bayigram.com

Hosting ya da Barındırma Nedir? Neden İhtiyaç Duyulur?

Yaşanılan dönemde internet siteleri tam olarak hayatımızın merkezinde yer alıyor. Sayısız ünlü marka, küçük ya da büyük işletmeler, hatta bazı durumlarda tekil kişiler internet siteleri üzerinden tüm dünyaya ulaşım sağlayabiliyor.

Bu sitelerin kurulma aşamasının yanı sıra devamlı olarak yayında kalabilmesi için de belirli hizmetlerin verilmesi gerekiyor. Hosting ya da barındırma olarak isimlendirilen imkânlar dâhilinde insanların internet sitelerine yükledikleri bilgiler bir yandan güvenli bir şekilde tutuluyor, bir yandan da istenilen zamanlarda yayınlanıyor. Bu hosting hizmeti alınırsa kişiler bilgisayarlarından ya da akıllı telefonlarından tarayıcılarını açarak adres boşluğuna sitenin domain adresini yazdıklarında en kısa sürede internet siteleri karşılarına çıkıyor. Aksi halde herhangi bir barındırma hizmeti sunulmazsa bu sitenin diğer insanlar tarafından görülmesi de çok mümkün olmuyor.


Bir sitenin kurulum aşamasında hosting hizmetinin alınabilmesi için belirli firmalardan yardım alınması gerekmektedir. Ülkemizde bu hizmeti sunan sınırlı sayıda firma bulunurken bu firmalar arasında sorunsuz ya da sorunları en kısa sürede çözebilen şirket sayısı da bir elin parmağını geçmemektedir. NGN, bu nadir firmalardan birisi olurken kurulduğu 2005 senesinden itibaren ayrıcalıklı hizmetinden hiç ödün vermeden iş hayatına devam etmektedir. Bu süreçte sayısız büyük markaya hosting hizmeti veren NGN, her zaman müşterilerinin taleplerini dinleyen ve bu taleplere göre optimize çözümlersunan bir bilişim firması olmuştur. Bu sebeple de her geçen gün gelişen ve büyüyen bir müşteri profili ortaya çıkmaktadır.

Data Center Nedir? Ne işe Yarar? Nasıl Kurulur?

Data center tabiri, internetin yaşamın en önemli parçalarından birisi haline gelmesiyle birlikte sıkça kullanılmaya başlandı. İngilizceden direkt olarak dilimize giren ve çevrilen bu terim veri merkezi anlamına gelirken internet üzerinde gördüğümüz tüm bilgilerin depolandığı bir server deposu olarak tanımlanmaktadır.

Dünya üzerinde yer alan internet sitelerindeki bilgilerinin tamamı tek bir data center üzerinde bulunmamaktadır. Bir internet sitesi kurulurken mevcut bilgilerin saklanabilmesi için iki farklı seçenek ortaya çıkar. İlk seçenek olarak kişiler, büyük firmalara başvuru yaparak kendi siteleri de data center içerisine almasını ve firmanın müşterisi için bilgileri saklamasını ister. Ülkemizde NGN gibi hızla gelişen firmalar internet sitelerine bu hizmeti verirler. Bu hizmet çerçevesinde kişiler adeta bir data center kiralamış olurlar. Bu data center üzerinde kendilerine bir yer kiralarlarken tüm bakım işlemleri de NGN tarafından yapılır.

Hosting ya da Barındırma Nedir? Neden İhtiyaç Duyulur?

Bunun yanı sıra firmalar, kendi alanları bulunuyorsa siteleri için bir data center kurabilirler. Bu veri merkezinin kurulumunda da NGN firması tercih edilebilirken tamamen profesyonel bir biçimde adımlar atılmaktadır. Veri merkezlerinin her zaman belirli özellikleri taşıması gerekirken bunların sağlanması bazı durumlarda çok zor olabilir. Ancak gerekli olan düzen en iyi biçimde kurulursa bu aşamada da herhangi bir sorun yaşanmayacaktır. En basit olarak bu merkezlerin iklimlendirilmeleri çok büyük önem taşır. Eğer yeteri kadar bir soğutma sistemi kurulmazsa bu durumda kablolar ısınacak ve belirli bir süre sonra yangına sebep olacak durumlar ortaya çıkacaktır. Bu tarz sorunların yaşanmaması için NGN gibi profesyonellere bu işin bırakılmasında fayda görülebilir.

NGN Hakkında

NGN, 2005 yılından bu yana Türkiye’de ve Orta Doğu’da faaliyet gösteren global bir sistem entegratörüdür. Merkezi İstanbul Türkiye’de bulunan NGN’in Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn Krallığında ofisleri bulunmaktadır.

Son yıllarda yakaladığı istikrarlı büyüme sayesinde NGN, Türkiye’nin en büyük bilişim şirketleri arasında yer alarak ‘‘Son 3 Yılda En İyi Performans Gösteren Bilişim Şirketleri” arasına girmeyi başarmış ve 2015 yılında “Veri Yedekleme & Depolama Alanında Lider Sistem Entegratörü” seçilmiştir. (BT Haber A.Ş. 2015 Araştırması, İlk 500 Bilişim Şirketi).

NGN; sektörlerinde lider şirketlerin güvenilir teknoloji iş ortağıdır. Müşterilerine kaliteli teknoloji çözümleri ve profesyonel hizmetler sağlayarak katma değer yaratmayı amaç edinmiş olan NGN, müşterilerinin rekabette öne geçmelerine, iş verimliliklerini ve sürekliliklerini artırmalarına, ürün ve hizmet üretim giderlerini azaltmalarına ve yeni büyüme alanları keşfetmelerine katkı sağlamaktadır.

 

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu