Hyundai ve Kia, Apple’ın Araba Anlaşmasının Bittiğini Söylüyor

Hyundai Motor Group Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Apple ile otonom elektrikli otomobiller konusunda görüşmelerde bulunmadığını, teknoloji deviyle erken aşama görüşmelerinin otomobil üreticisinin hisselerinin düştüğünü onaylamasından sadece bir ay sonra söyledi.


Hyundai‘nin hisseleri yüzde 6 düştü ve piyasa değerinden 3 milyar doları sildi. Yerel basında çıkan haberlerde Apple’ın muhtemel operasyonel ortağı olarak gösterilen bağlı kuruluşu Kia’nın hisseleri yüzde 15 değer kaybetti – 5,5 milyar dolarlık bir darbe.

Duyuru, her iki otomobil üreticisinin de ebeveyni olan Hyundai Motor’daki potansiyel bağlantılarla ilgili haftalarca süren dahili bölümlere son veriyor ve bazı yöneticiler, elektronik firması Foxconn’un cihaz yapımındaki rolünü anımsatan bir ortaklıkta ABD teknoloji devi için bir sözleşme üreticisi olma konusunda endişelerini dile getiriyor. iPhone gibi Apple için.

Otomobil üreticileri, piyasa ile ilgili olarak yatırımcılara düzenli güncellemeler gerektiren borsa kurallarına uygun olarak Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Otonom elektrikli araçların ortak geliştirilmesinde çeşitli şirketlerden işbirliği talepleri alıyoruz, ancak bunlar erken aşamadalar ve hiçbir şeye karar verilmedi” dedi. söylentiler.

“Apple ile otonom araçlar geliştirme konusunda görüşmüyoruz.”

Kia hisseleri, Hyundai’nin Ocak ayının başlarında yerel bir basında çıkan haberini doğruladığından bu yana yüzde 61 artmıştı; bu, Apple ve Hyundai’nin 2027’ye kadar kendi kendine giden elektrikli araçlar geliştirmek ve Hyundai veya Kia tarafından işletilen ABD fabrikalarında pil geliştirmek için görüşmelerde bulunduklarını söyledi.

Hyundai, Apple’ın tüm sözlerini kaldıran sonraki açıklamalarını yayınlamadan önce, “Apple ve Hyundai tartışılıyor, ancak erken aşamada olduğu için hiçbir şeye karar verilmedi,” dedi, ancak Hyundai’nin tanımlamadığı taraflardan elektrikli otomobil işbirliği talepleri aldığını söyledi.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu