İşlemci Delid Nedir?

İşlemci delid nedir? Çağımızın teknolojik ürünleri gelişmesiyle beraber geliştirilen ürünlerde yapılan yeniliklere paralel olarak bu yeniliklerin getirmiş olduğu güç ve ısınma sorunları da artmaktadır.

Bu sorunların işlemci üzerindeki etkilerini ve bu etkileri nasıl düzelteceğimizi sizlerle paylaşıyoruz. Çağımız işlemcileri çektiği güç ve çekirdek sayısı arttıkça bunlara paralel olarak da artan ısınma sorunlarını da beraberinde getirmeye başladı.

Bu ısınma sorununa son zamanlarda geliştirilen soğutucu ve sıvı soğutma sistemleri de belirli bir noktaya kadar etkili olsa da tamamını çözemiyor. Bunun sebebi ise işlemcimizin ısıyı dağıtan kapak ve işlemcimiz arasındaki iletkenliği sağlayan metal macunun yerini standart termal macun almasıyla belirgin olarak bu sorun artmıştır.

İşlemci delid ise iki parça arasındaki bulunan termal macunu kaldırarak yerine iletkenliği yüksek olan metal macun koyarak ısı iletimini ısı dağıtıcısı olan kapağa daha iyi iletmesini sağlamaktır.

Delid İşlemi Nasıl Yapılır?

Delid işlemi işlemcinin ısı dağıtıcı kapağının belirli aparat yada bir jilet yardımı ile kapağın açılıp içerisinin temizlenip sıvı metal macun ile tekrardan doldurulup kapatılmasıdır. Bu işlemi yapacak kişilerin deneyimli olmaları ve Intel işlemci kullanıcılarına yönelik olduğunu bilmesi gerekir.

Delid İşleminin Yapılma Amacı Nedir?

Çoğu bilgisayar kullanıcısının ihtiyaç duymayacağı bir işlem olmasıyla beraber sadece işlemcisinden daha yüksek performans almak isteyen overclock işlemlerinde delid işlemi tercih edilmektedir. Şunu belirtmek isteriz ki her işlemciye Delid işlemi uygulanmaz!

Delid Yapım Aşamaları;

İşlemci Delid Nedir?
İşlemci kapak açıcı aparat

İşlemci Delid Nedir?
Apart olmayanlar için jilet ile işlemci kapağı açımı

İşlemci Delid Nedir?
Sıvı metal macun işlemi

İşlemci Delid Nedir?
Termal macun sürülmüş işlemci

İşlemci Delid Nedir?  İşlemci Delid Nedir?  İşlemci Delid Nedir?

İLGİLİ İÇERİK:  Huawei ve Intel İş Birliği İle Akıllı Hesaplama Sistemi
Abone Ol 

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu