Tiktok Takipçi Satın Al

Apple iOS 14’ü Tanıttı: İşte Gelen Yenilikler ve Özellikler

Apple, iOS 14 ile iPhone deneyimini yeniden tasarladı. iOS 14 sürümü, WWDC 2020’de resmi olarak tanıtıldı.

iOS 14 özellikleri nelerdir? Ana Ekranı özelleştirmenin, Uygulama Klipleriyle uygulamaları keşfetmenin ve kullanmanın ve Mesajlarda bağlı kalmanın yeni yollarını sunar.


En dikkat çeken özelliklerden biri Android işletim sisteminde gördüğümüz Widget’lar iOS 14’te güzel bir şekilde yeniden tasarlanarak kullanıcılara bir bakışta zamanında bilgi verir ve Ana Ekran sayfalarında her zamankinden daha yararlıdır.

Yeni widget’lar zamanında bir bakışta bilgi sunar ve herhangi bir Ana Ekran sayfasına farklı boyutlarda sabitlenebilir. Kullanıcılar, zaman, konum ve etkinliğe göre doğru widget’ı yansıtmak için cihazdaki zekayı kullanan bir Akıllı Widget Yığını oluşturabilir. İşte diğer iOS 14 yenilikleri:

iOS 14 yenilikleri neler, kullanıcıya neler sunuy

Ana Ekran sayfaları iş, seyahat, spor, eğlence ve diğer ilgi alanları için özelleştirilmiş widget’ları görüntüleyebilir.

Ana Ekran sayfalarının sonunda, bir kullanıcının tüm uygulamalarını otomatik olarak gezinmesi kolay tek bir görünümde otomatik olarak düzenleyen ve şu anda yardımcı olabilecek uygulamaları akıllıca yansıtan yeni bir alan olan Uygulama Kitaplığı bulunur. Kullanıcılar, kaç tane Ana Ekran sayfasının görüntüleneceğini seçebilir ve Uygulama Kitaplığına daha hızlı erişmek için sayfaları kolayca gizleyebilir.

İlginizi çekebilir: Apple, Intel’i Bıraktı: Kendi İşlemcisi Apple Silicon’u Tanıttı!

Apple iOS 14'ü Tanıttı: İşte Gelen Yenilikler ve Özellikler

Gelen FaceTime ve telefon görüşmeleri ve Siri etkileşimleri, kullanıcıların yaptıklarının bağlamında kalmalarını sağlayan yepyeni bir kompakt tasarımı benimser. Resim İçinde Resim desteği ile iPhone kullanıcıları artık başka bir uygulama kullanırken video izleyebilir veya FaceTime araması yapabilir.

Apple’ın Yazılım Mühendisliği Kıdemli Başkan Yardımcısı Craig Federighi, “iOS 14, Ana Ekranda yaptığımız en büyük güncellemeden başlayarak iPhone deneyiminin en ikonik öğelerini dönüştürüyor” dedi.

“Ana Ekranda güzelce yeniden tasarlanmış widget’lar, tüm uygulamalarınızı otomatik olarak düzenleyen Uygulama Kütüphanesi ve hızlı ve kolay keşfedilebilen Uygulama Klipleri ile iPhone daha da güçlü ve kullanımı daha kolay hale geliyor.”

Apple iOS 14'ü Tanıttı: İşte Gelen Yenilikler ve Özellikler

 

Uygulama Klipleriyle Uygulamaları Keşfetmenin ve Kullanmanın Yeni Bir Yolu

Uygulama Klibi, ihtiyaç duyulduğu anda keşfedilecek şekilde tasarlanmış bir uygulama deneyiminin küçük bir parçasıdır. Uygulama Klipleri belirli bir ürün veya işletme ile ilişkilidir ve bir scooter kiralamak, kahve satın almak veya bir park metreyi doldurmak gibi belirli bir görevi tamamlamak için saniyeler içinde yüklenir.

Bunlar, Apple tarafından tasarlanan yeni bir Uygulama Klibi kodu, veya NFC etiketleri ve QR kodları aracılığıyla taranarak kolayca erişilebilir ve erişilebilir veya tümü uygulamalardan beklenen güvenlik ve gizlilikle Mesajlar veya Safari’de paylaşılabilir.

Mesajlardaki Konuşmalarda Güçlü Güncellemeler

Apple iOS 14'ü Tanıttı: İşte Gelen Yenilikler ve Özellikler

Mesajlar, arkadaşlarınızla ve ailenizle iletişim kurmanın merkezinde yer alır ve artık bağlantıda kalmak ve önemli mesajlara hızla erişmek daha kolaydır.

Kullanıcılar, ileti listelerinin en üst kısmına ileti dizilerini sabitleyebilir, sözler ve satır içi yanıtlar aracılığıyla canlı grup ileti dizilerine kolayca ayak uydurabilir ve bir görüntü veya emoji kullanarak bir grup fotoğrafı ayarlayarak konuşmaları daha da özelleştirebilir. Mesajlardaki yeni Memoji seçenekleri, ek saç stilleri, şapkalar, yüz kaplamaları ve daha fazlası ile daha kapsayıcı ve çeşitlidir.

Haritalarda Daha Çevreci Yollar ve Yeni Kılavuzlar

Haritalar, yeni bisiklet yol tarifleri, elektrikli araç rotaları ve küratörlü Kılavuzlarla gezinmeyi ve keşfetmeyi her zamankinden daha kolay hale getiriyor. Bisikletle yol tariflerinde yükseklik, bir caddenin ne kadar meşgul olduğu ve rota boyunca merdiven olup olmadığı dikkate alınır.

Elektrikli araç yönlendirmesi, mevcut araç şarjına ve şarj cihazı türlerine göre planlanmış bir rotaya şarj durakları ekler. Kılavuzlar, bir şehirde güvenilir kaynakların bir seçkisi tarafından oluşturulmuş, ziyaret edilecek ilginç yerlerin bir listesini sunar.

Rehberler, sıcak yeni restoranları keşfetmenin, popüler mekanları keşfetmenin ve AllTrails, Complex, Infatuation, Time Out Group ve The Washington Post gibi saygın markalardan yeni öneriler keşfetmenin harika bir yoludur.

Apple iOS 14'ü Tanıttı: İşte Gelen Yenilikler ve Özellikler

Daha Fazla Şeffaflık ve Kontrol için Gelişmiş Gizlilik Özellikleri

Artık tüm uygulamaların izlemeden önce kullanıcı izni alması gerekecek. Bu yılın ilerleyen saatlerinde App Store ürün sayfalarında, geliştiricilerin kendi bildirdikleri gizlilik uygulamalarının özetleri, basit ve anlaşılması kolay bir biçimde gösterilecektir.

Buna ek olarak, kullanıcılar mevcut hesapları Apple ile Oturum Açma’ya yükseltebilir, bir uygulama konum erişimi verirken yaklaşık konumlarını tam konumlarından ziyade uygulama geliştiricileriyle paylaşmayı seçebilir ve bir uygulamanın mikrofon ve kamerayı kullanma konusunda daha fazla şeffaflık elde edebilir.

Ek iOS 14 özellikleri

Çeviri

11 farklı dil arasında ses ve metnin hızlı ve doğal çevirisini sunan, konuşmaları çevirmek için en iyi ve en kolay uygulama olacak şekilde tasarlanmıştır. Cihaz üstü mod, kullanıcıların özel ses ve metin çevirisi için uygulamanın özelliklerini çevrimdışı olarak deneyimlemelerini sağlar.

Siri

Bilgisini genişletir, İnternet’ten cevaplar bulmanıza yardımcı olur ve artık sesli mesajlar gönderebilir. Klavye dikte mesajı, notları, e-postaları ve daha fazlasını dikte ederken cihazda çalışır.

Ana merkez

Uygulama aksesuar ve sahneler daha hızlı erişim için Kontrol Merkezi’ndeki yeni otomasyon öneri ve genişletilmiş kontrolleri ile daha da kolay akıllı ev kontrolü yapar.

Uyumlu HomeKit özellikli ışıklar için Uyarlanabilir Aydınlatma, gün boyunca renk sıcaklığını otomatik olarak ayarlar ve cihazdaki Yüz Tanıma ile uyumlu video kapı zilleri ve kameralar arkadaşlarınızı ve ailenizi tanımlayabilir. Home uygulaması ve HomeKit özel ve güvenli olacak şekilde üretilmiştir, bu nedenle kullanıcının ev aksesuarları hakkındaki tüm bilgiler uçtan uca şifrelenir.

AirPods

otomatik cihaz değiştirme ile Apple cihazları arasında sorunsuz bir şekilde geçiş yapma yeteneği kazanır. Dinamik kafa izlemeli uzamsal ses, AirPods Pro’ya tiyatro benzeri bir deneyim sunar. Yönlü ses filtreleri uygulayarak ve her bir kulağın aldığı frekansları hassas bir şekilde ayarlayarak, sürükleyici bir dinleme deneyimi sağlamak için sesler neredeyse bir alandaki herhangi bir yere yerleştirilebilir.

Dijital anahtarlar

Kullanıcılara araçlarının kilidini açmak ve başlatmak için iPhone veya Apple Watch’u kullanmanın güvenli bir yolunu sunar. Dijital araba anahtarları Mesajlar kullanılarak kolayca paylaşılabilir veya bir cihaz kaybolduğunda iCloud ile devre dışı bırakılabilir ve bu yıldan itibaren NFC aracılığıyla kullanılabilir.

Apple ayrıca, kullanıcıların iPhone’larını cebinden veya çantasından çıkarmadan gelecekteki araba modellerinin kilidini açmasına izin verecek ve gelecek yıl satışa sunulacak olan U1 çipi aracılığıyla sağlanan uzamsal farkındalık için Ultra Geniş Bant teknolojisine dayalı yeni nesil dijital araba anahtarlarını tanıttı. .

Find My

Yeni Find My network aksesuar programı ile üçüncü taraf ürünleri ve aksesuarları bulmak için destek ekleyecektir. Bu, müşterilerin Apple cihazlarına ek olarak hayatlarındaki diğer önemli öğeleri bulmak için Find My uygulamasını kullanmasına olanak tanır. Kullanıcı gizliliği, uçtan uca şifreleme yerleşik olarak Bul Ağımın merkezinde yer alır. Bugünden itibaren aksesuar üreticileri ve ürün üreticileri için bir taslak özellik mevcuttur.

Kullanıcıların hangi siteler arası izleyicilerin engellendiğini kolayca görebilmeleri için bir Gizlilik Raporu, kullanıcıların veri ihlaline karışmış olabilecek kaydedilmiş şifreleri tespit etmelerine yardımcı olmak için güvenli şifre izleme ve tüm web sayfaları için dahili çeviri sunar.

Sağlık

Uykuyu yönetmek, işitme sağlığını etkileyebilecek ses düzeylerini daha iyi anlamak için yepyeni deneyimlere ve sağlık ve güvenlik özelliklerini yönetmek için merkezi bir yer olan yeni bir Sağlık Kontrol Listesi’ne Acil SOS, Tıbbi Kimlik, EKG, Düşme Algılama ve daha fazlasını içerir. Sağlık ayrıca hareketlilik, Sağlık Kayıtları, belirtiler ve EKG için yeni veri türlerine destek ekler.

Hava durumu

uygulaması ve yağmur tahmini olduğunda şiddetli hava olayları ve yeni bir sonraki saat yağış grafiği gösterileri dakika-by dakika yağış güncel kullanıcıları tutmak widget.

Erişilebilirlik

özellikleri arasında müzik, film, telefon görüşmeleri ve podcast’lerin daha net ve daha net olmasına yardımcı olmak için yumuşak sesleri yükselten ve sesi ayarlayan Kulaklık Konaklamaları ve kişinin Görüntülü Arama sırasında imzalamasını daha belirgin hale getiren Grup FaceTime’da işaret dili algılaması bulunur.

Körler topluluğu için endüstrinin önde gelen ekran okuyucusu olan VoiceOver, artık ekranda görsel olarak görüntülenenleri otomatik olarak tanır, böylece daha fazla uygulama ve web deneyimine daha fazla kişi erişebilir. iOS 14 yenilikleri ise bu şekildeydi. Konu ile ilgili yorum atmayı unutmayın!

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu