Tiktok Takipçi Satın Al

PUBG Geliştiricisi Krafton, Free Fire Geliştiricisi Garena, Apple, Google’a Dava Açtı

PUBG geliştiricisi Krafton, Garena, Apple ve Google’a dava açtı. Krafton, battle royale oyunları Free Fire ve Free Fire Max’i yayınlayan Garena’nın PUBG: Battlegrounds’ı kopyaladığını ve oyunları kendi uygulama mağazalarında dağıttığı için Apple ve Google’a dava açtığını iddia etti.

Krafton ayrıca Google’ı YouTube’da Garena’nın Free Fire ve Free Fire Max oyunlarını gösteren videolar barındırmakla suçladı. Krafton’ın söz konusu battle royale oyunlarına karşı da birkaç işlem yaptığı iddia ediliyor.


The Verge tarafından paylaşılan telif hakkı ihlali şikayeti üzerine Krafton , Free Fire ve Free Fire Max geliştiricisi Garena’ya dava açtı . PUBG geliştiricisi, Garena’nın popüler battle royale unvanını kopyaladığını iddia etti. Krafton ayrıca davada Garena’nın iki oyunun satışlarından “yüz milyonlarca dolar” kazandığını ve Apple ve Google’ın iki Free Fire oyununun dağıtımından önemli gelir elde ettiğini belirtti. Her iki uygulama da Apple App Store ve Google Play Store’da listelenmeye devam ediyor.

Krafton, 21 Aralık’ta Free Fire ve Free Fire Max’e karşı harekete geçtiğini iddia ediyor. Bunlardan ilki, Garena’dan “Apple ve Google’a verdiği görünür yetkiyi iptal etmek de dahil olmak üzere, Free Fire ve Free Fire Max kullanımını derhal durdurmasını” istemekti.

Krafton, Free Fire Geliştiricisi Garena, Apple, Google’a Dava Açtı

PUBG Geliştiricisi Krafton, Free Fire Geliştiricisi Garena, Apple, Google'a Dava Açtı

Garena görünüşe göre bunu yapmayı reddetti. Ayrıca, PUBG’nin geliştiricisi, Apple ve Google’dan iki oyunu platformlarında “dağıtmayı ve bunlardan yararlanmayı durdurmalarını” istedi, her iki uygulama mağazası da listeleniyor.

YouTube’dan ayrıca, “Battlegrounds’ı açıkça ihlal eden unsurlar ve ayrı olarak, hak ihlalinde bulunan uzun metrajlı filmi içeren çok sayıda videoyu platformlarından kaldırması istendi. Bu videolar hâlâ Google’ın video paylaşım platformunda mevcut.

Ayrıca davada Garena’nın 2017’de Singapur’da PUBG: Battlegrounds’ı kopyaladığı söylenen bir oyun sattığı da belirtildi. Krafton, iddialar çözülürken iki oyun geliştiricisi arasında herhangi bir lisans anlaşması olmadığını belirtti.

The Verge ile paylaşılan Sensor Tower verilerine göre, Free Fire 2021’de oyuncu harcamalarında ortalama 1,1 milyar dolar kazandı ve bu, yıllık yüzde 48’lik bir büyüme gösteriyor. Krafton’un aynı dönemde kazandığı miktar 2,98 milyar dolar (kabaca 22,087 crore) iken, yıllık sadece yüzde 7 büyüme gösterdi. Yayın ayrıca Appfigures’tan gelen verileri doğruladı ve gelir rakamları farklı olsa da, veriler Free Fire’ın popülerlik ve gelir açısından PUBG’ye yaklaştığını öne sürdü.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu