Tiktok Takipçi Satın Al

iPadOS 15, Uygulamalar İçin RAM Sınırını Artırıyor

Apple, iPad’i her yinelemede daha da güçlü hale getiriyor ve Apple M1 yonga seti tarafından desteklenen yakın zamanda piyasaya sürülen iPad Pro, teknoloji devi iPad ve MacBook arasındaki sınırları bulanıklaştırıyor.


En güçlü iPad ve MacBook’un aynı yonga seti tarafından desteklenmesine rağmen – Apple Silicon’s M1 , hala önemli bir sorun var – yazılım. Mac cihazları, macOS tarafından desteklenmektedir ve iPad, ince ayarlı bir iOS olan iPadOS tarafından desteklenmektedir.

iPadOS’ta, tablet 8GB ve 16GB RAM ile desteklense de, üçüncü taraf uygulamalar yalnızca 5GB RAM kullanmakla sınırlıdır. Bunun amacı, tek bir uygulamanın tüm belleği kullanmamasını ve diğer çekirdek sistem işlevlerini etkilememesini sağlamaktır.

iPadOS 15 İçin RAM Kotası

En son iPadOS 15 ile Apple’ın üçüncü taraf uygulamalar için RAM kullanımı sınırını artırdığı görülüyor. 16 GB RAM ile desteklenen iPad Pro’da geliştiriciler 12 GB RAM talep edebilirken, 4 GB RAM temel sistem işlevleri için ayrılacak.

Benzer şekilde, 8GB RAM’den güç alan cihaz için şirket, sistem işlevlerine 2GB RAM ayırıyor ve geliştiricilerin 6GB RAM kullanmasına izin veriyor. 5GB’tan daha az RAM’e sahip iPad modelleri, öncekiyle aynı sınırlara sahip olacak.

iPadOS’taki bellek tahsisindeki değişiklik, diğerleri arasında çizim, modelleme, fotoğraf düzenleme veya video düzenlemeyi destekleyen uygulamalar gibi grafik olarak daha yoğun uygulamalar için faydalı olacaktır.

Apple, “desteklenen cihazlarda” yeni yetkilendirmenin mevcut olacağını söyledi, ancak teknoloji devi desteklenen cihazların listesini açıklamadı, bu nedenle bu noktada, iPad Pro dışında hangi cihazların bunu destekleyeceği bilinmiyor.

En yeni iPadOS 15, bazı yeni özellikler ve mevcut olanlara çeşitli eklemeler ve iyileştirmeler ile birlikte gelir. Yazılım bu Pazartesi, yani iOS 15, tvOS 15 ve watchOS 8 ile birlikte 20 Eylül’de piyasaya sürülecek. 

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu