TeknoDiot
     
     
     

Huawei Kendi İşletim Sistemini Geliştiriyor!

Huawei Kendi İşletim Sistemini Geliştiriyor!

Çinli şirket Huawei, Microsoft ve Google’ın ürettiği ABD yazılımlarını kullanmasının aniden engellenmesi ihtimaline karşı akıllı telefonlar ve bilgisayarlar için kendi işletim sistemini geliştiriyor.

Çinli akıllı telefon üreticisi Huawei dünyanın en büyük pazar payına göre 2. dereceden sahip olup, telefonlarında Google‘ın yazılımı Android, bilgisayarları ve tabletlerinde ise Microsoft’un işletim sistemi serisi Windows’u kullanmaya devam ederken herhangi bir olaya karşı kendisini koruma amaçlı ayrı bir işletim sistemini geliştiriyor.

Huawei‘nin CEO’su olan Richard Yu, Alman yayını Die Welt’e şirketin yedek bir işletim sistemi olduğunu vurguladı “Kendi işletim sistemimizi hazırladık. Bu sistemleri artık kullanamayacak olursak, buna hazırlıklı oluruz. Bu bizim B planımız. Ama elbette Google ve Microsoft ekosistemleriyle çalışmayı tercih ediyoruz.” 

Huawei önlemini alıyor olabilir

Huawei Kendi İşletim Sistemini Geliştiriyor!

CEO Richard Yu’nun yaptığı açıklamalar Huawei’nin bir yetkilisi tarafından CNBC’ye doğrulanmış oldu. Bu sistemlerin yalnızca hafifletici koşullar altında kullanılacağını ve en kötü olarak zorda kalınırsa bu işletim sisteminden yardım alınacağını noktaladı. “Bu sistemleri kullanmayı beklemiyoruz. Dürüst olmak gerekirse bu sistemleri kullanmak istemiyoruz. Ortaklarımızın işletim sistemlerini tam olarak destekliyoruz. Onları kullanmayı seviyoruz ve müşterilerimiz de kullanmayı seviyorlar.”

Bu hafifletici şartlar, geçen sene Çinli şirket ZTE’nin karışlaştığı sıkıntıların aynısını gösterebilir. Çünkü Amerikan Hükumeti, ABD firmalarının ZTE’ye parça ve yazılım satmalarını yasaklamıştı, bu nedenle Çinli firma ABD’nin İran ve Kuzey Kore’ye yaptırımlarını bozmuştu. Reuters, o sırada firmanın Android’i kullanmasının tehdit altında olduğunu bildirmişti.

Teknoloji, oyun, donanım, yapay zeka, bilim, otomobil ve yazılım sektörleriyle ilgili güncel tüm içeriklere teknoloji haberleri ve oyun haberleri kategorileri üzerinden yakından takip edebilmeniz mümkündür.


Android En Popüler 10 Ücretsiz Uygulama

Serhan Durgutlu

147 TL’lik Program Kısa Süreliğine Ücretsiz Oldu

Buğra Noyan

Windows 10 Klavye Dili Nasıl Değiştirilir?

Uğur Aydemir

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.