Tiktok Takipçi Satın Al

iPhone Arkasına Dokunarak Sesi Kapatma Nasıl Yapılır?

iphone arkasına vurarak ses kapatma

Telefonunuzu hızlı bir şekilde susturmanız mı gerekiyor? iPhone’da telefon arkasına vurarak sesi kapatma işlemi nasıl yapılır?

Bir iPhone 8 veya daha yenisinde iOS 14 veya sonraki bir sürümünü çalıştırıyorsanız, telefonunuzun arkasına iki veya üç kez dokunarak sesi kapatabilirsiniz. Bu, Back Tap adlı bir özellik ve oluşturulması kolay özel bir kısayol sayesinde mümkündür . Hepsini ayarlayalım!

Back Tap Nasıl Çalışır?


Back Tap, iPhone’da yerleşik ivmeölçeri kullanarak iPhone’unuzun arkasındaki parmak dokunuşlarını algılayan bir erişilebilirlik özelliğidir. iPhone 8 ve daha yeni modellerde çalışır. Ayarlar’da, Back Tap’ı iki veya üç dokunma kullanacak ve özel kısayollar dahil olmak üzere farklı eylemler başlatacak şekilde yapılandırabilirsiniz . Bu, iPhone’unuzun sesi için bir sessiz geçişi nasıl ayarlayacağımızdır.

Özel Sessiz Kısayolunu Edinin

Ayarlar’da Geri Dokunmayı yapılandırmadan önce, çalıştırdığınızda telefonunuzu susturan ve ardından tekrar çalıştırdığınızda sesini açan özel bir kısayol oluşturmalıyız. Zaman kazanmak için, özel How-To Geek “Sessiz Geçiş” kısayolumuzu indirebilirsiniz. Ancak, manuel olarak oluşturmayı tercih ederseniz, aşağıda kodun tamamını göreceksiniz.

Özel kısayolumuzu indirmek için, Ayarlar’da “güvenilmeyen kısayolları” etkinleştirmeniz gerekir. Bu, Apple tarafından doğrulanmamış başkaları tarafından iCloud’da paylaşılan kısayolları indirmenize olanak tanır.

Apple bu konuda dikkatli çünkü bazı kısayollar telefonunuza kötü amaçlı şeyler yapabilir. Bu durumda, zararsız bir kısayol kısayolu elde edersiniz. Aşağıda nasıl çalıştığını açıklayacağız.

iPhone Arkasına Dokunarak Sesi Kapatma Nasıl Yapılır?

 • Önce, “Ayarlar” ı açın ve “Kısayollar” a dokunun.
 • “Güvenilmeyen Kısayollara İzin Ver” seçeneğini açın. İşimiz bittiğinde, isterseniz bu ayarı tekrar ziyaret edebilir ve tekrar kapatabilirsiniz.
 • Ardından, iPhone’unuzdaki bu iCloud bağlantısını ziyaret edin  ve özel sessize alma geçiş kısayolunu indirmek için “Kısayolu Al” a dokunun.
 • Kısayollar uygulaması açılacaktır. Kısayolu cihazınıza eklemeden önce değerlendirmenize izin veren bir “Kısayol Ekle” penceresi göreceksiniz. Aşağı kaydırın ve “Güvenilmeyen Kısayol Ekle” ye dokunun.
 • Daha sonra “Sessiz Geçiş” kısayolu, Kısayollar uygulamasındaki listenize eklenecektir. Yine, isterseniz, güvenlik için Ayarlar’a geri dönebilir ve “Güvenilmeyen Kısayollara İzin Ver” seçeneğini kapatabilirsiniz.

Sessiz Geçiş Kısayolu Nasıl Çalışır ve Nasıl Özelleştirilir

iPhone Arkasına Dokunarak Sesi Kapatma Nasıl Yapılır?

Mute Toggle kısayolunu kullanmak için anlamanız gerekmez, ancak nasıl çalıştığını özelleştirmek isteyenler için burada biraz daha bilgi var. (Yine, yukarıdaki bağlantıdan indirmek istemiyorsanız aşağıdaki kodu kullanarak bu kısayolu manuel olarak oluşturabilirsiniz.)

Kısayol, iPhone’unuzun mevcut ses düzeyidir ve onu “CurrVolume” adlı bir değişkene ayarlar. Ardından, bir If-Then ifadesi gerçekleştirir. Örneğin, mevcut ses seviyesi zaten 0 değilse (sessiz), daha sonra sesi% 0’a ayarlar ve telefonu sessize alır.

Aksi takdirde, kısayol telefonunuzun sesinin kapalı olduğunu varsayar ve sesi% 50’ye ayarlar.

 • Kısayolu aldıktan sonra, sesi kapattığınızda iPhone’unuzun ayarlanacağı sesi özelleştirebilirsiniz. Bu% 50 olarak ayarlanmıştır, ancak herhangi bir değeri seçebilirsiniz.
 • Bunu değiştirmek için, kodu aşağı kaydırarak “Sesi% 50’ye Ayarla” seçeneğine gidin ve “% 50” ye dokunun.
 • Bir kaydırıcı görünür, böylece% 0 sessiz ve% 100 tam ses olmak üzere, açılmış sesi% 1-100 arasında herhangi bir yerde ayarlayabilirsiniz.
 • Sesi ayarladıktan sonra, sağ üstteki “Bitti” ye dokunun, artık hazırsınız!

Sesi açtığınızda orijinal birimi geri yüklemenin kısayolun karmaşıklığını önemli ölçüde artırması gerektiğini unutmayın. Bunun nedeni, “CurrVolume” gibi değişkenlerin kısayol uygulamaları arasında korunmamasıdır, bu yüzden burada bu yöntemi atladık.

Ardından, kısayolu nasıl etkinleştireceğimizi yapılandıracağız.

Sessiz Kısayolunu Çalıştırmak için Geri Dokunmayı Yapılandırma

Artık Mute Toggle kısayoluna sahip olduğunuza göre, Back Tap’ı etkinleştirmek için yapılandırabiliriz. Bunu yapmak için “Ayarlar” ı açın.

 • Ardından Erişilebilirlik> Dokunma’ya dokunun.
 • “Back Tap” ı seçin.
 • iPhone’unuzun sesini “Çift Dokunma” veya “Üç Dokunma” nın mı kapatacağını seçin.
 • Ardından, “Kısayollar” bölümüne gidin ve ardından az önce oluşturduğunuz “Sessize Alma” kısayoluna dokunun.
 • Değişikliğin kaydedildiğinden emin olmak için “Geri” ye dokunun ve ardından Ayarlar’dan çıkın.
 • Şimdi, iPhone’unuzun arkasına iki veya üç kez dokunduğunuzda ses kapatılacaktır. Ses seviyesini kısayola ayarladığınız yüzdeye (varsayılan olarak% 50) geri yüklemek için tekrar iki veya üç kez dokunun.

iPhone Arkasına Dokunarak Sesi Kapatma Nasıl Yapılır?

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu