Tiktok Takipçi Satın Al

Fujitsu, Quantum bilgisayarlardan ilham alan Digital Annealer işlemcisi

Fujitsu, Kuantum bilgisayarlardan ilham alarak çalışan Digital Annealer ürününü kullanan Commerzbank’ın araştırma ve geliştirme birimi olan Main Incubator GmbH ile bir kredi portföy yönetimi demo fizibilite çalışmasının (PoC) başarıyla sonuçlandığını duyurdu.

Varlığa Dayalı Menkul Kıymetler Optimize Edildi

Finansal kiralama sözleşmelerinde oluşan alacaklar, likidite yönetimini optimize etmek amacıyla araç üreticileri tarafından yatırımcılara satılıyor. Bankalar, menkul kıymetler olarak, risk profiline ve diğer faktörlere göre kategorize edilmiş paketleri alıp satıyorlar. Digital Annealer, müşterilerin menkul kıymetler potansiyelinden tam anlamıyla yararlanabilmelerini sağlamak amacıyla, alacakları birleştirerek optimize edilebilmelerini sağladı.


Hayata geçirilen demo fizibilite çalışması (PoC), birkaç bin araç kiralama varlığının menkul değerleme portföyü için seçim optimizasyonunu sağladı. Çalışmada, eşzamanlı olarak çok sayıda kritik faktör, yasal gereklilikler, hacim limitleri ve belirlenen bazı varlıkların karakteristikleri için tanımlanan oranlarla risk çeşitlendirmesi yapıldı.

Sonuçta ortaya çıkan oldukça karmaşık birleşimsel optimizasyon probleminin klasik işlemciler kullanılarak çözümü için çok uzun hesaplama süreleri gerekiyordu. Gelecekte, gerçek kuantum bilgisayarlar, tüm kombinasyonları aynı anda işleme koyarak anlık sonuçları bulabilecek, ancak şimdilik bu imkan ticari açıdan uzun yıllar sonra hayata geçecek gibi duruyor. Fujitsu Digital Annealer, dijital mimarideki kuantum özelliklerinden yararlanarak kombine optimizasyon zorluklarının eşzamanlı olarak hesaplanmasını sağlayarak  Main İncubator firması için hayata geçirilen demo fizibilite çalışmasını mümkün kıldı.

Main Incubator Teknoloji Uzmanı Augustin Danciu şöyle diyor: “Commerzbank Grubu Araştırma ve Geliştirme birimi olarak, bu teknolojinin bankacılık amaçları için uygun olup olmadığını test etmek amacıyla menkul değerleme optimizasyonuna imkan verdiği için Fujitsu Digital Annealer’ı denemeye karar verdik. Digital Annealer teknolojisiyle ilk kez, gelecek teknolojilerini araştırmak üzere katıldığımız Fujitsu’nun yıllık teknoloji konferansı Fujitsu Forum’da karşılaştık. Fujitsu ile birlikte bir demo çalışması oluşturmak üzere hızlı bir şekilde hareket ettik ve ilk ay içerisinde müşterilerimizin faydalanabileceği çok heyecan verici sonuçlar elde ettik. Digital Annealer’ın sağladığı faydalar çok umut verici. ”

İlgili Makaleler

Fujitsu Orta Avrupa Finansal Hizmetler Başkan Yardımcısı Wilhelm Petersmann konuşmasında şöyle dedi; “Fujitsu Digital Annealer, mevcut süreçleri optimize etmek için yeni olanaklar oluşturarak iş planlamasında devrim yaratmaya yardımcı oluyor. Main Incubator ile yaptığımız çalışma, gerçek kuantum bilgisayarların ticari olarak uygulanabilirliğini, karmaşık kombinasyonel optimizasyon hesaplamaları için anında çözümler sunmak için artık beklemeye gerek olmadığının en güzel kanıtı. Demo çalışması, son derece yararlı iş sonuçlarının, Main Incubator gibi kuruluşlar için yeni optimizasyon fırsatlarını tanımlama ve kavrama kabiliyetleri ile hem pratik hem de hızlı bir şekilde elde edilebileceğini göstermektedir”.

Fiyatlama ve Erişim

Fujitsu Digital Annealer, abonelik temelinde, teknik ve danışmanlık hizmetleri, destek ve çözüm geliştirme için isteğe bağlı ek danışmanlık da dahil olmak üzere bir hizmet olarak mevcuttur. Bulut üzerinden veya şirket içi bir hizmet teklifi olarak sunulabilir.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu