenekleri kısaca şu şekilde açıklayabiliriz;

 • Calibrum (Tüfek yeteneği uzak vuruş)
 • Severum (Tırpan yakın dövüş)
 • Gravitum (Top atar, rakipleri yavaşlatır)
 • Infernum (Alev silahı, tam bir minyon temizleyici)
 • Crescendum (Bumegang etkisi oluşturur, yakındayken sürekli gider gelir. Uzaktayken gelene kadar beklersiniz)

League of Legends Aphelios Oynanış Rehberi

Calibrum

Özellikle karşıda yer alan rakibin uzaktan rahatsız edilmesi amacı ile kullanılabilir. Bu yetenek bir rakip şampiyona isabet ederse, normla vuruşun yanında ekstra hasar verme imkanı da ortaya çıkacaktır. Yetenek bir şampiyona isabet ettiğinde, isabet eden rakip şampiyon oyuncu tarafından işaretlenmiş olarak görülmektedir.

Aphelios başarılı bir atış gerçekleştirdikten sonra karşı rakibi işaretlemektedir. Bu işaretleme sonrasında yetenek içerisinde yer alan diğer yetenek kullanılabilmektedir. Bu sayede de uzak mesafelerden dahi son derece iyi bir hasar verilebilmektedir.

 • Calibrum’un İkinci Yeteneği Ay Atışı: Calibrum içerisinde yer alan uzaktan vuruş yapmayı sağlayan yetenektir. Calibrum yeteneği açıldığı zaman bu yetenekte otomatik olarak açılmış olmaktadır.
 • Ay Işığı Nöbetinin Calibrum Etkisi: Bu yetenek işaretlenen rakip şampiyonların toplu olarak isabet alan herkese daha fazla hasar verme imkanı sağlamaktadır. Alan içerisinde bulunan 5 şampiyona ya da minyonlara hasar verilebilir.

League of Legends Aphelios Oynanış Rehberi

Severum

Tırpan tabanca olarak bilinen bu yetenek yakın dövüşlerde rakibe hasar verilmesine imkan tanımakta. Bu yetenek sayesinde rakibe verilen hasarın bir kısmı “can çalma” özelliği sayesinde şampiyona geri kazandırılmaktadır. Bu yetenek yakın dövüşte hayatta kalmak için son derece etkilidir.

 • Kıyım: Severum yeteneğinin içerisindeki yeteneklerden bir tanesidir. Yetenek şampiyona hareket hızı kazandırmaktadır. Bu sayede hem birincil hem de ikincil silahlar hızlı bir şekilde kullanılabilir.
 • Ay Işığı Nöbetinin Severum Etkisi: Tıplı Calibrum yeteneğinde olduğu gibi bu yetenek saldırıdan sonra sabit bir iyileştirme kazandırmakta.

League of Legends Aphelios Oynanış Rehberi

Gravitum

Aphelios Gravitum yani top yeteneği sayesinde rakip şampiyonların daha yavaş hareket etmesini sağlamaktadır. Bu yetenek içerisinde de farklı yetenekler bulunmaktadır.

 • Tutulma: Sabitleme yeteneği olarak bilinir. Gravitum kullanıldıktan sonra rakip yavaşladığı anda hasar almaya başlar ve sabitlenir. Ancak bu yetenek kullanıldığında ikinci yetenek kullanılamaz.
 • Ay Işığı Nöbetinin Gravitum Etkisi: Gravitum kullanıldığında ay ışığı nöbeti devreye girerse, rakipler büyük ölçüde arttırılmış yavaşlama etkisi altına girmektedir.

League of Legends Aphelios Oynanış Rehberi

Infernum

Alev silahı olarak bilinir. Hızlı ve güçlü bir etki alanına sahiptir. Verdiği güçlü hasar ile minyon temizleyicisi olarak bilinir.

 • Karanlık Dalgası: Aphelios saldırı anında bir alev dalgasının ortaya çıkmasını sağlar. Bu dalga saçılarak rakiplere hasar verir.
 • Ay Işığı Nöbetinin Infernum Etkisi: Yetenek patlama sonrasındaki saldırılar için rakiplerin arkasında bir hasar kronisi oluşturur.

League of Legends Aphelios Oynanış Rehberi

Cresscendum

Yakın dövüş yeteneklerinden bir tanesidir.  Menzil ne kadar yakın olursa o kadar hızlı vuruşlar gerçekleştirilebilmektedir. Menzil uzak olduğunda yapılan atışın geri dönmesi beklenir.

 • Gözcü Taret: Aphelios yere bir taret yerleştirerek ikincil silahı devreye sokar. Bu sayede hem minyonlara hem de rakibe ek hasar verilebilir.
 • Ay Işığı Nöbetinin Crescendum Etkisi: Eğer ay ışığı nöbeti üçten daha az rakibe isabet etmişse, patlama sonrasındaki saldırılar üç rakibe isabet etmiş gibi fazladan hasar verme imkanı sağlar.

League of Legends Aphelios Oynanış Rehberi League of Legends Aphelios Oynanış Rehberi League of Legends Aphelios Oynanış Rehberi

Aphelios yalnızca 3 tuş kullanır. Q, W ve R. W, birincil ve ikincil silahı arasında geçiş yapar. İki yeteneği var diyebiliriz.

Aphelios, 5 silahını da birincil silahı gibi kullanabilir. Her bir Q, ikincil silahına bağlı olarak ilave saldırılar ve etkiler uygular. Her 5 Q’da mana ve enerji harcar ve her birinin bekleme süresi ayrıdır. Aphelios 2.seviyeye ulaştığında Q’yu otomatik olarak öğrenir ve yeteneki oyun ilerledikçe yavaş yavaş güçlenir.

Aphelios İtem Dizilimi

Oyuncu şampiyonun item diziliminde farklı yollar izleyebilir. Özellikle itemlerin rakibe göre düzenlenmesi en başarılı sonucu verecek olandır. Ancak genel kanıda başarılı olarak görülen dizilim; Draktharr, Mercury’s, GhotBlade, Cleaver, Koruyucu Melek ve Malmortius şeklinde sıralanabilir.

Aphelios Rün Dizilimi

Rün dizilimi Aphelios gibi bir şampiyon için çok önemlidir. Dizilim; İsabet, Ölümcül Tempo, Zafer, Efsane Çeviklik, Son darbe, Hakimiyet, Kan tadı ve Göz Yuvaları Koleksiyonu şekilde gerçekleştirilebilir.

Arayüzü

League of Legends Aphelios Oynanış Rehberi

 1. Pasif. Aphelios’un silahlarını ve seviye atlamalarını açıklar. İçerik metni neredeyse bu makale kadar uzun.
 2. Aphelios’un birincil silahı ve kalan cephanesi.
 3. Q.
 4. Aphelios’un ikincil silahı ve kalan cephanesi. Eğer Q’su bekleme süresindeyse, simgesi de kalan bekleme süresini belirtir.
 5. Silahınızın cephanesi bittiğinde alacağınız bir sonraki silah.
 6. R.

Ayrıca eğer birincil silahınızın 10 veya daha az cephanesi kaldıysa, ekranınızın sağ tarafında bir cephane sayacı belirir. Böylece kalan atışlarınızı takip edebilirsiniz.

League of Legends Aphelios Oynanış Rehberi

League of Legends Aphelios Oynanış Rehberi League of Legends Aphelios Oynanış Rehberi League of Legends Aphelios Oynanış Rehberi League of Legends Aphelios Oynanış Rehberi League of Legends Aphelios Oynanış Rehberi League of Legends Aphelios Oynanış Rehberi League of Legends Aphelios Oynanış Rehberi League of Legends Aphelios Oynanış Rehberi League of Legends Aphelios Oynanış Rehberi

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu