Tiktok Takipçi Satın Al

IMAP ve POP3: Fark Nedir? Hangisini Kullanmalısınız?

E-postanız için POP ve IMAP ne anlama geliyor ve bunlar arasında nasıl seçim yapıyorsunuz? POP ve IMAP karşılaştırmamız açıklayacak ve karar vermenize yardımcı olacaktır.

Bir e-posta istemcisi veya uygulaması kurduğunuzda, POP ve IMAP terimleriyle karşılaşırsınız. Peki POP3 ve IMAP mail nedir?


Bu terimlerin ne anlama geldiğinden ve her birinin e-posta hesabınızı nasıl etkilediğinden emin değilseniz endişelenmeyin. Aşağıda, bu protokollerin nasıl çalıştığını, POP ve IMAP arasındaki farkları ve hangisinin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğuna nasıl karar vereceğinizi açıklıyoruz.

POP ve IMAP Hakkında Bilgiler

POP ve IMAP, cihazınızdaki mesajları okuyabilmeniz için bir e-posta sunucusundan e-posta almak için kullanılan protokollerdir. Thunderbird, Outlook, Gamil, Apple Mail, Spark veya benzeri gibi bir masaüstü e-posta uygulamasından e -posta hesabınıza bağlanırken kullanılırlar. Web postasını (Gmail.com gibi) kullandığınızda bu e-posta protokolleri hakkında endişelenmenize gerek yoktur, çünkü hizmet her şeyi sizin yerinize halleder.

POP, Postane Protokolü anlamına gelir ve ikisinden daha eskidir. 1984 yılında uzak bir sunucudan e-posta indirmenin bir yolu olarak oluşturuldu. Sonraki yıllarda POP2 ve POP3 adı verilen bazı geliştirmeler ekleyen iki revizyon izledi. POP3, protokolün halen geçerli sürümüdür, ancak bu genellikle yalnızca POP olarak kısaltılır. POP4 önerilmiş olsa da, uzun süredir pasiftir.

IMAP veya İnternet İleti Erişim Protokolü, 1986’da tasarlandı. Yalnızca e-postaları almak yerine, uzak bir sunucuda depolanan e-postalara uzaktan erişime izin vermek için oluşturuldu. Mevcut sürüm IMAP4’tür, ancak çoğu arayüzde sayı yoktur.

Birincil fark, POP’un e-postaları kalıcı yerel depolama için sunucudan indirirken, IMAP e-postaları yerel olarak önbelleğe alırken (geçici olarak depolarken) sunucuda bırakır. Bu şekilde, IMAP etkili bir şekilde bir bulut depolama biçimidir.

POP ve IMAP Arasındaki Farklar

POP

POP kullanırken, e-posta istemcisi önce e-posta sunucusuna bağlanır. Başarıyla bağlandığında, sunucudaki tüm postaları alır. Daha sonra bu postayı yerel olarak cihazınızda saklar, böylece e-posta istemcinizden ona erişebilirsiniz. Son olarak, bağlantıyı kesmeden önce söz konusu postayı e-posta sunucusundan siler. Bu, mesajların yalnızca onları indirdiğiniz cihazda var olduğu anlamına gelir.

POP, postaları varsayılan olarak sunucudan silecek olsa da, birçok POP kurulumunun e-postanızın kopyalarını sunucuda bırakmanıza izin verdiğini unutmayın. Bu, postanızı kaybetmekten endişeleniyorsanız faydalı olabilir, ancak posta sağlayıcınız fazla sunucu alanı sunmuyorsa, hızlı bir şekilde tükenmenize neden olabilir.

IMAP

IMAP, POP’tan biraz farklı çalışır. E-posta sunucusuna bağlandıktan sonra, tüm yeni e-postalar veya belirli bir mesajın içeriği gibi istediğiniz içeriği alır. Bu, yerel olarak önbelleğe alınır, böylece cihazınızda çalışabilirsiniz. E-postanızda mesajları silme veya yeni bir e-posta gönderme gibi değişiklikler yaptığınızda, sunucu bu değişiklikleri işler ve kaydeder, ardından bağlantı kesilir.

IMAP, POP’tan biraz daha karmaşıktır, ancak hatırlanması gereken en büyük husus, IMAP ile yapılan tüm değişikliklerin sunucuda gerçekleşmesidir. Tüm mesajlarınızın yerel kopyalarını indirmiyorsunuz; sunucuda depolanan e-postayı yönetmek için e-posta istemcisini kullanıyorsunuz. Cihazınızda depolanan tek bilgi (açıkça bir şey indirmediğiniz sürece), verimlilik için önbelleğe alınmış kopyalardır.

IMAP ve POP3: Fark Nedir? Hangisini Kullanmalısınız?

POP ve IMAP’in Artıları ve Eksileri

Artık her birinin nasıl çalıştığını bildiğinize göre, POP veya IMAP kullanmanın yararları ve sakıncaları nelerdir?

POP’un Avantajları ve Dezavantajları

POP, e-postanıza yalnızca bir cihazdan erişmeniz gerektiğinde daha basit bir süre için tasarlanmıştır. O günlerde, sürekli internet erişimi de yaygın değildi, bu nedenle POP, çevrimiçi olduğunuz, ihtiyacınız olanı yaptığınız ve ardından bağlantının kesildiği çevirmeli bağlantılar için anlamlıydı. Bu nedenle aşağıdaki artılara sahiptir:

 • Posta yerel olarak depolanır, bu nedenle internet bağlantısı olmasa bile her zaman erişilebilir.
 • İnternet bağlantısı yalnızca posta göndermek ve almak için gereklidir. Yönetmek çevrimdışı olarak iyi çalışıyor.
 • Eski mesajlar sunucudan otomatik olarak silindiği için sunucu depolama alanından tasarruf sağlar.
 • Gerektiğinde esneklik sağlayarak postanın bir kopyasını sunucuda bırakma seçeneğiniz vardır.
 • İsterseniz, birden çok e-posta hesabını ve sunucuyu tek bir gelen kutusunda birleştirmek mümkündür.

POP’un belirli durumlarda bazı avantajları vardır, ancak günümüzde büyük ölçüde modası geçmiştir. Birden fazla cihazdan gelen e-postaları kontrol etmek için tasarlanmamıştır, bu nedenle e-postanın bir kopyasını sunucuda bıraksanız bile sorun yaşayabilirsiniz. Örneğin, bir cihazdaki bir e-postayı silerseniz, bu silme işlemi sunucuyla eşitlenmez, bu nedenle diğer cihazlarda bu mesaj kalır. Ve her cihaz sunucudan her mesajı indirdiğinden, bir sürü kopya ile sonuçlanmak ve daha önce neyle uğraştığınızı bilmemek kolaydır.

POP hesabınızdan her mesajı indirmek, ne kadar postanız olduğuna bağlı olarak cihazınızda çok fazla yer kaplayabilir. Günümüzde birçok POP kullanımı, ISS’niz, web barındırma şirketiniz veya benzerleri tarafından sağlanan ve son derece sınırlı depolamadan muzdarip olan posta kutularına erişmek içindir.

IMAP ve POP3: Fark Nedir? Hangisini Kullanmalısınız?

IMAP’in Avantajları ve Dezavantajları

Daha önce belirtildiği gibi, IMAP, uzak bir sunucuda depolanan e-postalara uzaktan erişime izin vermek için oluşturulmuştur. Buradaki fikir, birden fazla müşterinin aynı gelen kutusunu yönetmesine izin vermektir; bu, günümüzde çoğu insanın e-postayı kullanma şekliyle uyumludur.

Yani ister evinizden ister iş bilgisayarınızdan oturum açsanız, sunucuda saklandıkları için her zaman aynı e-postaları ve klasör yapısını göreceksiniz. Yaptığınız tüm değişiklikler hemen sunucuyla senkronize edilir, böylece yinelenen gelen kutularını karıştırma konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

Sonuç olarak, IMAP aşağıdaki avantajlara sahiptir:

 • Posta uzak sunucuda depolanır, bu nedenle birden çok cihazdan erişilebilir.
 • Tüm değişiklikler sunucu üzerinde izlenir, yinelenen gelen kutularının, tek bir cihazda var olan gönderilen mesajların ve benzeri sorunların önüne geçilir.
 • İçerik açıkça talep edilene kadar yalnızca başlıklar indirildiğinden daha hızlı genel bakış.
 • Sunucu düzgün bir şekilde yönetildiği sürece posta otomatik olarak yedeklenir.
 • Bilgisayarınızın tüm mesajları indirmesini gerektirmeyerek yerel depolama alanından tasarruf sağlar.
 • Gerekirse postaları yerel olarak saklama seçeneğiniz vardır.

IMAP kullanarak postaya erişmek için internet bağlantısı gerekli olsa da, tekrar çevrimiçi olduğunuzda çevrimdışı çalışmak ve değişiklikleri senkronize etmek hala mümkündür. Aynı zamanda POP ile ilgili bir sorun olan IMAP’nin tek büyük dezavantajı, çoğu e-posta sağlayıcısının sınırlı miktarda alan sunmasıdır. Bu nedenle, hesabınızda çok sayıda mesaj varsa, e-postanızı sık sık temizlemeniz gerekebilir.

Aşağıdaki durumlarda POP’u seçin:

 • Postalarınıza yalnızca tek bir cihazdan erişirsiniz ve hiçbir zaman başka bir cihazdan erişmeyi planlamazsınız.
 • Tüm e-postalarınıza sürekli erişmeniz gerekir.
 • İnternete tutarlı bir bağlantınız yok.
 • Sınırlı sunucu depolama alanınız var.

Aşağıdaki durumlarda IMAP’yi seçin:

 • E-postanıza birden fazla cihazdan erişmek istiyorsunuz.
 • Güvenilir ve sürekli bir internet bağlantınız var.
 • Sunucudaki yeni e-postalara veya e-postalara hızlı bir genel bakış almak istiyorsunuz.
 • Yerel depolama alanınız sınırlıdır.
 • E-postalarınızı yedekleme konusunda endişeleniyorsunuz.
Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu