Tiktok Takipçi Satın Al

iyzico’da Asla Bulamayacağınız 3 Şey

Türkiye’nin lider fintek şirketlerinden iyzico, ödeme altyapısı alanındaki faaliyetlerinin yanında, Türkiye’de çok da alışık olmadığımız bir çalışma kültürüne de sahip.

iyzico Kurucu Ortağı Tahsin Isın, iyzico’nun yatay yönetim sistemi ve kurum kültürü ile ilgili merak edilenleri paylaştı.

1-Benim İşim, Senin İşin Yok; Circle Var


Faaliyet gösterdiği alan ne olursa olsun çoğu şirket, “dikey yönetim” dediğimiz bir iskelete sahip. Bu iskelet çalışanların, aşağıdan yukarıya ya da yukarıdan aşağıya doğru akan bir iletişim dahilinde çalışmalarına dayanıyor. En üstteki yöneticiler, günlük işlere dahil olmadan yönetimsel konularla ilgilenirken; altta bulunan çalışanlar ise günlük işlerin sorumluluğunu üstleniyor. iyzico’da ise bu durumun tam tersi mevcut. Tahsin Isın, Silikon Vadisi çıkışlı “circle” yapısını şöyle açıklıyor:

“iyzico’da ‘circle’ olarak adlandırdığımız bir iskelet var. Circle’da bir işin, ürünün ya da projenin fikir aşamasından başlayarak son tüketiciyle buluşmasına kadar pozisyon farketmeden herkes işe dahil oluyor. Örnek vermek gerekirse, iyzico’nun son kullanıcılara yönelik çözümü “Korumalı Alışveriş”in tüm ürün, planlama ve iletişim gibi süreçleri tamamen ‘circle’a emanet. Bu, en önemlisi ekiplerin süreçlerini tamamen sahiplenmesini sağlıyor. Mesela ekip içerisindeki yazılım mühendisi; gerçekleştirilecek iletişim ya da reklamlar konusunda daha ürününün planlama aşamasında pazarlama ekibine geri bildirimlerde bulunabiliyor. Her ‘circle’ bir nevi bir start-up ve bu start-up’lar her ay yönetim ekibine sunum yapıyor. Bu yatay iskelet sayesinde, işin ilk anından son anına kadar görev alan herkes, her konuya hakim oluyor ve süreçler minimum hata ile ilerliyor.”

2-Gizli Saklı Yok: iyzico Şeffaflık Kültürü

Şirketler genelde çalışanlarının bilmesi gerekenleri, çalışanlarının pozisyonları ve ünvanları ile sınırlayabiliyor. Yönetim kadrosu tüm bilgilere vakıf olurken; yönetim şemasında alt basamaklara indildikçe çalışanlara sunulan bilgiler de kısıtlanmaya başlıyor. iyzico ise şirket bilgileri konusunda şeffaflıktan yana:

iyzico’da Asla Bulamayacağınız 3 Şey

“Şeffaflık, şirket kültürümüzü oluşturan etkenlerin belki de en önemlisi. Geçtiğimiz yıl sonunda taşındığımız yeni kampüsümüz iyziPark da şeffaflık özelliğimizden esinlenerek tasarlandı. Her ne konuda olursa olsun, başarıya ulaşmak için ekip çalışmasının vazgeçilmez olduğunu düşünüyoruz. Ama ekip üyelerinin bazıları her konuya hakimken, bazılarını bilgiden mahrum bırakmak, takım ruhunu yaralayan bir tutum. Bu yüzden her ay iyzico aylık ekip toplantıları gerçekleştiriyoruz, finansal rakamlardan başarısızlıklara kadar önceki ayın tüm başlıklarını çalışanlarımızla paylaşıyor, tüm yönetim ekibi olarak şirketteki süreçlerle ilgili hesap veriyoruz.. Bu toplantılar birer geribildirim seansı gibi konumlandırılıyor, önceki ayın özeti eğrisiyle doğrusuyla herkes tarafından yorumlanıyor.”

3-Mesleklerin Cinsiyeti Yok

Teknoloji sektörü tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de erkekler tarafından domine edilen bir sektör olarak biliniyor. Özellikle yazılım ve bilgisayar mühendisliği gibi mesleklerde, kadın istihdamı oldukça düşük oranlarda seyrediyor. iyzico ise, geçtiğimiz 8 Mart’ta yayınladığı video ile meslek cinsiyetçiliği algısını kırmaya ve kadın istihdamını artırmak istediğinin sinyallerini verdi:

“Bu alanda yıllardır süregelen ve kırılması çok zor bir cinsiyet algısı var. Mühendislik, özellikle de yazılım alanı, hala daha bir erkek mesleği olarak görülmeye devam ediyor. Biz bu algıyı kırmayı ve kadın istihdamı sektör ortalaması üzerinde bir fintek şirketi olmayı kendimize yakın gelecek hedefi olarak belirledik. Şu anda iyzico’da 60 kadın çalışan bulunyor, bunların 11 tanesi yazılım, mühendislik ve ürüm tarafında alanında görev alıyor.”

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu