Tiktok Takipçi Satın Al

Kan Damarları Üzerinden Geçebilen İplik Benzeri Bir Robot Oluşturuluyor!

Açık beyin ameliyatı ile ilgili problem birinin kafasını açıp beynini açığa çıkarmasıyla ilgili risklerdir. Bununla birlikte bazen bazı sağlık sorunlarıyla baş etmek gerekli olabilir.  MIT’de, mühendisler hastanın kan damarlarından geçebileceği yeterince ince olan iplik benzeri bir robot oluşturmayı başardılar.

Açık beyin ameliyatı gibi olmak zorunda kalmak yerine, bu robotun felç veya beyin anevrizmalarını tedavi etmek için ilaç verilmesine yardımcı olabileceği yerde kullanılabilir. Ayrıca uzaktan kontrol edilebilir bu da cerrahların aynı odada, hatta aynı hastanede ameliyat olmalarına gerek kalmayacakları anlamına gelir.


Örneğin daha kırsal bölgelerdeki hastalar üzerinde ameliyat yapabilmek gibi her türlü imkanı açar. Robot, nikel-titanyum alaşımı kullanılarak üretildi, bükülme ve yaylanma kabiliyeti sağladı, böylece kan damarları ağında gezinmesine izin verdi. Aynı zamanda manyetik parçacıklar ile kauçuk macunla kaplanır ve daha sonra hidrojel ile kaplanır, böylece pürüzsüz ve sürtünmesiz kalır.

Hastalardan yararlanabilmesinin yanı sıra, cerrahlara da fayda sağlar. Bunun nedeni, hastanın kan damarlarını görüntülemek için floroskop ve X ışınlarının olmasıdır. Bir telin bir hastaya dikkatlice ve elle yerleştirilmesi gerekmesi, bunun bir vergi süreci olduğu ve cerrahların art arda floroskoptan gelen radyasyona maruz kaldığı anlamına gelir. Ancak bu robotla, bu problemlerin bir kısmını çözer.

Şu anda robot henüz klinik kullanım için hazır değil, bu yüzden yakın zamanda herhangi bir operasyonda kullanıldığını göremeyeceğiz.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu