Tiktok Takipçi Satın Al

iPhone Pil Ömrü Nasıl Uzatılır?

Ekran parlaklığını kıstınız, Wi-Fi ve 3G, 4G’yi kapattınız, elinizdeki akıllı mobil cihazın fotoğraf çekmek ve telefon ile arama yapmaktan başka özelliği kalmadı, buna rağmen şarjınız bir gün bile dayanmıyor.

O zaman iPhone’nuz için şarj sürenizi uzatacak en incelikli ayarları yapmanız gerekiyor. iPhone şarjının çok kısa sürede bitmesine ne gibi çözümler bulabilir?

iPhone pil ömrü uzatma


iPhone’un şarj süresini uzatacak olan incelikli ayarlarına hep birlikte göz atalım. Pil ömrünüzü uzatmak için aşağıdaki bütün ayarları kullanabileceğiniz gibi, sadece bazılarını da kullanabilirsiniz. Bu daha çok iPhone’unuzu nasıl kullandığınıza bağlı bir kriter.

Kontrast ve Hareket:

Parallax efekti ve bildirim merkezi ve ya aramayı açtığımızda arkada çıkan blur efekti çok hoş olsa da bu efektlerin pil ve işlemciye ekstradan yüklendiğini unutmamak gerekli. Bazı kullanıcılar bu efektleri severken bazıları ise memnun değil.

Bu ayarları kapatmak için Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik menüsünün altından Hareketi Azalt kısmını aktif hale getirerek Parallax efektini kapatıyoruz.
Blur efektini kapatmak içinse aynı menünün içindeki Kontrastı Arttır kısmını aktif hale getiriyoruz.

Boş Alan:

Uygulamaların boyutu ne kadar giderek büyüse de, sadece iPhone için değil diğer cihazlarınız için de depolama alanlarını asla tam olarak doldurmayın, bu performans sorunlarına yol açabilir. En azondan 1 veya 2GB boş alan bırakmaya özen gösterin. Özellikle sık sık fotoğraflarınızı bilgisayarınıza yedekle meniz bu konuda çok yardımcı olacaktır. Kullanmadığınız, belki ileride işime yarar dediğiniz uygulamaları silmeniz de size bu konuda oldukça yardımcı olacaktır.

iPhone Pil Ömrü Nasıl Uzatılır?

Arka plan Uygulamaları:

iPhone’un arka planında çalışıp kendisini güncelleyen uygulamalar da şarjınızın baş düşmanı sayılır. Arka planda çalışan uygulamalar işlemcinin daha fazla çalışmasına sebebiyet verir. Eğer cihazınız da arka planda yenileme özelliğini kullanan çok fazla uygulama varsa bu da pil ömrünü olumsuz etkiler.

Bu özelliği kapatmak için Ayarlar > Genel > Arka planda Uygulama Yenile menüsünden arka planda çalışan uygulamaları tek tek seçerek kapatabilirsiniz.

Duvar Kağıdı:

Evet, duvar kağıdınızın da iPhone’unzun pil ömrü ile doğrudan bir bağlantısı var. Parlak renkler ve hareketli arka planlar da şarjınızın çabucak bitirmede rol oynayabilir. Bu sebeple tercihen siyah renklerde ve sade bir duvar kağıdı seçmeniz size bu konuda yardımcı olacaktır.

Otomatik Güncellemer:

App Store uygulamalarının kendi kendisini güncellemesi oldukça hoş bir özellik olmasında rağmen, eğer çok sayıda uygulamanız var sa o kadar çok sayıda da güncelleme var demektir. Bu arka plandan internete bağlanması sebebiyle pil ömrünüzü etkiler.

Cihazınızın müsait olduğu bir zamanda güncellemeleri tek tek kendiniz de yükleyebilirsiniz. Otomatik güncellemeleri kapatmak için Ayarlar > iTunes ve App Store menüsünden Güncellemeler kısmını kapatın. Aynı zamanda Hücresel Veri’yi Kullan kısmını da kapatın.

3G, Wi-Fi ve Bluetooth:

3G aynı zamanda yukarıdaki otomatik güncellemeler ile de alakalı. Eğer Otomatik Güncellemeler Wİ-Fi yerine 3G’den yapılıyorsa bu şarjı daha da hızlı bitirir. Aynı zamanda eğer operatörünüzün çekim gücünün iyi olmadığı yerlerde 3G’yi kapatmanız da performansınızı da yükseltecektir. Wi-Fi’yi ise kullanmayacağımız yerlerde kapatmamız cihazımızın sürekli arka planda Wi-Fi aramasını engelleyeceğinden pil ömrünü uzatacaktır. Blutooth için de aynı kural geçerli, eğer kullanmıyorsanız kapatın.

Ayarlar > Hücresel Veri kısmından 3G’yi etkinleştir’i kapatın. ayarlar Wi-Fi’den Wi-Fi’yi kapatabilirsiniz. Aynı şekilde Ayarlar > Bluetooth kısmından da Bluetooth’u kapatabilirsiniz.

Eğer bu adımların hepsini uyguladıysanız ve bunlar pil ömrünüz hala uzatmamışsa, iPhone’unuzun servisi ziyaret etme zamanı gelmiş demektir. Daha önce de dediğim gibi hepsi yerine sadece kullanmadığınız özellikleri de kapatarak pil tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu