Tiktok Takipçi Satın Al

Instagram’da Hedef Kitle Nasıl Belirlenir?

Instagram, günümüzün en yaygın kullanılan sosyal medya platformudur ve bu özelliği ile dijital pazarlamada önemli bir enstrüman konumundadır.

Instagram’da hedef kitle belirleme ise algoritmanın verimli kullanımın bakımından son derece önemli bir fonksiyondur. Instagram, akış ve keşfet alanlarında hesabınızın ne şekilde yayınlanacağına karar verirken, hedef kitlenize bakar ve ilgi alanlarını buna göre tayin eder. Yani yanlış bir hedef kitle oluşturmuşsanız, hem ana sayfa akışında, hem de keşfet alanında görünmeniz etkisiz hale gelir ki, bir aşamadan sonra reaksiyon almayan gönderileriniz geri plana itilir.


Hedef kitlenizi doğru oluşturmanız halinde, gönderilerinizin doğal olarak sizi takip edenler tarafından beğenilir. Bu beğeniler, sizi takiplere benzer takipçilere, öneri ve keşfet alanlarında gösterilmenizi sağlar. Dolayısıyla takip edilmek kadar reaksiyon almak önemlidir ki, kitlenizi konsolide tutmak ve tabii doğru paylaşımları yapmak, sizi doğru sonuca götürür.

Hedef Kitlenin Seçimi

Esasında Instagram hedef kitlenizin belirlenmesinde kullanacağınız kriterler ile dijital pazarlamanın genelinde izleyeceğiniz kriterler birbirinden çok farklı değildir. Hedef kitleniz, işletmeniz veya diğer amaçlarla kurduğunuz sayfanızın genel hedefleri ile paralel olmak durumundadır.

Burada altının çizilmesi gereken unsur, hedef kitleyi belirlemek ile o kitleyi edinmenin tam olarak aynı durum olmadığıdır. Kitlenizi belirlediğinizde doğal olarak bu kitleyi kazanmaya başlamazsınız. Bunun için ciddi bir Instagram kitle geliştirme sürecine ihtiyacınız vardır ki, bu da profesyonel bir uygulamalar bütünüdür.

Hedef kitlenizi belirlerken öncelikle, hesabınızın amacına odaklanın. Bir ürün mü satıyorsunuz? Ya da bir hizmet mi pazarlayacaksınız. Tüm bunların dışında kar amacı gütmeyen bir çalışmanız mı var? Yapmanız gereken öncelikle buna kimlerin ilgi duyacağını belirlemek olmalıdır. Demografik olarak sınıflandırdığınız hedef kitlenizi, edinim yollarına bundan sonra odaklanabilirsiniz.

Kim Arıyor?

“Instagram’da Hedef Kitle Nasıl Belirlenir?” sorusunu sorduğumuzda, öncelikle sizinle kimin ilgileneceğine odaklanırız. Bir ayakkabı mağazasını ele alalım.

Ayakkabılar, toplumun her kesimi tarafından kullanılan ürünlerdir. Ancak bu mağaza, farklı şekilde sınıflanmış olabilir. Bunları irdeleyelim. Hangi farklı sınıflar söz konusu olabilir?

  • Sadece spor ayakkabı satan bir mağaza
  • Sadece Klasik ayakkabı satan bir mağaza
  • Sadece kadın ürünleri satan bir mağaza
  • Sadece çocuk ürünleri satan bir mağaza
  • Tüm tarzlarda her yaşa uygun ürünler satan bir mağaza
  • Niş ürünleri satan butik bir mağaza

Gördüğümüz gibi bu mağazaların her birinin hedef kitleleri birçok faktöre bağlı olarak farklıdır.

Spoar ayakkabılar genellikle gençlere satışı yapılan ayakkabılardır. Bu durumda hedef kitle yaş gurubunu sınırlandırabiliriz. Ancak orta ve ileri yaşlarda spor giyim tercih eden insanları da bu hedef kitlenin içine alarak çalışmamız, hedef kitlemizi genişletmemize yardımcı olur. Sporla hiç ilgilenmeyenler veya bu giyim tarzına ilgisi olmayanların, bu mağazaya ilgi göstermesini genel olarak beklemeyiz.

Klasik ürünler ise herkesin ihtiyacı olabilen ancak genellikle iş dünyası ile daha yoğun bağlantısı olan kişilerin tercihi olacaktır. Orta yaş ve üzeri kadın ve erkekler ile ileri yaştaki bireyler bu kitleye dahil edilebilir.

Cinsiyete göre sınıflandırılan sitelerde ise durum yine aynıdır. Keza çocuklar için satış yapan siteleri de buna göre sınıflandırabiliriz.

Burada en net ayrım, hedef kitlesini kurmanın en zor olduğu, genel mağaza tipi olacaktır. Bu mağaza her yaşa ve kitleye uygun satış yaptığı için, hedef kitlesi oldukça geniştir ki, bu hedef kitlenin tamamında aynı etkisi elde etmek için ciddi çaba sarf etmek gerekecektir.

Kitlenize İyi Görünün

Hedef kitlenizi belirledikten sonra, o insan grubunun davranış biçimlerini analiz etmeniz ve kendinizi buna göre biçimlendirmeniz gerekir. Örneğin, genç insanları hedef aldıysanız, onların seveceği bir iletişim tarzı seçebilir ve hitabetinizi buna odaklayabilirsiniz. Görsel tasarım özelliklerinizi de bu bağlamda geliştirmek yada değiştirmek isteyebilirsiniz.

Burada bir noktaya değinmek gerekir ki, kurulu bir Instagram hesabının hedef kitlesi sıklıkla değiştirilemez. Özellikle büyük kitleler söz konusu ise hesap davranış biçimini değiştirmemeli ve ilk baştaki hedef kitlesinin beğenileri üzerinden devam etmelidir. Aksi halde ciddi bir hızla takipçi ve reaksiyon kaybetme durumu söz konusu olacaktır. Bu bakımdan hedef kitlenizden emin olup, onları edinmeye başlamanız çok daha doğru bir davranıştır.

Kaynak: https://currentworks.com.tr/sosyal-medya-hedef-kitlesi-nedir-ve-nasil-bulunur-2/

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu