Tiktok Takipçi Satın Al

iOS 15.4 Cüzdan Uygulaması COVID-19 Aşı Sertifikalarını Destekliyor

Uzun bir beklentinin ardından, iOS 15.4 sonunda desteklenen iPhone’lara sunuluyor. Bu yeni güncelleme ile AB’deki kullanıcılar, Kamera Uygulamasını açarak Sağlık ve Cüzdan uygulamalarına AB Dijital COVID Sertifikası ekleyebilecekler.

Açılacak sarı Sağlık uygulaması bildirimine dokunarak devam edecek ve sertifikanın QR kodunu tarayacaklar. “Cüzdana ve Sağlığa Ekle” düğmesine dokunduktan sonra aşı sertifikası orada olacaktır. Cüzdan Uygulamasının içinde, Aşı kartları kişinin adını, aldığı aşının türünü, her bir dozun uygulandığı tarihi, vereni ve dijital olarak imzalanmış bir QR kodunu gösterecektir. Sağlık uygulaması aracılığıyla daha ayrıntılı aşı kayıtları da mevcut olacak.


Özelliğin en son iOS 15.4 beta sürümünden bu yana kısmen mevcut olduğunu belirtmekte fayda var. MacStories genel yayın yönetmeni Federico Vitcci’ye göre, İtalyan aşı kaydını Sağlık uygulamasına ekleyebildi, ancak Cüzdan uygulamasına ekleyemedi.

Apple’ın sürüm notları, İsviçre, Lihtenştayn, Cape Verde, Kuzey Makedonya ve Filistin tarafından verilen AB Dijital COVID Sertifikalarının da şu anda doğrulanamayacağını veya iOS 15.4 beta sürümünde Cüzdan uygulamasına eklenemediğini gösteriyor. Tam teşekküllü iOS 15.4’te kaç ülkenin desteklediğini ortaya çıkarmak için birkaç gün beklememiz gerekiyor.

Avrupa’daki birçok ülke, AB COVID-19 Aşı Sertifikalarının iOS 15.4 Cüzdan ve Sağlık uygulamasına dahil edilmesi için destek sunuyor.

Apple’ın bu özelliği iOS 15.1’den beri genişlettiğini belirtmekte fayda var. Cupertino tabanlı iPhone üreticisi, Sağlık ve Cüzdan uygulamalarını Amerika Birleşik Devletleri’nde COVID-19 aşı kayıtlarını destekleyecek hale getiren özelliği kullanıma sundu. İlk kullanıma sunulduktan sonra şirket, özelliğin kullanılabilirliğini Kanada’ya genişletti. Şimdi, AB’nin bu destek döngüsüne girmesiyle birlikte, ülkelerin listesi artık daha da büyük. Örneğin, artık Avrupa’da şu ülkeleri sıralayabiliriz;

 • ansa
 • İtalya
 • Almanya
 • ispanya
 • Portekiz
 • İrlanda
 • Hollanda
 • Belçika
 • Danimarka
 • Finlandiya
 • Norveç
 • İsveç

Destek veren başka ülkeler de olduğunu belirtmekte fayda var. Şirketin, iOS 15.4’ün kullanıma sunulmasıyla birlikte kullanılabilirliği tam olarak açıklamasını bekliyoruz. Şimdilik, diğer bölgelerin de bu güncellemeyi alıp almayacağı belli değil. Latin Amerika ve Asya’da desteklenmeyen birçok ülke var. Bu kesinlikle birçok hükümetin onayına bağlıdır. Şimdilik daha fazla genişletmeyi göz ardı etmeyeceğiz, ancak en azından iOS 15.4 için, kalan bölgelerdeki kullanıcıların biraz daha beklemesi gerekecek.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu