İnşaat Demir Fiyatı 2021 - TeknoDiot.com

İnşaat Demir Fiyatı 2021

Abone Ol 

İnşaat demir fiyatları 2021 güncel listesindeki değişiklikler yaşanmaya devam ediyor. Demir fiyatlandırması Q8mm, Q10mm ve Q12mm ile Q32mm arası olmak üzere üç farklı seçenek altında sunuluyor. Dolar kuruna bağlı olarak demir fiyatları belirleniyor.

Demir fiyatlarında sadece dolar kuru etkili olmuyor. İstanbul, İzmir, Ankara, İskenderun, Sivas, Samsun, Tekirdağ, Bilecek, Karabük ve Gebze gibi şehirlerde demir fiyatları değişiklik gösterebiliyor. Son rakamlara göre 1 ton demirin fiyatı 6 bin 990 TL olarak belirlendi. İllere göre demir fiyatlar artı-eksi 90 TL farkla satılıyor. 655 ila 670 dolar arasında değişen demir fiyatlarına KDV oranı da ekleniyor. Demirin kilosu 3,65 TL’den satışa çıkarılıyor. Hurda demir ile PİK demir arasında ise 30 kuruş fark bulunuyor. Demir talaşının kilosu 2.80 TL oldu.

Demir fiyatları ne olur

Demir fiyatları ne olur sorusunun yanıtı dolar kuruna bağlıdır. Demir, inşaat firmaları için temel ürün konumunda bulunmaktadır. İnşaat sektöründeki hareketliliğe bağlı olarak demir fiyatları belirlenir. Dolar kurunun yüksek olmasından dolayı demir fiyatlarının bin 325 dolara kadar yükseldiği dönemler oldu. Dolar kurundaki düşüş ile birlikte fiyatlarda normal seyrine döndü.

pubg mobile uc satın al
pubg mobile uc satın al

İnşaat sektörünün en yoğun olduğu dönem yaz aylarına denk gelmektedir. Bu yüzden demir fiyatlarının Kasım ayından itibaren düşüşe geçmesi bekleniyor. Öte yandan konut fiyatlarındaki artış nedeniyle demir için ödenen KDV oranı tartışma yaratıyor. Enflasyon ve kur oranının yüksek olması demirden alınan KDV’ye indirim yapılması talebini doğurdu. İnşaat sektörü çalışanları KDV oranlarındaki indirimin maliyetleri yüzde 30 oranında düşüreceğini iddia ediyor.

İnşaat Demir Fiyatı 2021

Yıllara göre demir fiyatları

Yıllara göre demir fiyatları incelemesi yapıldığında en kritik döneminde 2020-21 yılları olduğu görülüyor.

  • 2020 yılı Eylül ayında Q8mm demir fiyatı 4 bin 280 TL olarak belirlenmişti. 2021 yılında ise bu rakamın 6 bin 950 TL’ye yükseldiği görülüyor.
  • Pandemi sürecinin başlaması ile birlikte demir fiyatlarında da önemli bir artış yaşandı. 2020 yılının Kasım ayından itibaren 5 bin barajını aşan demir fiyatları düzenli olarak yükseldi.
  • İnşaat sektörünün canlandığı Haziran ayında ise demir fiyatları 7 bin 400 liraya kadar çıktı. En yüksek fiyata ulaştığı dönem Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları oldu. Eylül ayının başından itibaren ise demir fiyatlarındaki düşüş göze çarptı.
Göz atın:   Monster Notebook Mağazalarını Geçici Olarak Kapattı

Demir fiyatı hakkında daha detaylı bilgi almak ve güncel listeyi takip etmek için https://bedavainternet.com.tr/demirin-tonu-kac-para/6969/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

TeknoDiot Bey

TeknoDiot Bey Diyeceksiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Başa dön tuşu