Tiktok Takipçi Satın Al

Isıdan Elektrik Üreten Kağıt Yapıldı

Bilim insanları, bakteri ve nanotüp kullanarak ,esnek ve dönüştürülebilir termoelektrik kağıt üretmeyi başardı.

Bu kağıt atık ısı enerjisini elektriğe dönüştürüyor ve kayıp enerji geri kazanımı sağladığından verimi arttırıyor. Barcelona Malzeme Bilimleri Enstitüsü’nden(ICMAB-CSIC)  bilim insanları bakterilere selüloz üreterek bunu karbon nanotüp malzemeyle birleştirerek, sürdürülebilir ve çevreyle dost bir ürün üretti.


“Enerji için materyal üretmek yerine, bakteri ortamında onları malzemeyi bakteriye ürettiriyoruz . Bakteriyi şeker ve karbon nanotüp içeren sulu bir kültür içine yerleştirdik. Böylece karbon nanotüplere bağlı nanoselüloz fiberlerden oluşan bir cihaz ortaya çıktı,” diyor Mariano Campoy-Quiles.

Araştırmacılar selüloz iplikçikler sayesinde dayanıklı, esnek ve şekil alabilen bir materyal üretilirken, karbon nanotüpler sayesinde yüksek elektrik iletkenliği elde ettiler. Böylece çevreye karşı çok zararlı olmayan, geri dönüştürülebilir ve yeniden kullanılabilir bir malzeme ürettiler.

Ayrıca bu yeni malzemenin, diğer sentetik polimerlere daha fazla ısı dayanımı var. 250 °C’ye varan sıcaklıklara kadar dayandığı belirtiliyor.

Materyalin kalınlığı, rengi ve şeffaflığı da kontrol edilebiliyor. Karbon nanotüpler küçük boyutlu malzemeler olduğu için çok az miktarlarda (bazen % 1’e kadar) kullanılması yetiyor. Ayrıca karbon nanotüp miktarının arttırılması(%10’a kadar) materyal verimini % 100’e kadar arttırabiliyor. Bununla beraber karbon nanotüpler , aynı nanoselüloz fiberler gibi homojen yayılıyor. Nanotüp miktarının artması malzemenin dayanımını ve esnekliğini de arttırarak olumlu yönde etkiliyor.

Termoelektrik kağıtlar sayesinde atık ısı;  Nesnelerin İnterneti, Tarım 4.0 veya Endüstri 4.0 gibi sensör kullanılan teknolojileri besleyebilir. Bakteriyel selüloz evde de yapılabilir. Bu sayede kullanıcılar kendi elektrik üreteçleri üretebilir. Bir başlangıç sayılan bu araştırma yeni uygulamalara yol gösterebilir.

Kaynak : https://www.gercekbilim.com/isidan-elektrik-ureten-kagit-yapildi/

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu