Tiktok Takipçi Satın Al

Katlanabilir Otomobilin İlk Uçuşunun Videosu Yayınlandı: Otomobil ABD’de Onaylandı

Dünyanın ilk katlanabilir otomobili Grant County International Havalimanı'nda Switchblade, ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Samson Sky adlı şirketin Switchblade adlı uçan arabası, Washington Eyaleti üzerindeki ilk uçuşunu tamamladı.

Samson Sky şirketinin katlanabilir uçan aracını onaylayan Federal Havacılık İdaresi (FAA), geliştirme çalışmalarının başlamasından 14 yıl sonra Switchblade’yi resmi olarak elverişli olarak kabul etti. Bu, kullanımı izinli olan bir üç tekerlekli taşıttır ve 320 km/saat hızında uçan bir uçağa dönüşebilir.

Washington eyaletindeki Moses Lake’deki Grant County International Havalimanı’nda Switchblade, ilk uçuşunu gerçekleştirdi ve 150 metre yüksekliğe ulaştı. Yaklaşık altı dakika süren bir tur atıp ardından iniş yaptı.


Samson Sky CEO’su ve Switchblade’nin geliştiricisi olan Sam Bousfield, “14 yıl süren tasarım ve dikkatli testlerin ardından ilk uçuşumuz önemli bir kilometre taşı oldu. Büyük bir ve heyecan verici talebi karşılamak için binlerce Switchblade üretmeye hazırız” dedi.

Samson Sky temsilcileri, yaklaşık 2.300 kişinin 57 farklı ülkeden tahmini başlangıç fiyatı olan 170.000 dolar üzerinden Switchblade rezervasyonu yaptığını belirtti. Şirket, bu durumun kullanıma uygun uçak pazarının gerçekten var olduğunu vurguladı. Özellikle, üç tekerlekli tasarımın birçok yargı yetkisi tarafından motosiklet olarak kabul edildiği ve bu nedenle yol kullanımı akreditasyon sürecini büyük ölçüde kolaylaştırdığına dikkat çekti.

Switchblade’ler bir deneme/sınırlı üretim uçağı olarak satılacak, bu nedenle kullanıcıların uçağın tam yarısından fazlasını kendileri yapmaları gerekecek. Ancak Samson Sky, alıcılar için özel bir yardım merkezi açacaklarını vurguladı. Burada, gerekli tüm araçlar ve uzman gözetiminde bir hafta içinde Switchblade’lerin montajı tamamlanabilecek.

Boeing 787 için test direktörü olarak görev yapan Moehle, daha önce 56 ticari ve deneysel araçta 2400 saat uçuş yapmıştır. Son aylarda verdiği geri bildirimler, Samson Ar-Ge ekibinin Switchblade prototipini mükemmelleştirmesine yardımcı olmuştur. Ekip, en son uçuşun test verilerini kullanarak üretim mühendisliğini tamamlamaya ve birkaç adet üretim prototipi inşa etmeye başlayacak.

İki kişilik araç, katlanmış kanatlar ve kuyrukla sokaklarda 200 km/saat hızla alıp verebilecek. Uçuş modunda ise 400 metre yükseklikte saatte 322 km hıza ulaşacak. 91 oktan benzinde çalışan hibrit güç sistemi, tam depo ile 805 km menzil sağlayacak ve tank kapasitesi 125 litre olacak.

Araçtan uçağa geçiş biraz zaman alacak; kuyruğun açılması ve kanatların şasi altından çıkması ve yerine sabitlenmesi yaklaşık üç dakika sürecek. Ancak bu işlem otomatik olacak. Aşağıdaki videoda, ana mekanizmayı ve nasıl görüneceğini görebilirsiniz.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu