Tiktok Takipçi Satın Al

iPhone Düşük Güç Modu Bataryaya Zarar Veriyor mu?

Apple’ın sevilen telefon serisi iPhone’da düşük güç modu bulunuyor. Bazı kullanıcılar iPhone düşük güç modu zararlı mı? Sorusunun cevabını merak etmektedir.


Apple iPhone telefonlarda ilk seriden itibaren bulunan düşük güç modu hakkında internette, bloglarda, forumlarda birçok söylenti var ve bu konu hakkında değerli takipçilerimiz için şeker tadında bir makale hazırladık, detaylar bu haberimizde! Bazı Apple kullanıcıları özellikle iPhone düşük güç modunda kullanmak zararlı mı veya düşük güç modu pil sağlığını düşürür mü diye düşünebilir, ancak bu sorunun cevabını detaylı olarak bu içerikte sizlerle paylaşıyor olacağız.

Telefonunuzu düşük güç modunda bırakmak, telefonunuzun pil sağlığını hiçbir şekilde etkilemez. Düşük güç modu, kısa vadeli pil ömrü için kısa vadeli performansı feda eden bir araçtır ve bu nedenle, pil sağlığının bozulması üzerinde hiçbir etkisi olmayacaktır.

iPhone düşük güç modu zararlı mı? Sorununun cevabını bu içerikte cevaplamış olacağız. Güç modu, E-posta alma, arka planda uygulama yenileme, görsel efektler, iCloud Fotoğraflarını geçici olarak duraklatma ve 5 özelliği (video akışı hariç) azaltan aşağıdaki görevlerin performansını düşürür.

iPhone Düşük Güç Modu Zararlı mı?

Özellikle düşük pil modunun telefonun bataryasına ciddi bir şekilde zarar verdiğini ve pil sağlığını olumsuz anlamda etkilediğini yani düşürdüğü yönündeki söylemleri çok sık şekilde herkesin kafasında bir soru işareti bırakıyor ve her kullanıcıdan ayrı bir fikir çıktığında olay sarpa sarmaktan başka bir şey olmamakla insanların merakını git gide artırmaya devam ediyor.

iPhone düşük güç modu, temelinde sürekli interneti kullanan arka plan uygulamalarının (konum servisi, mail alışverişi, indirme işlemleri) kapatarak güç tasarrufu sağlayan ve kullanıcılar tarafından beğenilen bir özelliktir.

iPhone Düşük Güç Modu Bataryaya Zarar Veriyor mu?

Apple yetkili servis sağlayıcıları ve iPhone bakım noktalarında yapılan araştırmalara göre düşük güç modunun telefon bataryasına olumsuz bir etkisi olmadığı saptanmıştır. iPhone bataryasına zarar veren en büyük etkenler ise farklı şarj cihazlarının (orijinal olmayan şarj aletleri vb. gibi şarj aletlerinin kullanımı) ve orijinal olmayan araç şarj cihazlarının kullanılmasıdır.

Telefonu güç tasarrufu modunda kullanmak normal kullanımdan farksızdır. Bu sonuçla beraber Apple iPhone kullanıcılarının tabiri caizse yüreğine su serpilmiştir. Kısaca özetleyecek olursak bu durumu kullanıcıların içi rahat bir şekilde kullanım sağlayabilirler. Düşük güç modunu açık tutmak, kısa vadede pil ömrünü uzatmak için birkaç özelliğin performansını düşürür. Ancak bu, her zaman açık olsa bile uzun vadeli pil sağlığını hiçbir şekilde etkilemez. 

iPhone Düşük Güç Modu Nasıl Açılır?

iPhone Düşük Güç Modu Bataryaya Zarar Veriyor mu?

Haberimize küçük bir detayı eklemeden sonlandırmak istemedik ve Apple iPhone kullanıcıları için düşük güç modu nasıl açılır, nasıl kapatılır ona bakalım;

Öncelikle telefonu açtığımızda ayarlara gidelim ve pili bulana aşağı doğru kaydıralım. Pili bulduğumuzda pile giderek 2. satırda düşük güç modu seçeneğini göreceksiniz. O buton kapalıysa eğer düşük güç modu kapalıdır kapalı olan kısma dokunduğunuzda yeşil buton olduysa o an düşük güç modu açılmıştır. Düşük güç modu bataryaya zarar verir mi sorusunun cevabını bu içerikte sizlere anlattık ayrıca, bu mod açıkken etkilenen birkaç özellikler de şunlardır;

  • Otomatik indirmeler
  • E-posta getirme
  • Görsel efektler
  • Arkaplanda uygulama yenile
  • Otomatik Kilitleme (varsayılanı 30 saniyedir)
  • iCloud Fotoğrafları geçici olarak duraklatılacak
  • 5G etkilenecek (video hariç)

iPhone Güç Tasarrufu Modu

iPhone Düşük Güç Modu Bataryaya Zarar Veriyor mu?

Uygun pil sağlığını korumak için kaçınmanız gereken iki şey vardır. Bunlar aşırı sıcaklıklara maruz kalmak ve telefonunuzu sürekli olarak boşaltmak.

Telefonunuzun pili, aşırı sıcaklıklar söz konusu olduğunda, özellikle de ısınma söz konusu olduğunda iyi çalışmaz. Telefonunuzu uzun süre sıcak bir ortamda bırakmak, telefonunuzun pil performansını hem kısa hem de uzun vadede düşürür ve geri dönüşü olmayan hasarlara neden olur.

İdeal olarak, telefonunuzu -20 °C ~ 60 °C’de saklamak istersiniz. Bu aralığın üzerindeki veya altındaki herhangi bir şey, telefonunuzun pil sağlığı ve ömrü üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir.

Ek olarak, telefonunuzu tamamen boşaltmak, telefonunuzun pilinin daha hızlı bozulmasına neden olur. Bunun nedeni, telefonların çoğunun şarj döngülerinde çalışan Lityum İyon piller kullanmasıdır. . piliniz %20’nin altına her düştüğünde, bu bir şarj döngüsü tüketilir. Lityum-İyon pillerin yaklaşık 300-500 şarj döngüsü vardır. Her şarj döngüsü pil ömrünü azaltır. 

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
1

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu