Tiktok Takipçi Satın Al

İşletim Sistemlerinin Nisan 2020 Pazar Payları Açıklandı (Windows 10 Lider)

Bilgisayarlarda kullanılan işletim sistemlerinin genel olarak pazar paylarının verileri Nisan ayı için açıklandı. Windows 10 liderliği koruyor ve istatistikler macOS’un pazar payının arttığını gösteriyor.

Microsoft’un Windows 10 işletim sistemi, Nisan 2020’de pazar payını geçmiş aylara oranla düştü ancak yine lider konumda. Ayrıca macOS’un bu düşüşten yararlanmak için bir fırsat olduğu belli.


Windows 10 halihazırda dünya çapında bir numaralı masaüstü işletim sistemidir ve şu anda iki bilgisayardan birinde çalışmaktadır. Windows 10’un pazar payının, özellikle Microsoft’un Windows 7’yi kullanımdan kaldırması ve daha fazla cihaz yeni sürüme yükseltilmesinden sonra büyümesi beklenirken, düşüş yaşandı. Windows 7 kullanımı azalsa da tamamen bitmediği görülüyor.

NetMarketShare tarafından yayınlanan veriler, Windows 10’un Nisan ayında %57.34’ten %56.08’e düştüğünü, macOS ise %3.41’den %4.15’e çıktığını gösteriyor.

Yeni Windows 10 özellik güncellemesi

İşletim Sistemlerinin Nisan 2020 Pazar Payları Açıklandı (Windows 10 Lider)

Öte yandan Windows 7, %25.59’a düştü, bu da artık güncelleme ve güvenlik yamaları almadığı için tam anlamıyla mantıklı bir şey. Sonuç olarak, kullanıcıların Windows 7’de bulunan güvenlik kusurları henüz ayrılmayacağından, cihazlarını hala Windows 8.1 veya Windows 10 gibi güncellemeleri alan bir Windows sürümüne yükseltmeleri önerilir.

Bu arada, Windows 10 çalıştıran dört PC’den biri  kısa vadede ilgilenmesi gerekse de, Windows 10, Windows ekosistemindeki çoğu insan için tercih edilen seçenek olmaya devam ediyor.

Güvenlik uzmanları, Windows 7 cihazlarına yönelik saldırı sayısının, yeni Windows ile paylaşılan kodun ve cihazların potansiyel saldırılara maruz kalmasının bir sonucu olarak arttığı konusunda uyardılar. Windows 10, hala Windows 7’deki herkes için Microsoft’un önerdiği seçimdir, ancak şimdilik herkesin harekete geçmek istemediği çok açık. Şüphesiz, Windows 7, Microsoft’un 2001 işletim sistemini emekliye ayırdığı 2014’te olduğu gibi yeni Windows XP oldu. Son olarak 2014 yılında emekli olan XP o kadar seviliyordu ki bugün bile işletim sisteminin pazar payı %1,32 oldu.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu