Tiktok Takipçi Satın Al

Kısa Gelecekte Yapılacak Kan Testleri 20’den Fazla Kanser Türüne Bakabiliyor

22Harvard Üniversitesi Dana-Farber Kanser Enstitüsü’nden bilim insanları 20’den fazla kanser türünü tespit edebilen yeni bir kan testi geliştirdiler.Hatta yeni kan testi, kanseri kaynağına kadar izleme yapabiliyor.


Tüm dünyada kanda kanser tespiti yapabilen testlerde büyük gelişmeler yaşanıyor. Yalnız kanser türleri gerçekten çok çeşitli olduğu için, kan testleri farklı biyo-işaretlere göre tasarlanıyor. Bazıları kanda yükselen proteinlere bakarken, bazıları da akyuvarlarda hasar gören DNA’lara bakabiliyor. Başarı oranı da testten teste değişiyor.

Bu yeni test Grail Inc. ve Harvard Üniversitesi Dana-Farber Kanser Enstitüsü’nden bilim insanları tarafından geliştirildi. Geliştirilen bu yeni teknolojide; DNA’ya tutunarak hangi genlerin açılıp, kapanacağını karar veren metil gruplarının tespitine odaklanıyor.

Gen ifadesinin açılıp, kapanmasıyla değişen modeller, kanser için belirleyici olabiliyor. Yeni yayınlanan araştırmada ise daha etkileyici ve geniş çaplı sonuçlar elde edilebiliyor.

Araştırmacılar bu düzensizliklere sıralama(sequencing) teknolojisi uygulayarak 3,600’e yakın kan numunesini taradı. Numuneler hem sağlıklı, hem de 20’den farklı kanser türünden muzdarip hastalardan alındı. Bu tarama % 99.4 doğrulukla gerçekleştirildi. Geri kalan %0,6 sağlıklı hastalara ait yanlış teşhislerdi.

Her ne kadar testte doğruluk oranı az olsa da, üzerinde durulduğunda potansiyeli var. Araştırmacılara göre teknoloji yüksek mortaliteye sahip kanserleri % 76 doğru tespit edebiliyor.  1. Aşamadaki kanserleri % 36, ikinci aşamadaki kanserleri % 76, üçüncü aşama kanserleri % 85 tespit edebiliyor.

Dördüncü aşamayı ise % 93 doğrulukla tespit ederken, zamanın % 89’unda kanserin kaynağı organ ya da dokuyu tespit edebiliyor. Test şimdiden , meme,safra kesesi, boyun,beyin,lenf ,akciğer, pankreas ve lösemiyi teşhis edebiliyor. Yeni araştırma, kanser taramaları için fizibl bir yöntem olduğunu gösteriyor. Araştırma ekibi sonuçlarını, Avrupa Tıbbi Onkoloji Derneği (ESMO) 2019 Kongresi’nde sundu .

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu