Tiktok Takipçi Satın Al

Kişisel Hijyen Neden Önemlidir?

Kişisel hijyen vücudunuzun sağlıklı ve temiz kalması için önemlidir. Yazımızda kişsel hijyen , kişisel hijyen türleri, bakım rutinlerini ve hijyen uygulamalarının neler olabileceğini detaylı açıklıyoruz.

Kişisel Hijyen Nedir


Kişisel hijyen, dış vücudun tüm kısımlarını temiz ve sağlıklı tutmayı içerir. Hem fiziksel hem de zihinsel sağlığı korumak için önemlidir.

Kişisel hijyeni zayıf olan kişilerde vücut mikropların büyümesi için ideal bir ortam sağlar ve onu enfeksiyonlara karşı savunmasız bırakır.

Sosyal düzeyde, insanlar kişisel hijyeni kötü olan bir kişiden kaçınabilir. Bu da izolasyon ve yalnızlığa neden olabilir.

Kişisel Hijyen Türleri

Pek çok kişisel hijyen türü vardır. Aşağıdaki liste, kişisel hijyen rutini oluşturmak isteyen biri için iyi bir başlangıç ​​noktasıdır:

Diş

Diş hijyeni, beyaz dişlere sahip olmaktan daha fazlasını içerir. İyi bir diş hijyeni rutini, diş eti hastalıkları ve çürükler gibi sorunların önlenmesine yardımcı olabilir. Ağız kokusunu da önleyebilir.

Vücut

İnsan vücudunu birkaç milyon ter bezi kaplar. Bakteriler teri vücut kokusu oluşturmaya meyillidir.
Vücudu yıkamak, cilt tahrişini önlemenin yanı sıra vücut kokusuna neden olan bakterileri yok etmeye yardımcı olacaktır. Saçın yıkanması yağı giderir ve kişinin temiz ve taze görünmesini sağlar.

Kişisel Hijyen Neden Önemlidir?

El yıkama

 • Düzenli el yıkama, bulaşıcı hastalıkların yayılmasını önlemenin en iyi yollarından biridir.
 • Yemek hazırlamadan önce, sırasında ve sonrasında
 • Yemek yemeden önce Kusan veya ishali olan herhangi birine bakmadan önce ve sonra
 • Bir kesik veya yarayı tedavi etmeden önce ve sonra
 • Banyoya gittikten sonra
 • Bez değiştirdikten veya tuvaleti kullanan bir çocuğu temizledikten sonra
 • Burnu temizledikten, öksürdükten veya hapşırdıktan sonra
 • Çöp veya kirli yüzeylere veya nesnelere dokunduktan sonra
 • Evcil hayvanları veya yiyecek gibi evcil hayvanlarla ilgili eşyaları elledikten sonra

Tırnaklar

Tırnaklar, kir ve mikropları barındırarak bakterilerin yayılmasına katkıda bulunabilir. Daha uzun tırnakların altında kir ve mikropların toplanması daha kolaydır. Bu nedenle onları kısa tutmak enfeksiyonların yayılma riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Kişisel Hijyen Nasıl Yapılmalıdır?

İyi bir kişisel hijyenin nasıl sağlanacağını bilmek, bir rutin oluşturmayı kolaylaştırabilir. Bir kişi aşağıdaki hijyen türleri hakkında bazı temel bilgilere sahip olmalıdır.

Diş Temizliği

Günde en az 2 kez dişlerinizi fırçalamak önemli bir rol oynar. 2 dakika fırçalamanız yeterli olacaktır. Diş fırçaları her 3-4 ayda bir değiştirilmelidir. Günlük diş ipi kullanmanız önerilmektedir.

El Yıkama

 • Ellerinizi 5 adımda hızlıca yıkayabilirsiniz.
 • Ellerinizi temiz su ile ıslatın sonrasında musluğu kapayın ve sabunlayın.
 • Parmak aralarınızı, ellerinizin arkasını tırnaklarınızın altını iyice köpürtün.
 • En az 20 saniye ellerinizi temizleyin.
 • Ellerinizi temiz su ile durulayın.
 • Temiz bir havlu ile kurulamayı unutmayın.

Vücut

Ölü cilt hücrelerini, yağı ve bakterileri temizlemek için sabun ve su kullanarak her gün duş almanız veya banyo yapmanız önerilir. Kişiler koltuk altları, ayak parmakları arası ve kasık bölgesi gibi daha fazla ter biriken bölgelere özellikle dikkat edebilirler. Ayrıca saçlarını en az haftada bir veya gerekirse daha fazla şampuanla yıkamaları gerekir. Tamamen kuruduğunda deodorant uygulamak vücut kokularını önlemeye yardımcı olabilir.

Tırnaklar

Tırnakları kesmek ve kısa tutmak için sterilize edilmiş aletler kullanmak, altlarında kir birikmemesini sağlamanın en iyi yollarından biridir.

Kişisel hijyen ürünlerinizi umuttemizlik.com.tr adresinden satın alabilirsiniz.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu