Tiktok Takipçi Satın Al

iOS 12 Duyuruldu! İşte Tüm Detayları

iOS 12 sürümü WWDC 2018’de bugün tanıtıldı. Apple’ın mobil cihazlarında bulunan işletim sistemi iOS’un 12. sürümü hakkında bir sızıntı gerçekleşmişti. Sonunda iOS 12 tanıtıldı. İşte iOS 12 hakkında tüm detaylar.

:: iOS 12 Gelen Yenilikler Neler?

iOS 12 Duyuruldu! İşte Tüm Detayları


Bildirimlerde büyük bir yenilik daha var. Gelen bildirimleri ise gruplandıra biliyorsunuz. Android kullanıcıları bu deneyimi önceden kullanabiliyorlardı. iOS 12 ile birlikte bir gelen bir yenilik daha hangi uygulamaya ne kadar zaman kullandığınıza öğrenebileceksiniz. Örneğin Instagram uygulamasında 30 dakika kullanmışsınız bunu ayarlardan görebileceksiniz.

Her yıl 1 trilyon fotoğrafın çekildiği iPhone’ların Fotoğraflar özelliği için gelen yeni arama yetenekleri de büyük kolaylık vadediyor. Daha yazmaya başlarken arama önerileri sunacak özellik yerkategorikişietkinlik gibi kategorilerde aradığınız fotoğrafları anında bulmanıza yardımcı olacak. Fotoğraflarınızı indeksleyecek olan makine öğrenimi burada büyük sorumluluk üstlenecek. iPhone X’e özel olarak çıkış yapan Animoji’nin video görüşmeleri sırasında kullanılacak bir şekilde FaceTime’a entegre edilmesi de iOS 12’de gelmesi beklenen bir özellik.

iOS 12 Duyuruldu! İşte Tüm Detayları

Bu arada Apple’ın sesli asistanı Siri’yi dünyada aylık olarak 10 milyar soru sorulmakta. iOS 12 ile birlikte Siri daha da geliştirildi. Siri bir sesten daha fazlası diyebiliriz. Siri siz işe gitmeden kahvenizi sipariş edebilir. Bu özellik aslında Google’ın Android P ile duyurduğu Google Asistan yer alan bazı özellikler Siri’de de mevcut olacak. Siri size bir arkadaşınızın doğum günü varsa size arkadaşınızı arayarak iyi ki doğdun demek ister misin? diye size sormakta. Yenilenmiş ve özelliği arttırılmış bir Siri var karşımızda. Bir başka özellik ise örneğin kayak yapmak diye sorduğunuz zaman size telefonunuzda yer alan bazı kayak veya tatil uygulamalarından size öneri sunacak.

Sesli notlar sadece iPhone’da kullanılıyordu. Artık iOS 12 ile birlikte iPad modellerinde de sesli notlar kullanılacak. CarPlay olarak yenilik daha var. CarPlay ile birlikte 3. parti uygulamalarını kullanabileceksiniz. Yani sadece Apple Haritalar kullanılıyordu. Artık gelen yenilik ile birlikte, 3.parti uygulama haritaları kullanılabilecek. Örneğin CarPlay’de YandexHaritalar, Google Haritalar uygulamasını kullanılabilecek.

Kamera arayüzünde de gelişmeler var. Yeni kamera efektleri eklendi. FaceTime’da da yenilikler var grup görüşmeleri geldi ve tam tamına maksimum 32 kişi birden grup görüşmesi yapabilecek. Konuşma sırasında da konuşan kişi ekranda kamerası büyük şekilde olacak. Yani grup konuşmasında o an konuşan kişi ekranda ön plana çıkacak. Ayrıca grup sohbetlerinde Animoji ve Memoji kullanılabilecek.

:: Animoji’den Sonra Memoji Geldi

Memoji sizin karakterinize en yatkın ve size en benzer hareketli emoji tanıtıldı. Bu özellik aslında önceden vardı Snapchat’in Bitmoji isimli uygulaması olduğunun altını çizelim.

iOS 12 Duyuruldu! İşte Tüm Detayları

:: iOS 12 Güncellemesi Ne Zaman Gelecek?

Etkinlikten sonra hemen bir gün sonra geliştiricilerin beğenisine sunulacak olan iOS 12 Beta sürümünün testleri, tam 4 ay sürecek. Çok kısa bir süre sonra beta da olsa iOS 12 indir seçeneği kullanıcılara sunulmuş olacak.

:: iOS 12 Alacak Cihazlar (belli değil)

iPhone Modelleri

–  iPad Pro (10.5), iPad Pro (2017) iPad 2017, iPad 2018, iPad mini 2, iPad mini 3, iPad mini 4

iPad Modelleri

– iPhone 5s, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone SE, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone X

iPod Modelleri

iPod touch (6. jenerasyon)

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu